ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی مشابه ساخت داخل
به گزارش صنعت نیوز، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات ماشین آلات معدنی که مشابه تولید داخلی ندارد، بدون محدودیت آزاد است که چشم انداز خوبی را در بخش تجهیزات صنعت معدن در آینده خواهیم داشت.
تاريخ : بيست و دوم تير 1401 ساعت 13:33   کد : 268318
به گزارش صنعت نیوز، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات ماشین آلات معدنی که مشابه تولید داخلی ندارد، بدون محدودیت آزاد است که چشم انداز خوبی را در بخش تجهیزات صنعت معدن در آینده خواهیم داشت.
 
آقای رضا محتشمی پور در بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران که در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه یکی از گلوگاه‌ها در بهره برداری مناسب از معادن بحث ماشین آلات است افزود: در خصوص واردات ماشین‌هایی که مشابه تولید داخل دارند همچنان محدودیت وجود دارد.
 
وی افزود: یکی از انتظار‌هایی که از سازمان نظام مهندسی معدن داریم این است که مشکلات حوزه معدن را در نقاط مختلف کشور آسیب شناسی کرده و به وزارتخانه صمت راهکار و پیشنهاد ارایه دهد.
 
محتشمی پور ادامه داد: وزارت صمت در حوزه تنظیم مقررات و توسعه فناوری به شدت نیازمند افراد عالم است، و تمایل داریم در این بخش از کمک شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم.
 
معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت گفت: در موضوع تنظیم مقررات معادن، تمرکزی در وزارتخانه رخ داده و در ابتدا تلاش کردیم بخشنامه‌های متعدد در این بخش را ساماندهی، و موارد منسوخ شده را کنار بگذاریم. تغییر قانون به سادگی ممکن نیست، اما در لایه‌های پایین‌تر، می‌توان تغییراتی ایجاد کرد و در این بخش از همه دستگاه‌ها و سازمان نظام مهندسی کمک می‌خواهیم.
 
 
وی با اشاره به اینکه ۳۱۷ بخشنامه در حوزه معدن صادر شده که بسیاری از آن‌ها منسوخ شده‌اند گفت: برای باطل کردن بخشنامه‌های منسوخ شده از همه فعالان و دستگاه‌های مربوطه کمک می‌خواهیم.
 
محتشمی پور ادامه داد: بهبود وضعیت اکتشاف معادن در کشور، در سطح رئیس جمهوری نیز مطرح شد و با استفاده از یک پنجره واحد و ایجاد هماهنگی در حوزه معادن، می‌توان بخشی از مشکلات را حل کرد.
 
معاون معاون و فرآوری مواد وزارت صمت گفت: با جذب منابع دولتی، دنبال این هستیم‌که میزان اعتبارات دولتی را در حوزه اکتشافات بالا ببریم و از بخش خصوصی نیز در این بخش کمک بگیریم.
 
وی با بیان اینکه از سازمان ایمیدرو درخواست داشتیم که اکتشافات معدنی را با بخش خصوصی بیشتر کند افزود: استفاده از روش بررسی و ثبت ژئوفیزیک هوایی نقاط معدنی کشور با گسترش یابد؛ از معدن کاران خارجی هم دعوت شده تا در اکتشاف معادن در ایران همکاری کنند.
 
بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظامی مهندسی کشور امروز ۲۱ تیرماه با میزبانی خوزستان و با حضور جمعی از فعالان حوزه معدن و مسئولان کشوری و استانی در اهواز آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.