فرانسه و ادامه تعطیلی ۱۰ درصد پمپ بنزین ها
تاريخ : پنجم آبان 1401 ساعت 14:42   کد : 270905
تهران- ایرنا- یک ماه از آغاز اعتصاب کارکنان شرکت «توتال انرژی» فرانسه می‌گذرد و با وجود پایان این اعتصاب در بیشتر مناطق، فعالیت جایگاه‌های عرضه بنزین در این کشور به حالت عادی بازنگشته است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا رسانه‌های فرانسوی دیشب (چهارشنبه) اعلام کردند نزدیک به ۱۰ درصد پمپ بنزین‌ها در فرانسه هیچ سوختی (نه بنزین و نه گازوئیل) نمی‌فروشند. هرچند که این آمار بهبود سه درصدی را نسبت به آمار چند روز قبل نشان می‌دهد اما بیانگر تداوم اختلال در فعالیت عادی جایگاه‌های عرضه سوخت است.

خبرگزاری فرانسه با تحلیل اطلاعات آمار رسمی خبر داد که در ۲۵ استان فرانسه، ۲۰ درصد از جایگاه‌های عرضه سوخت با اختلال عملکرد مواجه هستند و افزود: با وجود بهبود وضعیت، در سطح کشور، ۱۴.۵ درصد از پمپ بنزین‌ها تنها یک نوع سوخت برای عرضه دارند.

این در حالی است که اعتصاب کارکنان پالایشگاهی تنها در دو سایت «نورماندی» و «رون» ادامه دارد.

این گزارش با اشاره به وخامت وضعیت در پاریس و مناطق اطراف آن، عنوان کرد: ۶۲ درصد جایگاه‌های سوخت در «اوت دو سِن» (Hauts-de-Seine)، ۵۰ درصد در پاریس، ۴۶ درصد در «وال دو مارن» (Val-de-Marne) و ۴۲ درصد در «سِن سَن دونی» (Seine-Saint-Denis) دستکم یک نوع سوخت را ندارند.

این گزارش با بیان اینکه یک سوم جایگاه‌های سوخت در پاریس هیچ سوختی عرضه نمی‌کنند، افزود: کمبود بنزین بسیار بیشتر از کمبود گازوئیل است.

فرانسه و ادامه تعطیلی ۱۰ درصد پمپ بنزین ها

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در اوج اعتصاب، تنها کمتر از نیمی از جایگاه‌ها در فرانسه سوخت داشتند که بر اساس برآوردهای متعدد رسانه‌ها از جمله خبرگزاری فرانسه، یک سوم آنها هیچ سوختی نداشتند.

بخش قابل توجهی از کارکنان شرکت توتال‌ انرژی فرانسه به دعوت اتحادیه‌های کارگری و به ویژه کنفدراسیون عمومی کار اعتصاب سه‌ روزه خود را از ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) آغاز کردند و این اعتصاب از آنجا که در مهلت مقرر به نتیجه نرسید تا امروز بارها تمدید شده است.

خواسته کارکنان توتال انرژی، افزایش ۱۰ درصدی دستمزد است. هفت درصد از این میزان برای متناسب شدن دستمزد با تورم و سه درصد دیگر برای برخورداری کارکنان از سود کلان شرکت توتال در پی افزایش بهای سوخت تحت تاثیر جنگ اوکراین مطالبه شده است.

این اعتصاب در روزهای اوج خود به بروز اختلال در نزدیک به ۳۰ درصد جایگاه‌های سوخت در سراسر فرانسه منجر شد.

در پی توافق به دست آمده دو هفته‌ پیش در مورد افزایش دستمزد، دولت با مداخله در اعتصاب طولانی کارکنان توتال از ابزار قانونی خود برای بازگرداندن آنان به برخی از انبارهای سوخت و پالایشگاه‌ها استفاده کرد که بخشی از بهبود وضعیت به همین دلیل است اما اعتصاب در دو سایت توتال همچنان ادامه دارد.