جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 2 دی 1387     
فروش فرزند براي بقا در افغانستان

يک خانواده بي‌بضاعت در افغانستان تصميم گرفته که با فروش دخترشان، خود را از خطر گرسنگي و مرگ نجات دهد. نهادهاي غيردولتي توانسته‌اند مانع از انجام اين امر شوند، اما کمک‌هاي دوروزه آنان نيز از فروش اين کودک جلوگيري نمي‌کند.

پدر اين خانواد‌ه‌ بي‌بضاعت که محمد زمان نام دارد و در شهرستان دهدادي شهر مزار شريف زندگي مي‌کند، به دليل مشکلات زياد اقتصادي قصد فروش دختر پنج ساله‌ خود را دارد. از سوي ديگر مادر اين خانواده نيز به فروش فرزندش راضي است.

آنها که مجموعا چهار فرزند (يک پسر و سه دختر) دارند، گفته‌اند نمي‌توانند به هيچ وجه براي آنها غذا و پوشاک و نيازمندي‌هاي اوليه را تهيه کنند و به همين دليل ناگزيرند ، يکي از دختر‌هاي خود را بفروشند.

اين دختر خاطره نام دارد. پدر و مادرش به خانواده‌ يک پزشک پيشنهاد فروش دختر خود را داده‌اند و آنها نيز حاضر به خريداري اين دختر 5 ساله شده‌اند. محمد زمان، پدر خاطره، به بيماري قلبي دچار است و توان کار کردن را ندارد.

مادر خاطره مي‌گويد: «من هر روز به خانه مردم مي‌روم لباس مي‌شويم و کارهاي سنگين انجام مي‌دهم که خودم نيز بيمار شده‌ام ، از روي ناچاري به فکرم رسيد که خودم را بسوزانم اما در اين صورت فرزندانم بدبخت تر مي‌شدند بالاخره من و پدر خاطره تصميم گرفتيم وي را بفروشيم تا از پول وي يک پسر و دو دختر ديگر را از گرسنگي نجات دهيم .»

به گفته مادر خاطره‌، آنها روزهاي زيادي را بدون غذا و حتي يک تکه نان سپري مي‌کنند. دولت افغانستان تا کنون در مقابل اين فرزند فروشي واکنشي نشان نداده، اما نهادهاي غيردولتي به خانواده‌ اين دختر کمک‌هاي نقدي کرده و از فروش وي جلوگيري کرده‌اند.

عبدالعلي، رييس دفتر مرکز تعاون افغانستان در شهر مزار شريف مي‌گويد: «ما با بعضي از مؤسسات تماس گرفتيم تا براي اين خانواده کمک‌هاي مالي جمع آوري کنيم.»

دختران در افغانستان با مشکلات زيادي روبرو هستند. به ويژه در شمال افغانستان موارد تجاوز و فروش دختران به‌طور چشمگيري افزايش يافته است. عده‌اي معتقدند که اگر دولت افغانستان با افراد متجاوز بطور قانوني و با قاطعيت برخورد کند، دامنه تجاوز جنسي محدود خواهد شد. مشکل اينجا است که در بسياري موارد، زماني که پرونده‌‌ افراد متجاوز به مراحل بالا مي‌رسد، رييس جمهور افغانستان آنان را مورد عفو قرار مي‌دهد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: