جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 3 دی 1387     
اختصاص 60 درصد یارانه به کم درآمدها

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی صنعت نیوز، سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت اطمینان داد، منابعی که با اجرای طرح تحول اقتصادی در اختیار قشرهای کم درآمد قرار می گیرد بیشتر از مبلغی خواهد بود که با افزایش یا اصلاح قیمت ها متحمل می شوند.

محمدرضا فرزین گفت: طرح هدفمندکردن یارانه ها بر اساس جدول زمانی مورد توافق دولت و مجلس اجرا خواهد شد.

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه طرح هدفمند کردن یارانه ها فقرا را فقیر تر نمی کند ، ان را مهمترین بخش هفت محور طرح تحول اقتصادی دولت اعلام کرد.

هفت محور طرح تحول اقتصادی شامل بهره وری ، یارانه ها ، مالیات، گمرک،بانک ، ارزش گذاری پول ملی و توزیع کالاها و خدمات است.

وی افزود: کاهش شدت مصرف انرژی ،پرداخت یارانه بیشتر به قشرهای کم درآمد و فراهم کردن فضا برای تحقق اهداف سیاستهای کلی اصل 44 از مهم ترین آثار اجرای طرح هدفمند کردن یارانه هاست.

فرزین افزایش انگیزه ورود بخش خصوصی به عرصه اقتصاد و افزایش درآمد غیرنفتی دولت را از دیگر آثار اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها اعلام کرد.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت اصلاح قیمت حامل های انرژی و کالاهای یارانه ای را مهمترین بخش لایحه طرح تحول اقتصادی دانست و گفت : افزایش هزینه های مردم ، دولت و تولید کنندگان از افزایش قیمت حامل های انرژی و چگونگی جبران ان پیش بینی شده است.

وی افزود : در این لایحه پرداخت نقدی یارانه به صورت شصت درصد به دهک های مشمول ، 25 درصد به دولت (برای جبران هزینه های ناشی از ازاد سازی قیمت ها) و 15 درصد هم به تولید کنندگان برای بهینه سازی مصرف انرژی و اصلاح خط تولید به منظور تولید کالاهای کم مصرف پیش بینی شده است.

فرزین با بیان اینکه تقریبا همه صاحبنظران درباره ضرورت هدفمند کردن یارانه ها اجماع دارند ، گفت : برخی اختلاف ها از پرداخت نقدی یارانه هاست اما روش هدفمند کردن یارانه ها به صورت غیرنقدی هم در صورتی می تواند انجام شود که منابع لازم وجود داشته باشد.

وی افزود : تجربه کشورها نشان داده است اصلاح غیرقیمتی ، روش مناسبی نیست و فساد آور است و اختیار را از اقتصاد خانواده سلب می کند.

فرزین تاکید کرد: تجارب دنیا نشان داده است بدون اصلاح قیمت حاملهای انرژی ،ارتقای بهره وری نیز حاصل نمی شود.

وی گفت : برای اصلاح قیمت هم سه راه " اصلاح تدریجی ، مرحله بندی و صلاح یکباره " وجود دارد.

فرزین گفت : تحقیقات نشان داده است اصلاح تدریجی اثر بخش نیست و تغییر یک باره هم درست و کارساز نخواهد بود ، به همین خاطر روش اصلاح مرحله ای در نظر گرفته شده است.

وی افزود : با این روش نرخ ها در مدت 3 سال اصلاح می شود.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت یکی از مزیت های اصلاح قیمت ها را تغییر رویکرد افراد و تولید کنندگان به استفاده اقتصادی از امکانات و انرژی و استقبال از تولید و مصرف کالاهای کم مصرف و خدماتی دانست که با وضع موجود انگیزه ای برای سرمایه گذاری بخش غیردولتی در آنها وجود ندارد.

وی به به رشد هشت درصدی مصرف برق در کشور اشاره کرد و گفت : ارزان بودن آن موجب شده است سرمایه گذاران انگیزه ای برای ساخت نیروگاه نداشته باشند که در دراز مدت مشکل ساز خواهد بود.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: