جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 7 دی 1387     
عرصه و حريم معبد تاريخي لائوديسه نهاوند خريداري مي‌شود

به گزارش خبرنگار گروه گردشگری صنعت نیوز، خريداري عرصه و حريم معبد تاريخي لائوديسه نهاوند در استان همدان با اعتبار 12 ميليارد ريال از محل اعتبارات استاني در حال انجام است.

مدير پايگاه ميراث فرهنگي نهاوند با بيان اين مطلب گفت: معبد تاريخي لائوديسه يکي از محوطه‌هاي تاريخي در منطقه دو خواهران نهاوند همدان است که مربوط به دوره سلوکي و زماني است که آنتيوخوس سوم پادشاه سلوکي حاکم نهاوند بود.

احمد ترابي افزود:اين پادشاه دستور مي‌دهد که براي همسر وي معبدي بسازند و معبدي به نام لائوديسه در نهاوند ساخته شد.

وي تصريح کرد: در سال 1320 ضمن خاکبرداري کتيبه‌اي از اين محوطه با چند ظروف مفرغي به دست آمده است که اين کتيبه در حال حاضر در موزه ملي ايران باستان نگهداري است .

ترابي با بيان اينکه اين معبد در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است ، ادامه داد: سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان قصد دارد عرصه و حريم معبد تاريخي لائوديسه را خريداري کند .

وي با بيان اينکه سال 83 اين محوطه توسط يکي از باستان‌شناسان سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري کاوش شد، اضافه کرد: اين باستان‌شناس پس از کاوش در اين منطقه اماکني را براي خريداري مشخص کرد تا پس از آن کاوش‌ها را در آن مناطق نيز انجام دهد.

ترابي خاطرنشان کرد: در آن زمان آقاي مهدي رهبر باستان‌شناس 15 ملک را براي خريداري توسط سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان مشخص کرد.

وي ادامه داد:سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان براي امسال 4 پلاک را خريداري کرد و سال آينده کاوش‌هاي باستان‌شناسي توسط آقاي رهبر به منظور يافتن معبدي که در کتيبه نام برده شده است ، انجام مي‌شود.

ياد آور مي‌شود؛ از جمله آثار به جاي مانده از سلوکيان در نهاوند آثار معبدي است که منسوب به سلوکيان است و به معبد " لاواديسه " يا "لائوديسه" معروف بوده است . مکان دقيق اين معبد مشخص نيست اما آثاري که نواحي تپه مرکزي شهر و در بافت قديمي نهاوند به نام تپه دوخواهران به دست آمده اين احتمال را قوت مي بخشد که محل معبد، اين مکان بوده است . در حقيقت به استناد شواهد موجود، امامزاده دوخواهران نهاوند که اهالي نهاوند تاکنون اين محل را به عنوان زيارتگاه مسلمانان احترام مي‌گذاشتند و تقديس مي‌کردند، همان معبد لائوديسه است.

اين معبد را آنتيو کوس ( آنتيو خوس ) پادشاه سلوکي در اين شهر براي همسر خود ملکه لائوديسه بنا کرده است . در حفاري‌هايي‌ که‌ در سال‌ 1322 صورت‌ گرفت‌ کتيبه‌اي‌ به‌ ابعاد 85*36 در 33 سطر به‌ خط‌ يوناني‌ پيدا شده‌ که‌ مربوط‌ به‌ آنتيو خوس‌ سوم‌ پادشاه‌ سلوکي‌ است. اين کتيبه از دو قسمت متمايز تشکيل شده است : قسمت اول نامه‌اي است از مندموس که فرمان شاه را به اهالي نهاوند ابلاغ و از آنان درخواست مي کند که فرمان وي را روي سنگي نقش نموده و در معبد اصلي شهر نصب کنند . قسمت دوم کتيبه عين نامه آنتيو کوس سوم به مندموس است که به خاطر ملکه لائوديسه نگاشته و بنيانگذاري يکي از شعائر مذهبي را به ملکه ياد آوري مي‌کند که ملکه به سمت کاهنه بزرگ از حقوق مسلم و مزاياي مخصوص حوزه حکومتي مندموس برخوردار شود.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: