جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 8 دی 1387     
عطارد و مشتري به ديدار ماه مي‌روند

شامگاه دوشنبه پس از غروب خورشيد، هلال باريك ماه در كنار دو سياره مشتري و عطارد ديده مي‌شود.

حميدرضا شهشهان، منجم آماتور در گفت‌وگو با فارس گفت: براي ديدن اين مقارنه زيبا، بايد افق جنوب غربي بازي داشته باشيم و پس از غروب خورشيد و تاريك شدن نسبي آسمان، هر چه سريعتر براي ديدن آن اقدام كنيم، چون اين پديده براي مدت زيادي قابل مشاهده نخواهد بود و عطارد، مشتري و ماه، زود غروب خواهند كرد.

وي ادامه داد: 45 دقيقه پس از غروب خورشيد كه آسمان نسبتاً تاريك شده، هلال بسيار باريك ماه تنها 9 درجه از افق جنوب غربي ارتفاع خواهد داشت.

شهشهان افزود: در سمت راست و كمي پايينتر از ماه، جرم پرنوري با جدايي زاويه‌اي يك و نيم درجه جلب نظر مي‌كند كه در واقع، سياره مشتري است؛ دقيقاً دو و نيم درجه پايينتر از مشتري، جرم كم‌نورتري قابل مشاهده خواهد بود كه سياره عطارد است.

وي تصريح كرد: ارتفاع اين مجموعه به تدريج كاهش مي‌يابد و رصدشان سخت‌تر مي‌شود تا اين كه عطارد حدود ساعت 18:15 غروب خواهد كرد و مشتري و ماه نيز به ترتيب 15:20 پس از آن غروب مي‌كنند. ارتفاع كم، از نورانيت اين اجرام مي‌كاهد، ولي در صورت داشتن افقي كاملاً باز، ديدن آنها كار دشواري نخواهد بود. تا دو شب آينده، از ديد ما، سياره عطارد به مشتري نزديكتر مي‌شود، به گونه‌اي كه در شامگاه چهارشنبه، فاصله عطارد و مشتري از يكديگر كمي بيشتر از يك درجه خواهد بود.

به گزارش فارس، دليلي كه موجب مي‌شود اين مقارنه جالب توجه‌تر و نادرتر از ديگر مقارنه‌هايي كه به طور عادي رخ مي‌دهند باشد، حضور سياره عطارد در اين مجموعه است. عطارد به دليل اين كه بيشتر اوقات از ديد ساكنان زمين، بسيار به خورشيد نزديك است، به ميزان كمي از افق ارتفاع مي‌گيرد و كمتر از ديگر سيارات ديده مي‌شود. در منظومه شمسي، عطارد نزديك‌ترين سياره به خورشيد است و مشتري، پنجمين سياره نزديك به خورشيد به شمار مي‌آيد. اين نكته نيز قابل توجه است كه عطارد، كوچكترين و مشتري، بزرگ‌ترين سياره در منظومه شمسي هستند.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: