جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 14 دی 1387     
بارش شهابي امشب به اوج خود مي‌رسد

فارس: بارش شهابي ربعي امشب به اوج خود مي‌رسد. در اوج اين بارش در شرايط ايده‌آل، تا بيش از 100 شهاب در ساعت ممكن است ديده شود ولي از آنجايي كه براي ساكنان ايران كانون بارش، ساعاتي پس از اوج بارش طلوع مي‌كند، تعداد شهاب‌ها در حداكثر نخواهد بود.

حميد رضا شهشهان، منجم آماتور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با اعلام اين خبر افزود: بارش‌هاي شهابي زماني رخ مي‌دهند كه زمين از ميان توده‌اي از ذرات كه اغلب از دنباله‌دارها به جاي مانده‌اند عبور مي‌كند. اين ذرات با ورود به جو زمين و سوختن، براي لحظه‌اي به صورت شهاب در آسمان مي‌درخشند.

وي تصريح كرد: بارش شهابي ربعي هر سال در حدود چهاردهم دي به اوج خود مي‌رسد و در بهترين شرايط به طور متوسط 120 شهاب در ساعت در سراسر آسمان قابل مشاهده خواهد بود. امسال اوج بارش در ساعت 16:20 دقيقه است كه در اين زمان هنوز خورشيد غروب نكرده و شهابي قابل مشاهده نخواهد بود.

شهشهان با اشاره به اينكه كانون بارش به منطقه كوچكي از آسمان مي‌گويند كه امتداد مسير حركت شهاب‌ها از ديد ما به آنجا مي‌رسد، گفت: همچنين كانون بارش تقريباً ساعتي پيش از نيمه شب طلوع مي‌كند، بنابراين تا پيش از اين زمان اصولاً نمي‌توان انتظار ديدن شهاب‌هاي اين بارش شهابي را داشت. با اين حساب نبايد انتظار ديدن شهاب‌ها در حداكثر ميزان آن را داشت؛ ولي با داشتن آسماني تاريك، مي‌توان چند 10 شهاب در ساعت را مشاهده كرد.

وي افزود:‌ كانون بارش حدود ساعت 23 از افق شمال - شمال شرقي طلوع مي‌كند و به تدريج ارتفاع مي‌گيرد. با در نظر گرفتن اينكه بيشتر شهاب‌ها در فاصله چند ده درجه‌ اي از كانون بارش ديده مي‌شوند، بيشتر شهاب‌ها پس از اين زمان در نيمه شمال شرقي آسمان قابل مشاهده خواهند بود؛ ولي بايد در نظر داشت كه در يك بارش شهابي احتمال ديدن شهاب‌ها در سراسر آسمان وجود دارد و هر چه ديدمان وسيع‌تر باشد و قسمت بيشتري از آسمان را زير نظر داشته باشيم، شانس بيشتري براي ديدن شهاب داريم.

وي ادامه داد:‌ پيش از اينكه آسمان شروع به روشن شدن كند، كانون بارش حدود شصت درجه از افق شمال شرقي ارتفاع خواهد داشت و بنابراين شهاب‌ها را در بخش وسيع‌تري از آسمان مي‌توان مشاهده كرد؛ البته به دليل دورتر شدن از زمان اوج بارش، تعداد شهاب‌ها به طور نسبي كمتر خواهد بود.

شهشهان خاطرنشان كرد: هر چه آسمان تاريك‌تر باشد، تعداد بيشتري شهاب مي‌توان مشاهده كرد؛ بنابراين از درون شهرها كه آلودگي نوري زيادي دارند، نبايد انتظار ديدن تعداد زيادي شهاب داشت. همچنين هرچه بخش وسيع‌تري از آسمان را زير نظر داشته باشيم، تعداد بيشتري شهاب را مي‌توانيم رصد كنيم.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: