جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 1 آذر 1395     
کربلا قبله‌گاه عاشقان شد

خبرگزاری مهر: اینجا کربلا است سرزمینی که در سال ۶۱ هجری مصیبت‌های بی‌شماری که بر خاندان اهل بیت رفته را دیده است؛ آنجا که سر مبارک اباعبدالله الحسین(ع) را بر فراز نیزه‌ها زدند و زینب کبری(س) از بلندای تل زینبیه این صحنه غم بار را نظاره گر بود.

اینجا کربلاست؛ سرزمینی که عقده‌های دل عاشقان گشوده می‌شود و هق هق گریه‌ها، مجال و امان قدم برداشتن را نمی‌دهد.

اینجا کربلا است؛ میعادگاه عشاق و این مغناطیس حسینی است که دل میلیون‌ها زائر را به سمت خود می‌کشد و در طریق الحسین(ع) پیر و جوان، زن و کودک برای رسیدن به او سر از پا نمی‌شناسند.

در چهلمین روز از شهادت مظلومانه حسین زهرا(س)؛ میلیون‌ها دلباخته به معشوق خود در این سرزمین پربلا رسیدند.

صدای پای پیاده زائران در گوش مسیر نجف تا کربلا دوباره طنین انداز شده و این قدم‌های خسته و پاهای تاول زده به بین‌الحرمین رسیدند تا سلامی از هویدای دل به ارباب بی کفنشان دهند و بگویند اگر نبودیم کربلا یاری‌ات کنیم اما امروز لبیک گویان از کیلومترها راه آمده‌ایم تا دوباره عهدها را تازه کنیم.

اینجا کربلا است، همان سرزمینی که چهل روز پس از به نیزه زدن سرهای قدسیان، جابر و عطیه اولین زائران دل‌شکسته آن بودند و بعد از آن کاروان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به مزار شهدای بی سر رسیدند و چون برگ پاییزی خود را به روی قبرها انداختند و هر کسی مزار عزیز خود را به آغوش کشید و از درد و رنج‌هایی که بر آنان گذشت گفتند و اشک ریختند.

میلیون‌ها نفر از زائران اربعین حسینی از کشورهای مختلف، با زبان، رنگ و نژاد متفاوت خود را با تمام مشقت‌هایی که این سفر به همراه دارد به سرزمین کربلا رساندند و جمعیت زائر هنوز در مسیر نجف به کربلا در حال پیاده‌روی است و آن‌هایی که جامانده‌اند خودشان را سواره می‌رسانند تا زائر اربعین باشند و نامشان در طومار اربعینی‌ها ثبت کنند.

کربلا در روز اربعین حسینی یکپارچه سیاه‌پوش است و غم و ماتم از در و دیوار این شهر می‌بارد و حضور زائران با چشمان اشک آلود و با بیرق‌های عزایی که با خود به همراه دارند بر این ماتم افزوده است.

بسیاری از کربلایی‌ها خانه‌های خود را وقف خدمت به زائران اربعین کرده‌اند و از زوار در خانه‌هایشان پذیرایی می‌کنند

در کربلا در هر کوی و برزنش، مجلس عزا به پا شده و همه وسعت این شهر به حرم مبدل شده است و بسیاری از کربلایی‌ها خانه‌های خود را وقف خدمت به زائران اربعین کرده‌اند و از زوار در خانه‌هایشان پذیرایی می‌کنند.

موکب‌های بسیاری هم که از ده روز مانده به اربعین برپا شده بودند همچنان در روز اربعین هم پذیرای زائران حسین(ع) و قمر بنی هاشم(ع) هستند و کم کم با غروب آفتاب روز چهلم بساط نوکریشان هم جمع می‌شود.

از غروب دیروز نیز موکب‌هایی که در مسیر نجف به کربلا برپا شده بودند کم کم جمع شدند و خود موکب داران هم سعی کردند بعد از چندین روز خدمت‌رسانی به زائران، خودشان را به کربلا برسانند تا آنان هم زائر اربعین باشند.

عزاداری اهل بیت سیدالشهدا(ع) در اولین اربعین

مشاور تولیت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به عراق اظهار داشت: در منابع مختلف در خصوص آنچه که در روز اربعین گذشته است نقل و قول‌های متفاوتی وجود دارد.

حجت الاسلام روح الله فاطمی نسب افزود: در کتاب لهوف مرحوم سیدبن طاووس که دارای اعتبار فراوانی است و علمای بزرگ به آن استناد می‌کنند آمده که کاروان خاندان اباعبدالله الحسین(ع) در مسیر بازگشت از شام به سمت مدینه وقتی به عراق رسیدند درخواست کردند که به سمت کربلا بروند تا قبور شهدای کربلا را زیارت کنند.

وی ادامه داد: وقتی کاروان به کربلا و محل فعلی حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) رسیدند جابربن عبدالله انصاری را دیدند که به همراه تعدادی از بنی هاشم برای زیارت سیدالشهدا(ع) آمده بودند.

مشاور تولیت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) اضافه کرد: خاندان و اهل بیت امام حسین(ع) چند روزی در کربلا و در کنار مزار شهدای کربلا ماندند و عزاداری کردند.

بین‌الحرمین کانون تجمع عظیم راهپیمایان روز اربعین حسینی است و هزار نفر از ساعات اولیه روز دوشنبه که روز اربعین در عراق اعلام شده در این خیابان بهشتی که یک سوی آن به حرم سقای کربلا و سوی دیگرش به حرم اباعبدالله الحسین(ع) ره دارد حضور یافته‌اند و با سید و سالار شهیدان نجوا می‌کنند.

قرائت زیارت اربعین در جای جای شهر کربلا طنین انداز است و «السلام علی القتیل العبرات» به گوش می‌رسد.

حضور اهل سنت و نمایندگان برخی ادیان

علاوه بر شیعیان، اهل سنت کشور عراق و ایران و نمایندگان برخی از ادیان دیگر همچون مسیحیت نیز در اربعین حسین بن علی(ع) در کربلا حضور دارند.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی از جمله جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شخصیت‌های فرهنگی و هنری، مسئولین شهرها و استان‌های مختلف کشور نیز در مراسم روز اربعین حسینی(ع) در کربلا حضور دارند.

برخی از موکب‌های ایرانی خدمات خود را با فرارسیدن روز اربعین به پایان رساندند و برخی دیگر از موکب‌ها نیز تا چند روز بعد اربعین برنامه اسکان و پذیرایی را ادامه می‌دهند تا زائران ایرانی از این امکانات تا زمان خروج از کربلا استفاده کنند.

تعداد زیادی از عراقی‌ها از همان ورودی شهر کربلا زیارت اربعین را به صورت گروهی می‌خوانند و از همان‌جا باز می‌گردند.

بسیاری از زائران ایرانی نیز از شب اربعین و صبح امروز خود را برای بازگشت مهیا کرده و پس از خواندن زیارت اربعین کربلا را به سمت مرزهای زمینی و نجف اشرف ترک می‌کنند.

به علت کمبود وسایل نقلیه، بسیاری از زائران با کامیون‌ها و خودروهای سنگین جابجا می‌شوند و ترافیک ورودی شهر نجف بسیار سنگین است.

قرائت زیارت اربعین در جای جای شهر کربلا طنین انداز است و «السلام علی القتیل العبرات» به گوش می‌رسد

به دلیل آسفالت نبودن مسیرها قبل از سیطره حیدریه نجف در عمود ۶۸۰ و در نزدیکی‌های شهر نجف گردوخاک شدیدی باعث ایجاد ترافیک و آزار مسافران می‌شود و برخی از خودروها در عمود ۶۷۰ مسافران خود را پیاده می‌کنند و زائران سرگردان در این مسیر به دنبال وسیله برای رفتن به نجف هستند و حجم زائران به‌گونه‌ای است که خودروهای موجود جوابگوی آن‌ها نبوده و زائران مجبور هستند مسافت بسیاری را پیاده‌روی کنند.

در عمود ۶۶۰، سیطره حیدریه و کاراج ماشین‌ها برای شهرهای مختلف وجود دارد که گره ترافیکی کوری در این منطقه خستگی زائران را چندین برابر می‌کند که متأسفانه هیچ‌گونه تمهیدی برای این امر صورت نگرفته است.

به گفته یکی از اهالی کربلا در برخی از موکب‌ها به ویژه موکب‌های نزدیک نجف که برای خود ساختمان احداث کردند بعد از اربعین، شیعیان موصل که به دلیل حمله داعش آواره شدند ساکن می‌شوند.

عزاداری رزمندگان حزب الله لبنان و حشدالشعبی عراق

تعداد زیادی از رزمندگان حزب الله لبنان هم‌چنین رزمندگان حشدالشعبی عراق با پرچم‌های زرد حزب الله و نیز تصاویر رهبر معظم انقلاب، سید حسن نصرالله و حاج قاسم سلیمانی و همچنین تصاویر شهدای مدافع حرم لبیک گویان وارد حرم مطهر سیدالشهدا(ع) شدند و به عزاداری پرداختند.

حیدر جاسم محمد از نیروهای حشدالشعبی عراق است که در برابر گروه‌های تکفیری و داعش در حال مبارزه هستند.

او در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به عراق می‌گوید: برای زیارت اربعین به همراه دیگر رزمندگان به مرخصی آمدیم و بعد از اربعین به منطقه بازمی‌گردیم.

حیدر می‌گوید شغلم رانندگی است و ۲۵ سال دارم؛ ازدواج کرده‌ام و دو فرزند دارم.

وی گفت: بیش از یک میلیون نفر هم اکنون در حال جنگ با داعشی‌ها هستند و داعشی‌ها نیز که تعداد زیادی هستند از کشورهای منطقه مثل قطر، سعودی و ترکیه پشتیبانی می‌شوند و داعشی‌ها در اطراف سامرا، بیاحی، موصل و کرک همچنان در حال عضوگیری هستند.

اگر حشدالشعبی‌ها نبودند داعش همه عراق را گرفته بود

وی از قاسم سلیمانی نیز می‌گوید و او را فردی مجاهد و شجاع می‌خواند و از حمایت‌های جمهوری اسلامی تمجید می‌کند.

حیدر می‌گوید بعد از فتوای جهاد آیت الله سیستانی، نیروهای مردمی در قالب گروه‌های حشدالشعبی سازماندهی شدند و اگر حشدالشعبی‌ها نبودند هم اکنون داعش همه عراق را گرفته بودند.

وی وحدت همه مزدم عراق و مسئولان را لازمه مبارزه با داعشی‌ها می‌داند و افزود: متأسفانه در همان ابتدای تشکیل داعش برخی از مسئولان خیانت کردند و برخی از شهرها مثل موصل در عرض دو ساعت به دست داعشی‌ها افتاد.

این رزمنده عراقی می‌افزاید: با تمام قوا در برابر تکفیری‌ها می‌ایستیم و این قول را به مردم عراق و دیگر شیعیان و مسلمانان دنیا می‌دهیم که تا نابودی آخرین نفرات آن‌ها از پای نخواهیم نشست.