جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 1 آذر 1395     
محیط زیست از سکوهای نفتی خلیج فارس بازدید می کند

به گزارش صنعت نیوز، برای نخستین بار و از سوی کارشناسان محیط زیست از چهار سکوی نفتی فعال در آبهای خلیج فارس بازدید محیط زیستی به عمل خواهد آمد.

مدیر کل دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در راستای تدوین نظام ممیزی سکوهای نفتی، تا پایان سال جاری از چهار سکوی نفتی فعال در آبهای خلیج فارس بازدید محیط زیستی به عمل خواهد آمد.

ضیاء الدین الماسی گفت: در همین راستا ظرف دو هفته آینده نخستین بازدید از سکوهای نفتی خلیج فارس آغاز می شود.

وی گفت: این برای نخستین بار است که بازدید از سکوهای نفتی توسط کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست صورت می گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: به همین منظور بازدید های محیط زیستی را با سازمان بنادر و دریانوردی هماهنگ کرده ایم تا به صورت مشترک انجام شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بر این اساس با همکاری مشترک دو سازمان، بازدید جامع محیط زیستی از سکوهای نفتی به عمل خواهد آمد.

به گفته وی، سازمان بنادر و دریانوردی بر اساس قوانین بین المللی موظف به بازدید زیست محیطی از سکوهای نفتی است به همین دلیل محیط زیست در راستای جلوگیری از موازی کاری، خواستار بازدید مشترک کارشناسان محیط زیست با این سازمان شد.

مدیر کل دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: به این ترتیب تمام مسائل و مشکلات زیست محیطی سکوها نفتی بررسی و به صورت مشترک بهبودهای لازم صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: به منظور بازدید از سکوهای نفتی تاکنون شش دوره آموزشی ویژه کارشناسان محیط زیست در استان های ساحلی کشور برگزار شده است.

به گفته الماسی، این کلاس ها با محوریت آشنایی با فرایند سکوها، استانداردسازی ممیزی و دوره ایمنی چهارگانه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شده اند.

وی یادآور شد: در مجموع 18 نفر از کارشناسان هفت استان ساحلی و پنج نفر از کارشناسان ستادی در سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش های لازم را در این زمینه برای آماده سازی جهت بازدید از سکوهای نفتی کسب کرده اند.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: آموزش در خصوص بازدید از سکوهای نفتی یک ظرفیت سازی طولانی مدت است.

به گفته وی، در راستای اجرای نظام ممیزی سکوهای نفتی، امکان استفاده و بهره گیری استانها از ظرفیت های یکدیگر وجود دارد.

وی یادآور شد: همچنین در آبهای دریای خزر، بحث بازدید از سکوی نفتی امیرکبیر وجود دارد که این امر نیز با انجام برنامه ریزیهای لازم صورت خواهد گرفت.

مدیر کل دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: بازدید از سکوهای نفتی قرار است هر ساله با صورت مشترک توسط سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان محیط زیست صورت گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: بدون شک بازدیدهای دوره ای از وضعیت محیط زیستی سکوهای نفتی در کاهش ورود آلاینده های نفتی به دریاها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

الماسی با بیان اینکه منابع آلاینده دریا به دو دسته منشا سرزمینی مانند شهرها و صنایع و منشا منبع دریایی تقسیم می شوند تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون نظامی مبنی بر مقابله با منابع آلاینده با منبع آلاینده های دریایی مانند شناورها و سکوهای نفتی تدوین نکرده بود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: قرار بود بازدید از سکوهای نفتی خردادماه امسال آغاز شود که بنا به وجود مشکلاتی این امر میسر نشد.