جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
بررسی۵۰ طرح تقابلی با برجام در مجلس نمایندگان آمریکا

خبرگزاری فارس: علی لاریجانی رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی امروز مجلس (2 آذر 95) گفت: پس از توافق هسته‌ای جدای از چند کشور معاند و برخی جریان‌های داخلی آمریکا عموم دولت‌ها و ملت‌ها با نگاه مثبت ابراز تمایل به همکاری‌های گسترده با ایران کردند.

وی ادامه داد: اما از طرف دیگر حدود 50 طرح در مجلس نمایندگان آمریکا در تقابل با این توافق مطرح شد که در هفته گذشته نیز 2 طرح از تصویب آنان گذشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نکته عجیب اظهارات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این ماجرا بود که مدعی شد ایران برجام را نقض کرده است و تصور اینکه با این بهانه اقدامات غیرمعقول و غیرمسئولانه خود را توجیه کند. حال باید دید که آیا این ادعای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا حتی در میان مسئولان آمریکایی قابل تائید است؟

لاریجانی خاطرنشان کرد: در طول یک سال و اندی که از توافق هسته‌ای می‌گذرد و حداقل 40 بار مقامات آمریکا و مقامات اتحادیه اروپا و نهادهای بین‌المللی در این باره و نحوه رفتار ایران اظهارنظر کردند. رئیس‌جمهور و وزیر خارجه و وزیر انرژی آمریکا و نماینده این کشور در سازمان ملل و حتی سرویس‌ تحقیقاتی کنگره، دبیرکل سازمان ملل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر یک چند بار در مورد پایبندی ایران به تعهداتش بیانیه، گزارش و یا اظهار نظر داشتند.

وی ادامه داد: حتی رئیس‌جمهور آمریکا در پنجمین اظهار نظر تائیدی خود پس از انتخابات اخیر آمریکا اعلام کرد استدلال اصلی مخالفان علیه توافق هسته‌ای این بود که ایران تقلب خواهد کرد و به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما یک سال است دلیل و مدرک داریم که نشان می‌دهد ایران به تعهداتش عمل کرده و این تنها نظر من و مشاورانم نیست. سازمان اطلاعاتی و ارتش هم این حرف را می‌زند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر کل آن در 13 مورد با صراحت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرده است. آژانس در اکتبر 2016 اینگونه نظر داد که «من می‌توانم تائید کنم که ایران به تعهداتش پایبند بوده و ایران در حال انجام تعهداتی است که به جامعه بین‌الملل وعده داده است».

لاریجانی خاطرنشان کرد: دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد «من جمهوری اسلامی ایران را برای اجرای تعهدات هسته‌ای آنگونه که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تائید کرد تحسین می‌کنم». موضوع پایبندی به تعهدات از جانب ایران در حدی تکرار شد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک ماه پیش در نشست وزرای خارجه 1+5 و ایران اعلام کرد «روند هماهنگی و همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی بسیار عالی بوده است».

وی افزود: باید از رئیس مجلس نمایندگان آمریکا سؤال شود که آیا این همه اظهار نظر در مورد تائید انجام تعهدات از سوی ایران کافی نیست؟ اگر این حجم اظهار نظر تائیدی که صورت گرفته شما از آن بی‌اطلاعید چه تاسف‌‌آور است و بعید است که مطلع نباشید و اگر با علم به این اظهارات چنین حرف خلاف واقعی سر داده‌اید چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این رفتار نمونه‌ای از کردار غیرصادقانه آنان است که رهبر معظم انقلاب به حق بارها متذکر شده‌اند که به اینها و قول‌شان نمی‌توان اعتماد کرد البته شاید هدف «پل رایان» که در آن انتخابات اخیر آمریکا با الفاظ موهنی در مورد «ترامپ» موضع‌گیری کرد، این است که شرایطی را فراهم آورد تا رئیس‌جمهور جدید آمریکا از ابتدا با دردسر جدی مواجه شود چرا که روشن است ایران با اقدام متقابل آنان را سر عقل خواهد آورد.