جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
گردشگران ۲۵ هزار دلاری در راه ایران

روزنامه آرمان: در چند سال اخیر با وجود گران شدن بلیط قطار، اما هنوز به دلیل ایمنی و هزینه‌ها و آرامشی که مسافر در این وسیله نقلیه به نسبت خودرو و اتوبوس دارد،‌ این هزینه همچنان به صرفه است. برای توسعه ناوگان ریلی کشور،‌ اخیرا مطلع شدیم دولت قصد دارد قطار‌هایی که بالای ۴۵ سال عمر دارند را از مسیر خارج کند. در همین راستا، سال گذشته قرار داد ۲۵ میلیون یورویی برای اجرای پروژه قطار گردشگری شکوه پارس به عنوان نخستین قطار گردشگری ایران با مشارکت اتریشی‌ها امضا شد. قطار، امن ترین وسیله حمل و نقل در دنیاست. با سفر با قطار بسیاری از مشکلات و دغدغه‌ها بر طرف می‌شود. چون ایمنی در سفر یکی از شرایط مسافرت از طریق حمل و نقل ریلی است. در سال‌های اخیر توسعه گردشگری از طریق قطار از سوی مسئولان عنوان می‌شود و حتی شاهد سفر مسافران خارجی نیز بودیم. چندی پیش قطار گردشگری عقاب طلایی با مسافرانی از سه قاره دنیا وارد کشور شد. این قطار گردشگری از مبدا شهر مسکو در کشور روسیه سفر خود را به سمت مشهد در ۲۱ آبان آغاز کرد. گردشگران این قطار توانستند شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، یزد، کرمان و جاذبه‌های تاریخی این شهرها را نیز بازدید کنند.

ورود قطار گردشگران ۳ قاره

در آبان امسال مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: قطار گردشگری عقاب طلایی با مسافرانی از سه قاره جهان از طریق مرز سرخس وارد مشهد می‌شود.«حسین زارع صفت» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: چهارمین قطار گردشگری و لوکس عقاب طلایی ۲۱ آبان ماه جاری سفر خود را از مسکو آغاز کرده و پس از بازدید گردشگران از کشورهای قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان، ۲۹ آبان ماه از طریق مرز ریلی سرخس وارد ایران می‌شود. او افزود که تعداد مسافران این قطار ۳۹ نفر به همراه ۳۸ خدمه می‌باشد که از اتباع چندین کشور از قاره آمریکا، اروپا و آسیا هستند و طی یک هفته از جاذبه‌های گردشگری کشور در شهرهای مشهد، کرمان، یزد، اصفهان، شیراز و تهران دیدن می‌کنند. این قطار که دارای واگن‌های ویژه گردشگری است پس از ورود به ایران با لوکوموتیو راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران مسیر خود را در کشور می‌پیماید.

قطار گردشگری عقاب طلایی

زارع‌صفت خاطر نشان کرد که از ابتدای راه‌اندازی مرز ریلی سرخس از سال ۱۳۷۵ این نخستین قطار مسافری و گردشگری است که از مسکو و از طریق این مرز ریلی وارد کشور می‌شود. به گزارش خبرآنلاین، او با بیان اینکه مشهد یکی از مهم‌ترین مقاصد سفر در ایران است، افزود: جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر در مشهد باعث شده تا این کلانشهر یکی از مهم‌ترین مقاصد سفر در ایران باشد و همه ساله میزبان صدها هزار نفر گردشگر خارجی باشیم.

ورود سومین قطار گردشگران خارجی به ایران

حدود ۵۰ گردشگر اروپایی و آمریکایی در قالب سومین قطار گردشگران خارجی در سال جاری، روز سه شنبه وارد یزد شدند. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: این گردشگران که سفر خود را از بوداپست مجارستان آغاز کرده اند پس از عبور از کشورهای بلغارستان و ترکیه به ایران آمده اند. سیدمصطفی فاطمی افزود: این گردشگران از استان کرمان وارد یزد شده اند و از مسجد جامع، دخمه و آتشکده زرتشتیان، باغ دولت آباد و بافت تاریخی دیدن می‌کنند. او با بیان اینکه استان یزد امسال در دو نوبت دیگر میزبان قطار گردشگران خارجی بوده است، ادامه داد: سومین گروه گردشگران اروپایی و آمریکایی در سال جاری پس از حضور در یزد، عازم تهران می‌شوند و سپس با هواپیما به کشورهای خود بازخواهند گشت. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خاطرنشان کرد: استان‌های اصفهان، فارس و یزد به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران مطرح هستند و اکثر گردشگران خارجی پس از ورود به کشورمان به طور حتم این استانها را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند. فاطمی با بیان اینکه ظرفیت یزد برای پذیرش گردشگر در ماه‌های اوج گردشگری (high season) بخصوص ماه‌های اردیبهشت و مهر تکمیل می‌شود ادامه داد: از ۲ سال پیش برای پذیرش بیشتر گردشگران خارجی در این ماهها، از قطارهای گردشگری استفاده می‌شود.

سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به یزد

به گزارش ایرنا، استان یزد ۲۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد و شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. یزد گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می‌توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه‌ها، زیارتگاههای زرتشتیان، خانه‌های تاریخی، آب انبارها، باغ‌های تاریخی، بادگیرها و بازارچه‌ها اشاره کرد.

گردشگران ۳ کشور بیشترین ورودی را به ایران دارند

بیشتر گردشگران تفریحی و تاریخی ما از کشورهای اروپایی هستند و به ترتیب آلمان، ایتالیا و فرانسه در رده‌های اول تا سوم قرار دارند. با ۲ برابر شدن تعداد تورهای گردشگران خارجی به ایران بعد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به ترتیب آلمانی‌ها، ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها در صدر فهرست گردشگران ورودی به ایران قرار دارند. رئیس جامعه تورگردانان کشور، در این مورد گفت: پس از برجام، کشور ما شاهد رشد ۵۰ درصدی تورهای ورودی گردشگری بوده است و پیش‌بینی می‌کنیم در آمار سال جاری به بیش از ۵ میلیون نفر گردشگر خارجی برسیم. ابراهیم پورفرج در ادامه افزود: اگر گردشگران زیارتی را در نظر نگیریم، بیشتر گردشگران تفریحی و تاریخی ما از کشورهای اروپایی هستند و به ترتیب آلمان، ایتالیا و فرانسه در رده‌های اول تا سوم قرار دارند. او اظهار کرد: برای جبران کمبودها و مشکلات اقامتی گردشگران خارجی در ایران، طرح‌هایی ابتکاری را در کوتاه‌مدت پیاده کردیم که تا حدودی موفق بوده است. از جمله این طرح‌ها، راه‌اندازی قطارهای اختصاصی اروپا بود که گردشگرانی را از دانشگاه‌های‌هاروارد، متروپلیتن و استنفورد به ایران آورد. رئیس جامعه تورگردانان با اشاره به انجام برخی خدمات لوکس برای جذب گردشگران، تاکید کرد: «این تورها در قالب ۸ قطار سلطنتی خارجی که امکاناتی در حد هتل‌های پنج ستاره جهان دارند، به برخی شهرهای توریستی ایران رفتند. برای سال جاری نیز دو قطار دیگر رزرو شده که هر یک، امکانات هتل‌های پنج ستاره را به صورت سیار دارند و در شرایطی که زیرساخت‌های هتلینگ کشور بسیار ضعیف و ناکافی است، اسکان چند صدنفر در قطاری با امکانات هتل‌های لوکس جهان، یک نقطه عطف کوچک و راه ‌چاره شگفت‌انگیز است.» این فعال بخش خصوصی، اقداماتی نظیر برگزاری رقابت‌های ورزشی و تفریحی را نیز در جذب گردشگر موثر دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات رالی در دشت‌لوت با حدود ۷۸ خودرو در دو دوره از اقداماتی بود که با استقبال گردشگران خارجی مواجه شد. حرف مشترک گردشگران این بود که ایران کشوری فوق‌العاده امن و مناسب برای گردشگران است اما متاسفانه امکانات اقامت و پذیرایی مناسب ندارد. درضمن از دیگر مزایای مسافرت با قطار می‌توان به آشنایی با دوستان اشاره کرد، مخصوصا اگر عاشق سفر‌های انفرادی باشید که این فرصت برای شما خیلی فراهم می‌شود. به ویژه در سفر‌هایی که شبانه است و در کوپه چهار نفره یا ۶ نفره، یک شب را با دیگر مسافران هم مقصد هستید.