جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
برداشت گاز از پارس جنوبی افزایش یافت

به گزارش صنعت نیوز، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افزایش تولید گاز در پارس جنوبی همزمان با ورود موج جدید سرما به کشور خبر داد.

محمد مشکین فام در گفت وگو با شانا، از افزایش تولید گاز در پارس جنوبی همزمان با ورود موج جدید سرما به کشور خبر داد و گفت: ایران هم اکنون روزانه 460 میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می کند.

وی با بیان این مطلب افزود: طی یک ماه گذشته تولید گاز پارس جنوبی بین 420 تا 430 میلیون متر مکعب در روز بود و با وارد مدار شدن سکوهای فاز 19، هم اکنون تولید گاز در این میدان مشترک به 460 میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

فاز 19 پارس جنوبی معادل 2 فاز استاندارد است که با وارد مدار شدن کامل این فاز، روزانه 2 میلیارد فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک اضافه می شود.

وی با اشاره به وعده شرکت نفت و گاز پارس مبنی بر افزایش برداشت گاز از این میدان مشترک، ادامه داد: براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان آذر امسال، تولید گاز پارس جنوبی به 500 میلیون متر مکعب در روز می رسد و این میزان تولید تا پایان امسال یا اوایل سال آینده از مرز 530 میلیون متر مکعب در روز می گذرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به برنامه ریزی برای بهره برداری از سکوی فاز 21 تا نیمه آذر امسال، گفت: با وارد مدار شدن این فاز، روزانه 28 میلیون متر مکعب به برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی اضافه خواهد شد.

بر پایه این گزارش، فازهای 20 و 21 از جمله فازهایی هستند که با راه اندازی کامل آنها، امسال 2 میلیارد فوت مکعب به ظرفیت برداشت از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

مشکین فام با اشاره به روشن شدن مشعل سکوی 18B پارس جنوبی که یک سکوی اقماری است، ادامه داد: با آماده شدن خط لوله این سکو به زودی 500 میلیون فوت مکعب هم از این محل به ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

شتاب در توسعه میدان مشترک پارس جنوبی طی سه سال اخیر موجب شده است تا علاوه بر بهره برداری کامل از فازهای 12، 15و 16، بخش عمده ای از سکوهای دریایی فازهای 17و 18، 19 و 20 و 21 هم امسال به بهره برداری برسد.

در بازه زمانی یادشده، تاکنون بیش از 200 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی افزوده شده است. پیش بینی می شود با بهره‌برداری از سکوهای باقیمانده از فازهای نامبرده، تا اوایل سال آینده ظرفیت برداشت از این میدان به 530 میلیون متر مکعب در روز برسد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: