جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
بنزین توزیعی در تهران حاوی بنزن است

به گزارش صنعت نیوز، عضو انجمن علمی ارزیابی محیط زیست ایران با اشاره به اینکه بنزین توزیعی در تهران حاوی بنزن است، گفت: بنزن 100 درصد سرطان زاست.

نرگس روحانی افزود: بنزین مصرفی در این شهر فاقد استاندارد یورو چهار بوده و آلاینده است.

وی ادامه داد: تحقیقات و اطلاعات دقیقی درباره میزان خسارت آلودگی هوا در حوزه «سلامت » و «محیط زیست » کشور وجود ندارد و تنها مرجع خسارت آلودگی هوا در ایران در چند ساله اخیر تحلیل بانک جهانی طی 10 سال گذشته بوده است.

عضو انجمن علمی ارزیابی محیط زیست ایران و کارشناس بهداشت عمومی با بیان اینکه برای کاهش آلودگی هوا باید سرمایه گذاری کلان در کشور صورت گیرد، گفت: طبق شاخص بانک جهانی خسارت ناشی از آلودگی هوا در هشت کلان شهر ایران بر اساس اقتصاد 2014 شش هزار و 500 میلیون دلار معادل 22 هزار و 750 میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه سه میلیون نفر در دنیا در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، افزود: همه شهرهای دنیا به نوعی با بحث آلودگی هوا دست به گریبان هستند.

علی اصغر رجبی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز گفت: خسارت اقتصادی ناشی از آلودگی هوا در دو حوزه سلامت و بهداشت عمومی و زیست محیطی باید بیش از گذشته مورد توجه باشد.

وی افزود: از هزینه های زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا می توان به باران های اسیدی و مقدار زیاد گوگرد در هوا اشاره کرد که در اثر ترکیب با باران موجب خشکیدگی و مرگ تدریجی پوشش های گیاهی، کشاورزی و آلودگی آب های زیر زمینی می شود.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت : هزینه های زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا بسیار سنگین و شاید به طور دقیق در دنیا مورد سنجش قرار نگرفته ولی هزینه های سلامتی و بهداشت عمومی به نوعی در جهان محاسبه و دارای عدد و رقم است.

وی کاهش آلودگی هوا را از شاخص های مهم ارزیابی اقدامات صورت گرفته از سوی دولت ها در دنیا دانست و گفت: ایران در زمینه کاهش آلودگی هوا اقدامات شایسته طی 15 سال گذشته از قبیل حذف سرب از بنزین، توقف تولید خودروهای کاربراتوری مثل پیکان، کاهش میزان گوگرد و بنزن از سوخت انجام داده است اما کافی نیست.

رجبی افزود: خسارت وارده آلودگی هوا بصورت های مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد فردی، محلی و ملی تاثیر می‌گذارد بنابراین اندازه گیری دقیق این تاثیرت می تواند درکاهش خسارت های ناشی از این پدیده مخرب بسیار رهگشا باشد.

وی در ادامه یادآورشد: آلودگی هوا افزون بر بروز تبعات منفی در حوزه اقتصادی، ضریب سلامت و بهداشت شهروندان را به شدت در معرض خطر جدی قرار می دهد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: