جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
افزایش ذخایر 5 ماده معدنی استراتژیک تا پایان سال

به گزارش صنعت نیوز، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از احتمال افزایش ذخایر 5 ماده معدنی استراتژیک طلا، مس، روی، زغال سنگ و سنگ آهن تا پایان امسال خبر داد.

مهدی کرباسیان با اعلام این خبر  افزود: ارزش ذخایر فعلی معادن کشور  700 تا 800 میلیارد دلار است که تنها بخش ناچیزی از اکتشاف انجام شده در یکصد سال اخیر با توجه به مساحت کشور است.

وی افزود: از سال 1393، عملیات اجرایی برنامه اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربع آغاز شد و به رغم بودجه پایین و کمبود نقدینگی، سال گذشته بودجه مناسبی برای این بخش اختصاص یافت که با اقدامات صورت گرفته پیش بینی می شود تا پایان امسال، خبرهای خوشی از افزایش ذخایر طلا، مس، روی، زغال سنگ و سنگ آهن اعلام شود.

به گفته کرباسیان، ایمیدرو در سال 1394، یک میلیارد و 320 میلیون ریال در بخش اکتشاف معادن هزینه کرده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو به افزایش ذخایر معادن سنگ آهن سنگان از 900 میلیون تن به یک میلیارد و 100 میلیون تن اشاره کرد و گفت: اکنون 9 کارخانه فرآوری کنسانتره و گندله در این منطقه در حال ساخت است که نخستین کارخانه (گندله سازی پنج میلیون تنی فولاد مبارکه) تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی گفت: در 6 ماهه نخست سال آینده نیز واحد پنج میلیون تنی شرکت اوپال و نیز واحد 2.5 میلیون تنی گندله شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در منطقه سنگان به بهره برداری می رسد.

کرباسیان یادآور شد: تا سال گذشته واردکننده گندله بودیم و با طرح های افتتاحی جدید، دیگر واردات گندله نخواهیم داشت.