جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 آذر 1395     
صادرات 30 درصدی در گرو اجرای تعهدات قراردادهای جدید خودرویی

به گزارش صنعت نیوز، یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص الزام 30 درصد صادرات در قراردادهای جدید خودرویی گفت: تحقق الزام 30 درصد صادرات در قراردادهای جدید خودرویی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامی بسیار مطلوب در جهت رشد و توسعه صنعت خودروسازی کشور است.

امیرحسن کاکایی افزود: متاسفانه در گذشته به دلیل وجود مشکلات صادرات برخی از خودروهای تولیدی (همچون قرارداد صادرات ال 90) به نتیجه مطلوبی ختم نگردید.

وی در ادامه تصریح کرد: در صورت اجرایی شدن الزام 30 درصد صادرات در قراردادهای جدید خودرویی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می توان شاهد تحولی عظیم در صنعت خودروسازی کشور بود.

وی بیان کرد: عمل به تعهدات قراردادهای جدید خودرویی از سوی طرف خارجی می تواند باعث بهبود وضعیت فعلی صادرات خودرو به نسبت سالیان گذشته شود البته این عمل به تعهدات به عنوان یک تضمین برای رشد صادرات کشور تلقی خواهد شد.

وی با بیان اینکه الزام 30 درصد صادرات در قراردادهای جدید خودرویی معادل تولید انبوه و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی است، اظهار داشت: در واقع وضعیت صادرات صنعت خودرو کشور در حال حاضر بسیار نامطلوب است هرچند که خودروسازان تلاش بسیاری برای بهبود این شرایط می کنند ولی تاکنون به نتیجه مثبتی دست نیافته اند لذا امیدواریم با رعایت این الزام و اجرایی شدن آن از سوی طرفین مسیر رشد صنعت خودروسازی کشور فراهم گردد.

وی با اشاره به نقش تحریم ها در جلوگیری از رشد صنعت خودروسازی کشور خاطرنشان کرد: اعمال تحریم در توقف توسعه صنعت خودروسازی تاثیرات مخربی گذاشت لذا پس از رفع این تحریم ها و انعقاد قراردادهای جدید خودرویی امیدواریم اقدامات تاثیرگذاری در راستای رشد صنعت خودروسازی و ورود به بازارهای جهانی صورت گیرد.

وی در رابطه با بازارهای رقابتی صنعت خودروسازی اذعان داشت: ورود به بازارهای رقابتی نیازمند ارتقای کیفیت و ارائه خدمات فروش و پس از فروش مطلوب و تولید محصول رقابت پذیر است البته باید توجه داشت بازارهایی همچون عراق و افغانستان به شدت رقابت پذیر هستند لذا نباید از این بازارها غافل شد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران عنوان کرد: با ورود به بازارهای جهانی و رعایت الزام 30 درصد صادرات در قراردادهای جدید خودرویی می توان شاهد افزایش نرخ صادرات و رشد سودآوری این بازار در کشور بود.

وی ابراز داشت: ارتقای کیفیت خدمات فروش و پس از فروش، تولید محصولات با کیفیت، تامین قطعات یدکی و شبکه تعمیر از جمله عوامل ضروری برای ورود به بازارهای رقابتی هستند لذا با رعایت این موارد می توان راه ورود به بازارهای بین المللی را هموار نمود.

کاکایی در پایان با بیان اینکه ورود به بازارهای رقابتی نیازمند مساعدت و همکاری سیستم های بانکی است، ادامه داد: حمایت دولت لازمه ورود صنعت خودروسازی کشور به بازارهای جهانی است چراکه بدون حمایت دولت نمی توان در این بخش از صادرات موفق بود.

 

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: