جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 3 آذر 1395     
اعطای نشان جغرافیایی به برخی صنایع دستی

به گزارش صنعت نیوز، نشان جغرافیایی صنایع دستی به 9 رشته اعطا شد.

در مراسمی که امروز در سازمان میراث فرهنگی با مشارکت سازمان مالکیت صنعتی کشور و حضور تشکل های غیر دولتی برگزار شد به رشته های جاجیم خلخال، گلیم نمین، ورنی مغان، آبگینه تهران، نازک کاری سنندج، گلیم هرسین، زیلو میبد، گلیم ارداق و گلیم سنه نشان جغرافیایی صنایع دستی اعطا شد.

نشانه جغرافیایی نشانه ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می کند مشروط بر آن که کیفیت و مرغوبیت یا دیگر ویژگی های کالا اساسا قابل انتساب به مبدا جغرافیایی آن باشد.

ایجاد همبستگی بین اعضای تشکل در چگونگی تولید، حفظ و مراقبت از محصولات بومی منطقه، ارتقای سطح کیفی محصولات بومی در هر منطقه جغرافیایی، برندسازی و آشنایی با بازار و حرکت به سوی اخذ نشان بین المللی جغرافیایی از مزایای نشان جغرافیایی ملی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم با بیان اینکه جغرافیا نقش مهمی در هویت بخشی دارد گفت: ایران کشوری پهناور با پراکندگی جغرافیایی است که این پراکندگی به هویت بخشی و اصالت فرهنگی در ایران انجامیده است و ضرورت دارد این عناصر هویتی در عرصه صنایع دستی و سرمایه های میراثی شناسایی شود.

احمدی پور افزود: اعطای نشان جغرافیایی به رشته های مختلف صنایع دستی می تواند به حفظ اصالت های فرهنگی در ایران کمک کند.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت رشته های مختلف صنایع دستی و اصالت های فرهنگی در تبیین الگوی سبک زندگی گفت: باید اصالت های فرهنگی حفظ و در تبیین الگوی سبک زندگی به کار گرفته شود و نباید اجازه داد که چرخه تولید رشته های مختلف صنایع دستی متوقف شود یا از بین برود.

احمدی پور افزود: توجه به رشته های مختلف صنایع دستی می تواند به خروج از اقتصاد تک محصولی و مبتنی بر درآمد نفت کمک کند که البته این مهم نیاز به بازاریابی و روز آمدی دارد که باید از این فرصت ها برای اشتغال زایی نسل های آینده کمک گرفت.

در ادامه معاون صنایع دستی گفت: موضوع اعطای نشان جغرافیایی به رشته های مختلف صنایع دستی را در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس نظریه اکو سیستمی و رابطه فضا و هویت مطرح و پیگیری کردیم و امروز شاهد اعطای نشان جغرافیای به رشته های صنایع دستی برای اولین بار هستیم.

بهمن نامور مطلق افزود: خوشبختانه صنایع دستی در ایران از اهمیت و اعتبار بین المللی برخوردار است به گونه ای که در توسعه گردشگری و جذب گردشگر نیز نقش اساسی دارد.

در پایان این مراسم نیز تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی و سازمان فنی و حرفه ای کشور امضا شد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: