جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 3 آذر 1395     
کاهش عرضه خودرو با هدف افزایش قیمت تکذیب شد

به گزارش صنعت نیوز، دبیر انجمن خودروسازان کاهش عرضه خودرو برای افزایش قیمت را تکذیب کرد و نادرست خواند.

احمد نعمت بخش افزود : خودروسازان هیچگاه برای افزایش قیمت در بازار ، عرضه خودرو را متوقف نمی کنند چون سودی از این طریق عاید خودروساز نمی شود و براساس دستورالعمل وزارت صنعت ، معدن و تجارت خودروسازان فقط می توانند مازاد تعهدات را به بازار عرضه کنند.

دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه خودروسازان متناسب با تقاضای بازار تولیدات خود را افزایش می دهند ، گفت : دو شرکت بزرگ خودروساز کشور روزانه 5000 دستگاه خودرو تولید می کنند که سهم ایران خودرو 2600 تا 2700 دستگاه و سهم سایپا هم 2300 تا 2400 دستگاه است.

وی افزود : اگر این دو خودروساز فقط تولیدات 5 روز خود را به بازار عرضه نکنند ، این 25000 دستگاه خودرو را کجا نگهداری کنند؟ علاوه بر خطر احتمالی بابت انبار کردن این حجم از خودرو ، این رویکرد در تضاد با عقل اقتصادی است.

نعمت بخش گفت : روال این است که شرکتها اصولا خودروها را پیش فروش می کنند و متناسب با زمان تعیین شده باید خودرو تعهد شده را تحویل دهند و براساس مقررات وزارت صنعت ، معدن و تجارت درصورتی که تعهد معوقه نداشته باشیم می توانیم فروش فوری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما همچنان درگیر مشکلات تولید و مسائل مالی و بانکی هستیم ، افزود : انجام تعهدات در اولویت اول خودروسازان قرار دارد ولی گاهی مشکلات تولید باعث تعویق در اجرای تعهدات می شود ، اما براساس اطلاعاتی که من دارم هم اکنون حدود 13 مدل از خودروهای سایپا و برخی از تولیدات ایران خودرو به روش تحویل فوری عرضه می شود.

نعمت بخش گفت : سایت فروش فوری ممکن است به خاطر مشکلاتی که گفته شد یک روز باز و روز دیگر بسته باشد ولی تاکید می کنم که اگر خودروسازان خودرویی مازاد بر تعهدات در اختیار داشته باشند حتما به روش تحویل فوری عرضه می کنند.

وی افزود : شورای رقابت هم اخیرا اعلام کرد که خودروسازان نمی توانند تا اردیبهشت ماه قیمت خودروها را افزایش دهند ولی قیمت خودرو در بازار ارتباطی با خودروسازان ندارد و تلاش کردیم با افزایش تولید اختلالی در بازار خودرو ایجاد نشود.

نعمت بخش گفت : شرکت های بزرگ به ویژه شرکت هایی که در بورس هستند نباید سود را بین سهامداران تقسیم کنند ، تقسیم سود بین سهامداران ظلمی است که به خود سهامدار می شود و باید این پول در شرکت بماند و قیمت سهم افزایش یابد تا توان مالی شرکت تقویت شود.

وی افزود : متاسفانه در گذشته مجامع تصویب می کردند که سود تقسیم شود و در نتیجه منابعی برای توسعه محصول باقی نمی ماند ضمن اینکه وقوع تحریم ها مانع از همکاری شرکت های بزرگ اروپایی و کره ای با ما شد و در توسعه محصول عقب ماندیم.

نعمت بخش گفت : با رفع تحریم ها و اجرای برجام قراردادها یکی یکی منعقد شد و ایران خودرو با پژو ، سایپا با سیتروئن و کرمان خودرو با هیوندایی قرارداد منعقد کردند که محصولات جدید را بزودی روانه بازار خواهند کرد.

وی افزود : ایران خودرو پژو 2008 را اسفندماه عرضه می کند و کرمان موتور هیوندای آی 10 و آی 20 را سال اینده روانه بازار خواهد کرد و رضایت مردم افزایش خواهد یافت.

نعمت بخش گفت : تنوع تولید خودرو در کشور با حضور شرکت های خارجی برای شرکت های داخلی یک فرصت است چرا که میزان ساخت داخل شرکت های خارجی باید حداقل 40 درصد باشد و 30 درصد از تولیدات خود را صادر کنند و اجازه نمی دهند خودرو بی کیفیت تولید شود که روی افزایش کیفیت محصولات داخلی تاثیر خواهد داشت و قطعه سازان ما مجبور خواهند بود فناوری خود را به روز کنند.

وی افزود : خودروهای جدید به قطعات با تکنولوژی جدید نیاز دارد و قطعه سازان مجبور به شراکت با قطعه سازان خارجی هستند که در مجموع باعث افزایش کیفیت خودرو در کشور و ارتقاء رضایت مشتریان خواهد بود.

نعمت بخش گفت : در هفت ماه منتهی به پایان مهر690 هزار دستگاه انواع خودرو سواری و تجاری در دو شرکت بزرگ خودروساز کشور تولید شد.

وی با اشاره به رشد 26 درصدی تولید خودرو در ایران خودرو و سایپا افزود : سهم خودروهای سواری از تولیدات هفت ماه امسال 640 هزار دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27 درصد رشد نشان می دهد.

نعمت بخش گفت : برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای امسال تولید 1 میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو است که باتوجه به روند تولید این هدف محقق خواهد شد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: