جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 4 آذر 1395     
گزینه ترامپ برای نمایندگی آمریکا را بشناسید

خبرگزاری فارس:  تیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) تائید کرد که قصد دارد «نیکی هیلی» فرماندار هندی الاصل ایالت «کارولینای جنوبی» را به عنوان نامزد نمایندگی آمریکا در سازمان ملل معرفی کند.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در این خصوص گزارش کرد، علیرغم آنکه تجارب هیلی در زمینه سیاست خارجی محدود است اما او از مخالفان برجام و همچنین «جنبش تحریم اسرائیل» (BDS) می‌باشد.

فرماندار ایالت کارولینای جنوبی که در لایحه ضد جنبش تحریم اسرائیل پیشگام بوده است و از مخالفان توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به حساب می‌آید، گفته است که پیشنهاد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در خصوص نامزدی سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را پذیرفته است.

روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت که ظاهراً هیلی از نظر سیاسی، اشتراکات زیادی را با بسیاری از رهبران راستگرای رژیم صهیونیستی دارد.

در دوران فرمانداری وی، کارولینای جنوبی بعد از ایالت ایلینوی، یکی از اولین دو ایالت آمریکایی بود که لایحه‌ای را به تصویب درآورد که طی آن تلاش‌ها برای انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل در این ایالت غیرقانونی اعلام شد.

هرچند در این طرح اشاره مستقیمی به نام رژیم صهیونیستی نشده است اما عقد قرارداد نهادهای عمومی با شرکت‌هایی که اقدام به بایکوت شخص یا محصولاتی که کارولینای جنوبی امکان سود بردن از آن را دارد، ممنوع اعلام شده است.

طبق قانون شماره «H3583»،  جنبش تحریم محصولات اسرائیلی باعث تضعیف اقتصاد کارولینای جنوبی شده و تبعیضی علیه شهرک نشینان اسرائیلی به شمار می‌رود. شرکت‌ها نیز باید با عدم مشارکت در فعالیت‌های مربوط به تحریم موافقت کنند.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی، هیلی از مخالفت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با برجام دفاع کرد و طی یک سخنرانی در حالیکه اسمی از رژیم صهیونیستی نیاورد، گفت که حزب جمهوری‌خواه باید کاخ سفید را کنترل کند.

وی گفت: «ما توافقات بین‌المللی که اسرائیل آن را ستایش می‌کند و ایران به آن اعتراض می‌کند، حاصل می‌‌آوریم و نباید غیر از این باشد».

هیلی، دختر یک خانواده مهاجر هندی در واقع اولین اقلیت و اولین زنی است که در کابینه ترامپ معرفی شده است. او اولین زن در کارولینای جنوبی بوده است که ریاست فرمانداری این ایالت را برعهده گرفته است.

او در حالی نامزد احراز سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل شده است که با نامزدی ترامپ برای پست ریاست‌جمهوری آمریکا مخالف بود و در مبارزات انتخاباتی جمهوری‌خواهان از «مارکو روبیو» حمایت کرده بود.

طبق گزارش کنونی، هیلی فاقد تجربه در زمینه سیاست خارجی است و هرگز در دولت فدرال فعالیت نداشته است.