جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 7 آذر 1395     
مصرف گاز بخش خانگی از تولید پارس جنوبی فراتر رفت

به گزارش صنعت نیوز، مصرف گاز بخش خانگی کشور این روزها از تولید همه فازهای پارس جنوبی فراتر رفته است.

میدان مشترک پارس جنوبی هم اکنون با تلاش شبانه روزی کارکنان صنعت نفت، روزانه 460 میلیون مترمکعب گاز تولید می کند و این در حالی است که این روزها 550 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی کشور مصرف می شود.

تولید گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی امسال نسبت به پارسال حدود 100 میلیون مترمکعب افزایش یافته و هم اکنون روزانه 460 میلیون مترمکعب گاز در 16 فاز پارس جنوبی تولید و 48 ساعت بعد در بخش‌های مختلف مصرف می شود.

مصرف بیش از نیم میلیارد مترمکعب گاز معادل مصرف اتحادیه اروپا بوده درحالی که جمعیت این کشورها 10 برابر جمعیت ایران است.

تحویل روزانه حدود 550 میلیون مترمکعب گاز به بخش خانگی در حالی ثبت شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 220 میلیون مترمکعب افزایش یافته است. مصرف گاز بخش خانگی از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد افزایش بیش از دو میلیارد مترمکعبی بوده است.

افزایش مصرف روزانه 220 میلیون مترمکعب گاز معادل تولید حدود هشت فاز پارس جنوبی (هر فاز با ظرفیت 28 میلیون مترمکعب) بوده که برای ساخت هر فاز به طور میانگین سه تا چهار میلیارد دلار هزینه شده است.

هم اکنون سرما در بخش‌های قابل توجهی از کشور خیمه زده و با تلاش شبانه روزی کارکنان صنعت گاز شاهد گازرسانی به 78 میلیون ایرانی در یکهزار و 188 شهر و 26 هزار روستای کشور هستیم. گازرسانی به این تعداد ایرانی به طور شبانه روزی در همه مناطق کشور در جریان است تا گاز سبب گرمابخشی به منازل و ایجاد رفاه برای مردمان ایران زمین شود.

در این مسیر، مشترکان بخش خانگی با کم کردن یک درجه دمای منازل می توانند 6 درصد در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

استفاده از لباس و پوشش متناسب با فصل سرما، کاهش حداقل یکی از بخاری های منزل، تنظیم درجه موتورخانه بر روی 50 تا 60 درجه، رعایت دمای رفاه 21- 18 درجه، استفاده از شیشه های دوجداره نیز از دیگر راهکارهایی به‌شمار می آید که در مصرف بهینه گاز تاثیر دارند.

کارکنان صنعت گاز تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا در فصل سرد امسال همچون سال های گذشته بتوانند با فرآورش، انتقال و توزیع پایدار گاز سبب ایجاد آسایش برای عموم مردم شوند و هموطنان عزیز نیز می توانند با مصرف بهینه، این صنعت را در خدمت‌رسانی به دیگر بخش‌ها یاری کنند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: