جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 7 آذر 1395     
سامانه معاملاتی جدید با بهار می آید

به گزارش صنعت نیوز، مدیرعامل فرابورس با اعلام اینکه سامانه معاملاتی جدید با بهار می آید ، گفت : نامک همچنان برقرار خواهد بود.

امیرهامونی ، انتقال دانش و فناوری را در قرارداد به روز رسانی سامانه معاملاتی بورس ایران از سوی شرکت فرانسوی آتوس، مهمترین ویژگی آن برشمرد .

هامونی گفت: اگرچه این سامانه در بورس های کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مورد استفاده قرار گرفته، اما در آنجا موضوع انتقال فناوری در میان نبوده است ؛ در حالی که در قرارداد جدید با ایران، همکاران مدیریت فناوری سازمان بورس و همین طور بورس تهران و فرابورس، تمام آموزش های لازم را برای انتقال دانش و ارتقای این سامانه خواهند دید.

وی همچنین با بیان اینکه فاصله حدود 2 ساله برای راه اندازی این سیستم به حدود 6 تا 8 ماه کاهش پیدا کرده است، افزود: این موضوع نیز از دیگر ویژگی های بسیار مثبت قرارداد با شرکت آتوس فرانسه است؛ به نحوی که تا اواخر امسال نسخه آزمایشی سامانه معاملاتی بورس ایران راه اندازی و تا آخر بهار آینده جایگزین نسخه قبلی می شود.

هامونی اظهار داشت: سامانه معاملاتی که از قبل یعنی در سال 2005 در بورس تهران و فرابورس راه اندازی شد، سامانه ای بود که فناوری بورس فرانسه را ارائه می کرد و این قرارداد هم در چارچوب همان قرارداد یک دهه پیش است.

مدیرعامل فرابورس ایران با برشمردن برخی دیگر از ویژگی های سامانه معاملاتی بورس ایران گفت: الان نسخه جدید این نرم افزار دارد ارائه می شود. منتهی این سامانه فقط سامانه سهام است و سامانه اوراق مشتقه نیست و امید می رود مشکلات نرم افزاری که در بازار به وجود آمده، با این نرم افزار که نسخه 2015 است، برطرف شود.

وی درباره اینکه کمبودها و اشکالات احتمالی بیشتر در کدام بخش بوده است، گفت: بیشتر نواقص مربوط به سفارش های انبوهی بود که در یک زمان خاص وارد سامانه می شد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می داد که با فناوری جدید، مدیریت ترافیک سفارش ها به خوبی انجام خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد : البته این قرارداد، قرارداد بلندمدتی که بخواهد تمام نیازهای روزافزون را پوشش دهد، نیست؛ اما معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار راهکارهای بلندمدت را نیز با تیمی که تجهیز کرده است ، بررسی می کند تا همه نیازها را در بخش سهام، اوراق بدهی، بازار بدهی و اوراق بازار مشتقات برطرف کند.

به گفته هامونی، سهامداران و مجموعه بازار و فعالان بازار می توانند از سامانه جدید استفاده کنند اما این نسخه ای نیست که سامانه کارگزاری را به معاملات وصل کند ، چون کارگزاران سامانه خاص خود را دارند و نامک همچنان برقرار خواهد بود.

به تازگی همزمان با سفر دوم کارشناسان شرکت آتوس به ایران، تفاهم نامه بروز رسانی پایگاه داده‌ها و نرم افزار معاملاتی بازار سرمایه ایران بین ارکان سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت آتوس به امضا رسید.

شرکت فناوری اطلاعات فرانسوی آتوس پس از شرکت IBM GLOBAL ، دومین شرکت فناوری اطلاعات اروپاست.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: