جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 7 آذر 1395     
تحلیلی بر فراز و فرود سهام خودرویی در بازار سرمایه

به گزارش صنعت نیوز، به رغم تلاطماتی که در بازار سهام شرکتهای خودرویی وجود دارد اما همچنان بیشترین حجم و ارزش معاملات مربوط به گروه خودرو و ساخت قطعات است این حالی است که واکنش سرمایه گذاران به اخبار جدید خودرویی و تحولات سیاسی دنیا هر روز سهام شرکتهای خودرویی را با شرایطی خاص و گاها  مثبت و منفی مواجه می کند .

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه اظهار داشت : پس از توافقات برجام هر روز خبر جدیدی به بازار سرمایه از جانب گروه خودرو و قطعه سازی اعلام می شود به طوری که این گروه ماههاست جزء خبرسازترین شرکتهای بورسی در بازار سرمایه است  .

کیوان شیخی اظهار داشت : زمانی که شرکتهای خودرویی شانتاژ خبری راه می اندازند طبعا این مساله برای بازار سرمایه ابهام ایجاد می کند چنانچه در این جریان سهامداران بسیار پر توقع می شوند که  سود سهام فلان شرکت خودرویی در سال جاری هزار درصد تعدیل مثبت خواهد داشت. اما یکباره در عمل مشاهده می شود که فعلان شرکت خودرویی بسیار ضعیف تر از آنچه که عنوان می شود ظاهر می شود.

وی گفت : انتشار اخبار مذاکرات متاسفانه موجب خریدهای هیجانی در بازار سهام شرکتهای خودرویی شده است در حالی که عدم عملیاتی شدن اخبار منتشر شده موجب افت خرید و ایجاد صف های فروش سهام شرکتها می شود.

وی با تاکید بر لزوم شفاف سازی شرکتها در خصوص تاثیر قراردادهای خودرویی بر صورت های مالی شرکتها اظهار داشت : قطعا انتشار این خبرها برای گروهی که لیدر سایر صنایع را دارد بدون ایجاد هر گونه شفاف سازی ، حرکت درستی نخواهد بود و سرمایه گذاری که از این جریان متضرر شود دیگر به سمت بازار بورس و سرمایه باز نخواهد گشت.

وی گفت : شرکتها نباید این اتفاقات را رسانه ای نمایند  بلکه باید در گزارشات مالی ، اثر قراردادها را بر روی سود شرکتها منتشر کنند در چنین شرایطی است که سهامداران  با دید ابهام به این جریان نگاه نمی کند بلکه با دید آثار مالی با اهمیت بر روی صورت های مالی  و سود و زیان به این جریان نگاه خواهند نمود.

به گفته وی انتشار شوی های خبری سم بازار سرمایه است در حالی که متاسفانه شرکتها خبرهایی را منتشر می کنند اما هیچ جریان مثبتی در صورت های مالی شرکتها اعلام نمی شود.

وی گفت : امروز اخبار کذایی که به بازار سرمایه اعلام می شود اما  تغییراتی در سود سهام شرکتها رخ نمی دهد مسلما بالای جان سرمایه گذار خواهد بود.

وی در ادامه بر لزوم راه اندازی سیستم گزارش گری نوین مالی تاکید کرد و اظهار داشت : هم اکنون در تمام دنیا استانداردسازی صورت های مالی در حال اجراست در حالی که در ایران با وجود همکاری هایی که در جریان است تاکنون در این زمینه اقدامی از سوی شرکتهای خودرویی در این راستا صورت نگرفته است.

لزوم اجرای استانداردهای بین المللی در صورت های مالی خودروسازان

این کارشناس ارشد بازار سهام افزود : امروز سهامدار خارجی نمی توان به استانداردهای داخلی ما تکیه کند و باید استانداردهای بین المللی در صورت مالی عملی شود از این رو ضرورت دارد تا هر چه سریعتر سیستم گزارش گری نوین مالی توسط شرکتهای خودرویی راه اندازی شود.

شیخی افزود : امروز سهامدار به دنبال شرایطی است تا بازده مورد انتظاری را کسب کند در حالی متاسفانه با این رویکرد  ونگرش نه تنها سرمایه گذاران دل زده شده اند بلکه این شرایط بر ابهام بیشتر بازار دامن می زند.

وی گفت : هر نوع خبر و اتفاق و قرارداد اگر در قالب صورت های مالی و تغییرات سود و زیان بازار منتشر شود کمک بسیار خوبی به سهامداران خواهد بود بنابراین نباید به صورت انتزاعی و توهمی صورت های مالی منتشر شود بلکه باید به صورت حرفه ای این کار صورت گیرد تا سرمایه گذاران متضرر نشوند .

وی در ادامه با توجه به خصوص انتشار اوراق مرابحه توسط یکی از شرکتهای خودروساز گفت : انتشار اوراق مرابحه یکی از دیدگاههای جدید و خوب مدیریت سازمان بورس و اقدامی بسیار کارشناسی شده است چرا که با این اقدام شرکتها خودشان با سرمایه گذاران از دیدگاه تامین مالی وارد می شوند و نهایتا وام هایی با نرخ پایین را به برای تامین مالی کسب می کنند .

تاثیر انتشار اوراق مرابحه در افزایش سودآوری شرکتهای خودرویی

وی با اشاره به اینکه انتشار این اوراق نقش بسیار خوبی در بازار سرمایه خواهد داشت ، تاکید کرد : انتشار این اوراق یکی از راهگشایی ترین راههای رفع مشکلات تامین مالی شرکتهای خودرویی باشد و اگر سرمایه گذاران از این قضیه استفاده کنند می تواند کمک مناسبی به گروه خودرویی باشد.

وی تصریح کرد : قطعا این حرکت موجب سودآوری بیشتر شرکتهای خودرویی خواهد شد و در بلند مدت هر تغییراتی ناشی از این مساله صورت گیرد اثرات خودشان را در قیمت سهام شرکتها نشان خواهد داد.