جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 11 آذر 1395     
زنگنه : نفت ایران کمبود مشتری ندارد

به گزارش صنعت نیوز، وزیر نفت ایران تاکید کرد : نفت ایران کمبود مشتری ندارد.

بیژن زنگنه افزود : صادرات نفت خام 2 میلیون و 440 هزار بشکه در روز است و با میعانات گازی به 2 میلیون و 800 هزار بشکه می رسد.

وزیر نفت ایران همچنین با اشاره به الزام آور بودن رئوس توافق (HOA)، گفت: اکنون سه HOA امضا کرده ایم و چند سند دیگر در ماه آینده امضا می کنیم؛ امیدوارم تا پایان امسال چند قرارداد بر اساس این HOA ها که در گذشته به توافق رسیده ایم، امضا کنیم.

زنگنه گفت : فاز 11 پارس جنوبی، یاران جنوبی، مارون بنگستان، کوپال بنگستان و آسماری از جمله میدانهایی هستند که درباره آنها مذاکره شده است و امیدواریم با یک شرکت برای لایه نفتی پارس جنوبی و برای میدانهای اسفندیار و فرزاد بی توافق امضا کنیم.

وزیر نفت ایران همچنین اعلام کرد: با وجود برخی چالش‌های مالی، ایران از نظر فنی برای همکاری با شرکتهای هندی برای توسعه میدان فرزاد بی ، مشکلی ندارد و همه چیز به شرکت هندی بستگی دارد.

به گفته وی، در توافق اوپک به احتمال زیاد اعضا برای کاهش یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید روزانه این سازمان توافق خواهند کرد.

زنگنه با اشاره به تلاش ایران برای افزایش صادرات نفت پس از پایان تحریم، گفت: ما از جانب مشتری مشکلی نداریم و مشکل این است که نفت بیشتری برای فروش نداریم, ما هیچ محدودیتی از جهت مشتری نداریم.

وزیر نفت درباره این که تولید 300 هزار بشکه نفت ایران در 2 ماه گذشته از چه محلی تامین شده است، گفت: افزایش 300 هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران در دو ماه گذشته، به طور عمده آزادگان، یادآوران، یاران و چند میدان عملیاتی دیگر در شرق کارون. بخشی از غرب و بخشی از شرق کارون بودکه که از میدانهای برون فیلد است.

وزیر نفت ایران با اشاره به امضای چند قرارداد با شرکتهای روسی لوک اویل، تات نفت، روسنفت، زاروبژنفت و گازپروم نفت اظهار کرد: روابط خیلی خوبی با شرکتهای روسی داریم.

زنگنه گفت : به نظر می رسد همه در نشست اوپک برای توافق آماده اند.

وی همچنین با اشاره به گفت و گوی تلفنی رئیسان جمهور ایران و روسیه، گفت: تصمیمگیری درباره تولید نفت روسیه در اختیار بالاترین مقام یعنی آقای پوتین است؛ پس از گفت و گوی روحانی و پوتین، مسئولان نفتی روسیه که با دوستان ما یعنی الجزایر و ونزوئلا دیدار کرده بودند نظرشان را تغییر دادند و گفتند برای همکاری با اوپک، تولید خود را کاهش می دهند.

به گفته وزیر نفت ایران، اعضای اوپک همچنین درباره استفاده از منابع ثانویه به توافق رسیده اند و برای نظارت بر اوضاع، باید به منابع ثانویه تکیه کنیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره ارسال نامه ای از سوی ایران به اوپک درباره لزوم کاهش تولید عربستان، گفت: چیزی ننوشته ام اما این روزها نامه های بسیاری میان اعضای اوپک مبادله شده است.

وی با بیان اینکه اعضای اوپک درباره برگزاری نشست با تولیدکنندگان غیر عضو اوپک بحثی نداشته اند، گفت: به نظر نمی رسد که ضرورتی داشته باشد؛ تنها مسئله مهم برای ما این است که غیر اوپکی ها بپذیرند که تولیدشان را کاهش دهند چه با نشست و چه بدون آن.

وزیر نفت ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره قیمت مطلوب نفت از دید ایران، گفت: قیمت نفت را بازار تعیین می کند، نه ایران و نه اوپک. اما قیمت بالای 50 دلار مناسب است.

زنگنه همچنین با اشاره به برخی گمانه زنی ها درباره دوره شش ماه اجرای توافق کاهش تولید اوپک، گفت: این می تواند مرحله اول از هر توافقی باشد و ما با یک رقم آغاز می کنیم و در آینده آن را مدیریت می کنیم.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: