جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 13 آذر 1395     
سرمایه گذاری درازمدت در بازار ارز منطقی نیست

به گزارش صنعت نیوز، عضو هیئت رئیسه کانون صرافان ایران گفت: بطورکلی سرمایه گذاری درازمدت در بازار ارز کار درستی نیست.

امیر نجومی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: کسانی که مصرف کنندگان واقعی ارز هستند باید در فاصله های زمانی کوتاه مدت

تامین ارز کنند.

وی اظهار داشت : بررسی تغییرات نرخ دلار در ایران بدون در نظر گرفتن افزایش جهانی ارزش دلار در بازارهای بین المللی منطقی به نظر نمی رسد.

عضو هیئت رئیسه کانون صرافان ایران گفت: در 25 روز گذشته همگان شاهد افزایش شیب نرمال نرخ ارز در بازار های جهانی بودند و نرخ دلار در برابر سایر ارز ها در حد شش درصد افزایش پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: برای مثال اگر 20 روز پیش نرخ فروش واقعی دلار سه هزار و 625 تومان بود با احتساب افزایش شش درصدی این عدد باید درحد سه هزار و 850 تومان باشد ولی طی هفته گذشته نرخ ارز در کشور از مرز سه هزار و 850 تومان عبور کرد و به سه هزار و 900 تا سه هزار و 920 تومان رسید.

نجومی اظهار داشت : رشد اخیر نرخ ارز در کشور بیشتر در اثر شوک روانی بوده است و پایه علمی ندارد بنابراین این رشد پایدار نیست و بزودی بازار متعادل می شود.

وی تصریح کرد: تجارب گذشته ثابت می کند تمامی جهش های غیر منطقی و غیر واقعی ارز در بازار ایران اغلب منشا روانی دارد چون متکی به منطق اقتصادی نیست و بازارهای بلافاصله خود را اصلاح می کنند.

عضو هیئت رئیسه کانون صرافان ایران با اشاره به اینکه بازار ارز کشور به دلیل عدم اتکا به بورس رسمی از عمق کمی برخوردار است، گفت: بازار ارز زمانی منطقی تلقی می شود که بر مبنای گزینه های اقتصادی رشد و نمو داشته باشد.

وی توصیه کرد: با خارج شدن نرخ ارز از حالت منطقی از خرید ارز باید به شدت

خودداری شود چون در دل رشد غیر منطقی بی تردید ضرر و زیان نهفته است.

نجومی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس قوانین کشور کنترل نهایی نرخ ارز با بانک مرکزی است، افزود: حوزه ارزی بانک مرکزی رصد دقیقی بر بازار ارز دارد و می تواند تقاضای بازار را هدایت و کنترل کند.

نرخ رشد اقتصادی از جمله مهمترین متغییرها در هر کشوری است که نسبت به تحولات واقعی نرخ ارز حساسیت زیادی نشان می دهد، چنانچه نرخ ارز بطور مناسب و هماهنگ با دنیای داخل و خارج اقتصاد و در یک فضای باثبات و مطمئن تنظیم نشده باشد سبب کندی رشد اقتصاد خواهد شد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: