جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 13 آذر 1395     
بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

به گزارش صنعت نیوز، امکان نقل و انتقال وجوه سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه فراهم شد

مدیر عامل "سمات" و بانک ملت با حضور در ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار با همراهی رییس سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر تفاهم نامه همکاری در جهت تسهیل امور نقل و انتقال وجوه سرمایه گذاران خارجی امضا کردند.

این تفاهم نامه در چارجوب راستای توسعه بازار سرمایه در عرصه بین المللی شدن بازار سرمایه و جذب سرمایه گذاران خارجی به امضا رسید.

تفاهم‌نامه همکاری بورس‌کالا و اتاق بازرگانی امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری بورس‌کالا و اتاق بازرگانی، با مواضع مشترک دو نهاد، برای بهبود چرخه صنعت کشور، ساماندهی مکانیزم عرضه و تقاضا، شفافیت قیمتی و حذف واسطه های اضافی در فرآیند توزیع و نیاز به تعامل مشترک دو نهاد به امضا رسید.

بورس به عنوان یک نهاد فرابخشی، با تلاش در جهت ایجاد بازار شفاف جهت تسهیل معاملات و کشف نرخ کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، سعی دارد تا ابزارهای تامین مالی و مدیریت ریسک را در اختیار فعالان بازار قرار دهد.

ICC زمینه ساز توسعه فعالیت های بین المللی بورس کالا

مجمع عمومی عادی سالانه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) در روزهای پایانی آبان برگزار شد و «کنفدراسیون صادرات ایران»، «کانون انجمن‌های شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی» و «سندیکای بیمه‌گران ایران» از میان اعضای سازمانی و «سید حسین سلیمی»، «بانک صنعت و معدن»، «شرکت بورس کالای ایران»، «شرکت بیمه رازی» و «بانک پارسیان» از میان اعضای انفرادی به عنوان عضو شورای کمیته ایرانی ICC برای یک دوره سه ساله انتخاب شدند. همچنین بر اساس اساسنامه جدید کمیته ایرانی ICC مبنی بر انتخاب بازرس قانونی، «حسین وکیلی» با رأی اعضا به عنوان بازرس قانونی تجدید انتخاب شد.

پشتیبانی سه ساله آتوس از سامانه معاملاتی بورس ایران

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، زمان 6 تا 8 ماهه برای به روز رسانی سامانه معاملاتی بورس ایران را در نوع خود بی نظیر دانست. به گفته حسن قالیباف اصل از آنجا که بازار سرمایه ما با شرکت فرانسوی آتوس تجربه قبلی در نصب سامانه معاملاتی بورس ایران را داشت و زمان بسیار زیادی صرف بررسی ها و نصب سامانه اولیه شده بود، در سیستم جدید این به روزرسانی با سرعت بسیار بالا انجام می شود که رکوردی تازه به حساب می آید.

سامانه معاملاتی جدید با بهار می آید

مدیرعامل فرابورس ایران، انتقال دانش و فناوری را در قرارداد به روز رسانی سامانه معاملاتی بورس ایران از سوی شرکت فرانسوی آتوس، مهمترین ویژگی آن برشمرد. امیرهامونی در گفت و گو با "سنا" گفت: اگرچه این سامانه در بورس های کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مورد استفاده قرار گرفته، اما در آنجا موضوع انتقال فناوری در میان نبوده است ؛ در حالی که در قرارداد جدید با ایران، همکاران مدیریت فناوری سازمان بورس و همین طور بورس تهران و فرابورس، تمام آموزش های لازم را برای انتقال دانش و ارتقای این سامانه خواهند دید.

اولین صکوک استصناع را بخش خصوصی منتشر کرد

به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران بازار بدهی بازار جوانی است و قاعدتا این بازار یک مسیر طولانی را باید طی کند برای اینکه بتواند بزرگتر شود و به جایگاه واقعی خود برسد.

حسن قالیباف اصل تصریح کرد: برای اینکه شرکت های خصوصی بتوانند اوراق‌شان را منتشر کنند باید بخش رتبه‌بندی شرکتها راه اندازی شود و از این رتبه‌ها در انتشار اوراق استفاده شود.

پیش نیازهای یکسان‌سازی نرخ ارز

مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت توافق بازار پول و سرمایه برای اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: برخی با فعالیت سوداگرایانه در صددند تا مردم را برای ورود به بازار ارز و طلا تشویق کنند.

کاظمی دینان معتقد است بازار سرمایه و بازار پول باید با هم به یک توافق برسند تا در مسیر یکسان‌سازی نرخ ارز یاری‌رسان دولت باشند، به این معنا که بازار پول یعنی سیستم بانکی کار بانکی خود را انجام دهد و به ارایه وام‌های کوتاه‌مدت، تامین سرمایه در گردش برای بخش تولید و مواردی از این دست را بپردازد؛ در عین حال بازار سرمایه نیز وظیفه خود را که تامین سرمایه بلندمدت یا زیربنایی است به بهترین شکل صورت دهد.

سال 95 ؛ خصوصی سازی واقعی

سید جعفر سبحانی مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: با اطمینان می توانیم اعلام کنیم که از ابتدای سال تا کنون هیچ واگذاری به بخش غیر واقعی نداشته ایم و همه برندگان مزایده ها را بخش خصوصی واقعی تشکیل داده اند.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: با اطمینان می توانم اعلام کنم که از ابتدای سال تا کنون هیچ واگذاری به بخش غیر واقعی نداشته ایم و همه برندگان مزایده ها را بخش خصوصی واقعی تشکیل داده اند.

افزایش سرمایه 104 شرکت بورسی

به گفته مدیریت نظارت بر بازار اولیه، در 8 ماهه سال 95، بیش از 100 شرکت سهامی عام اقدام به افزایش سرمایه کردند که مبلغ کل افزایش سرمایه این شرکت ها حدود 150 هزار میلیارد ریال بوده است.

غلامرضا ابوترابی ادامه داد: مبلغ کل مجوزهای ارائه شده به شرکت های سهامی عام جهت انجام افزایش سرمایه طی هشت ماه سال 95 معادل 149هزار و 575 میلیارد ریال است. بر اساس مجوزهای صادر شده، 55 درصد افزایش سرمایه ها از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی از محل سود انباشته و اندخته ها و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها تامین شده است.

شاخص قیمت مسکن به زودی در بورس کالا طراحی می شود
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: