جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 14 آذر 1395     
حضور ظریف در ششمین کنفرانس قلب آسیا در هند

باشگاه خبرنگاران جوان: مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس قلب آسیا در شهرامریتسار یکی از شهرهای ایالت پنجاب هند با حضور« نارندرا مودی » نخست وزیر هند و اشرف غنی، رئیس جمهورافغانستان با محوریت بررسی مسائل افغانستان برگزار شد .

در مراسم افتتاحیه این  کنفرانس که به روند استانبول نیز مشهور است علاوه بر نخست‌وزیر هند و رییس‌جمهور افغانستان تعدادی دیگر از مقامات عالی رتبه کشورهای  عضو و حمایت ‌کننده از این کنفرانس  از جمله وزیر خارجه کشورمان و سرتاج عزیز،  مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی نیز حضور دارند .

کنفرانس قلب آسیا  در نوامبر ۲۰۱۱ شروع شد و در ژوئن ۲۰۱۱ اصل شش ماده ای توسط وزرای خارجه کشورهای عضو به منظور اعتمادسازی کشورهای عضو به تصویب رسید.

یکی از اهداف اصلی برگزاری کنفرانس قلب آسیا برقراری امنیت پایدار در منطقه و افغانستان است و در این کنفرانس بیشتر بر به وجود آمدن صلح و امنیت دراین  منطقه و افزایش همکاریهای منطقه‌ای تاکید می شود .

در این دوره از کنفرانس قلب آسیا  طبق آن چه که اعلام شده نمایندگانی از حدود 30 کشور از جمله آمریکا ، روسیه ، پاکستان ، چین و ... شرکت کرده اند .

وزیر امور خارجه کشورمان در صدر یک هیات عالی‌رتبه سیاسی، ریاست هیات ایرانی شرکت کننده در این اجلاس را بر عهده دارد .

آمریتسار در ۳۷۸ کیلومتری شمال غربی دهلی و ۵۱ کیلومتری شرق لاهور پاکستان واقع است. برخی نام آمریتسار را برگرفته از آمریتساگار به معنی " اقیانوس نوشیدنی جاودانگی" دانسته اند.
شهر امریتسار درناحیه‌ای جلگه‌ای واقع شده و آب و هوای آن خشک است.