جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 15 آذر 1395     
نخبگان به جای غفلت «کاخ سفید» را محاکمه کنند

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی در یادداشتی با عنوان « نخبگان به جای غفلت، کاخ سفید را محاکمه کنند» نوشت:

بامداد روز یکشنبه 3 آذر 1392 خبرنگاران از محل هتل اینترکنتیننتال واقع در شمال غرب ژنو خبری را مخابره کردند که خیلی زود به تیتر یک رسانه های جهان تبدیل شد.

امضای توافق میان ایران و گروه 1+5 که به توافق ژنو3 موسوم شد. در آن توافقنامه 1+5 متعهد شده است:

1) تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر صادرات پتروشیمی ایران و همچنین تحریم های طلا و فلزات گرانبها تعلیق شود.
2) تحریم های ایالات متحده بر صنعت خودرو ایران به حالت تعلیق درآید.
3) آمریکا از تحمیل تحریم های تازه علیه ایران خودداری خواهد کرد.

پس از این توافقنامه، وندی شرمن در 21 آذر 1392 در کمیسیون بانکداری سنای آمریکا گفت: «ما به ایران گفته ایم که همچنان به اجرای تمام تحریم های موجود ادامه خواهیم داد و گفته ایم که این توافقنامه تنها به تحریم های هسته ای جدید در قالب آنچه که ما، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد، چشم پوشی خواهیم کرد، اشاره می کند».

جان کری نیز در 19 آذر 1392 در کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با همان ادبیات گفت: «ما 1+5 را متحد کرده ایم. روسیه، چین، ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا همه با این تضمین متحد شده اند که تحریم ها را لغو نخواهیم کرد و برای اعمال آن ها تمرکز خواهیم کرد. در حال حاضر همه تحریم ها علیه ایران باقی خواهند ماند. به علاوه، به خاطر سابقه بسیار منفی آن ها در حوزه حقوق بشر، حمایتشان از تروریسم که به آن اشاره کردید و فعالیت هایی که برای بی ثبات کردن مناطقی مثل سوریه انجام می دهند، تمام این تحریم ها در جای خود باقی می ماند. این تحریم ها هیچ ربطی به موضوع هسته ای ندارند. این تحریم ها به خاطر دلایل موجود وضع شده است و ما آن ها را بر نمی داریم».

پس از این اظهارات، در 21 آذر 1392، وزارت دارایی آمریکا اسامی 19 فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم ها علیه جمهوری اسلامی افزود. در 17 بهمن 1392 و 19 اردیبهشت 1393 و نیز 7 شهریور 1393 هم جمعاً 48 شرکت داخلی و خارجی و 22 شخصیت حقیقی ایرانی در لیست سیاه قرا گرفت.

در آخرین دقایق پنجشنبه شب 13 فروردین 1394 رسانه های جهان خبر از توافقی هسته ای بین نمایندگان ایران و گروه 1+5 دادند که به سرعت به تیتر اول رسانه ها و خبرگزاری های جهان تبدیل شد.

پس از این توافق که به بیانیه سوئیس یا توافق لوزان مشهور شد، آقای ظریف و خانم فدریکا موگرینی نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک کنفرانس خبری بیانیه مشترکی را قرائت کردند. در آن بیانیه آمده است:

1) اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.

2) یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد شد.

با این توافقنامه باید قطعنامه های 1737-1747-1803-1835 و 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین «قانون داماتو» لغو می شد.

در سال 1374 یک سناتور آمریکایی به نام «داماتو» طرحی را در سنا و کنگره آمریکا به تصویب رساند که بر اساس آن، تحریم خرید نفت؛ ممنوعیت هرگونه کمک مالی به صادرات ـ واردات و بانک؛ ممنوعیت صدور هرگونه مجوز صادرات تکنولوژی به نفع شخص مجازات شده؛ ممنوعیت اعطای اعتبار بیش از10 میلیون دلار توسط یک نهاد بانکی آمریکایی به شخص مجازات شده؛ ممنوعیت مشارکت شرکت های مالی مجازات شده در سیستم بانکی آمریکا یا استفاده از منابع دولتی؛ ممنوعیت خرید هر نوع کالا یا خدمات از شخص مجازات شده توسط دولت فدرال و ممنوعیت کامل واردات تولیدات شخص مجازات شده، در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفت.

پس از گذشت 19 ماه از توافق لوزان و انجام تمامی تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران، در آبان ماه 1395 مجلس نمایندگان آمریکا با 419 رأی موافق و تنها 1 رأی مخالف، طرح تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران به نام داماتو را تصویب کرد. در آذر 1395 نیز قانون گذاران مجلس سنای آمریکا با 99 رأی موافق و بدون رأی مخالف همان طرح را به تصویب رساندند.

عدم پایبندی آمریکایی ها به توافقنامه های ژنو 3 و لوزان، گویای بی بصیرتی نخبگانی است که علیرغم تماشای دام فریب ایالات متحده، مکرر گرفتار بدعهدی آمریکایی‎ها می‎شوند و همچنان بر طبل پیروزی می‎کوبند! تنها بدعهدی آمریکایی‎ها پس از توافق ژنو 3، کفایت می‎کرد تا نخبگان سیاسی در توافق سوزان با بصیرت به ماجرا نگاه کنند و حداقل هشدارهای امام خامنه ای را جدی بگیرند.

معظم له قبل از توافق ژنو 3 و در تاریخ 12/08/1392 در دیدار دانش آموزان و دانشجویان فرمودند: "من فکر نمی‎کنم از این مذاکرات آن نتیجه‎ای را که ملت ایران انتظار دارد، به دست بیاید ... به دشمنی که لبخند می‎زند، اعتماد نکنید ... مراقب باشید. لبخند فریبگرانه شما را دچار اشتباه نکند، دچار خطا نکند؛ ریزه‎کاری‎های کار دشمن را ببینید."

ایشان همچنین قبل از توافق لوزان و در تاریخ1/1/1394 در حرم مطهر رضوی فرمودند: "اینکه آمریکایی‎ها تکرار می کنند که ما قرارداد با ایران می‎بندیم، بعد نگاه می‎کنیم ببینیم اگر به قرارداد عمل کردند تحریم‎ها را بر می‎داریم، این حرف غلط و غیرقابل قبولی است؛ این را ما قبول نداریم. رفع تحریم‎ها جزو موضوعات مذاکره است، نه نتیجه مذاکرات ... این یک خدعه آمریکایی است که می‎گویند قرارداد می‎بندیم، نگاه می‎کنیم به رفتارها، بعد تحریم‎ها را بر می‎داریم ... رفع تحریم‎ها باید بدون هیچ فاصله‎ای در هنگام رسیدن به توافق انجام گیرد، تحریم ها به طور کامل و یک جا بایستی لغو بشود"

پس از توافق نیز در تاریخ 20/01/1394 در دیدار مداحان اهل بیت (ع) فرمودند: «گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعدۀ نقد که می‎دهد ـ وعدۀ نقد، نه عمل نقد ـ اعتماد نکنید، چون وقتی خرش از پل گذشت، بر می‎گردد و به ریش شما می‎خندد! اینقدر این ها وقیحند».

برخی از آقایان از روی بی بصیرتی، به جای توجه به هشدارهای امام خامنه‎ای، این توافقات را معجزه قرآن نامیدند!

روزنامه آفتاب یزد نوشت: کلید چرخید ایران خندید

روزنامه آرمان امروز نوشت: دنیا به احترام ایران ایستاد!

روزنامه اعتماد نوشت: جهان تغییر کرد!

روزنامه قانون نوشت: حصر ایران شکست!

روزنامه شهروند نوشت: انفجار اتمی بدون بمب!

روزنامه مردمسالاری نیز نگاشت: خجسته باد این پیروزی!

   برخی نیز نوشتند:

1- آغاز عصر ایران!

2- پیروزی بدون جنگ!

3- قدرت های بزرگ دنیا در برابر ایران تسلیم شدند!

4- انفجار امید!

بفرمائید این هم برجام و پیروزی هایش!! این هم بدعهدی آمریکایی ها! تمدید قانون داماتو، اولین بدعهدی و اولین تخلف آمریکا نیست.

امام خامنه ای در هفته بسیج 1395 فرمودند: «دولت کنونی آمریکا در قضیه توافق هسته ای تخلف های متعددی تا الآن انجام داده که تازه ترینش تمدید تحریم 10 ساله است».

اگر این تحریم انجام شود، قطعاً نقض برجام است. نباید خامی کرد. باید در برابر این نقض آشکار فریاد زد. باید باور داشت که آمریکا دشمن ملت ایران است. آمریکا یک قدم نفع جمهوری اسلامی ایران بر نمی دارد. باید در مقابل این قدرت زورگو ایستاد. باید در برابر نقض تعهدات آمریکا ایستاد. باید با تمام قدرت در برابر بد عهدی آمریکا بایستیم و نگذاریم به زورگویی و قلدری اش در جهان ادامه دهد.

نخبگان کشور به خود بیایند. خیانت های آمریکا را ببینند. بدعهدی آمریکا را ببینند. دل به دنیای خیالی نسپرند. واقعیت ها را نگاه کنند. دشمنی آمریکا با ملت ایران را ببینند.

به جای نگاه به زبان آمریکایی ها و سران کاخ سفید، به اندرزهای مقام معظم رهبری توجه کنند. تکرار اشتباه هرگز به نفع غافلان نیست. از خواب غفلت بیدار شوند و علیه آمریکا و زیاده خواهی های او فریاد بزنند.

نخبگان باید آمریکا را به سخریه بگیرند و سران کاخ سفید را استیضاح نمایند. آمریکا باید در مقابل بدعهدی و نقض تعهدات خود پاسخگو باشد. ایران باید مقابلۀ به مثل کند. جمهوری اسلامی ایران باید از حق ملت ایران دفاع کند. کوتاهی در این امر خطیر، گناهی نابخشودنی است که غافلان را در زمرۀ خیانت پیشگان قرار می دهد و از چشم ملت ایران می اندازد.