جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 15 آذر 1395     
کاهش 2000 مگاواتی اوج مصرف برق با حذف لامپ‌های رشته‌ای

به گزارش صنعت نیوز، مدیر بهره‌وری انتقال و توزیع سابا گفت: با حذف لامپ‌های رشته‌ای 2000 مگاوات به کاهش در پیک مصرف برق کمک شد.

غلامرضا کبریایی، مدیر دفتر مطالعات و بهره‌وری انتقال و توزیع سازمان بهره‌وری انرژی ایران   اظهار داشت: این صرفه جویی با جایگزینی لامپ های رشته ای با توان بالای 40 وات و تعویض 30 میلیون لامپ رشته‌ای مورد استفاده با لامپ‌های کم‌مصرف  انجام شد.

وی با اشاره به مصوبه دولت در مورد «ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌های رشته‌ای با توان بالای 40 وات»،افزود : این مصوبه ابتدا در سال 1391 تصویب به تصویب هیئت دولت رسید و سپس در سال 1395 با انجام اصلاحاتی ازجانب معاون اول رییس جمهور به ذی‌نفعان طرح ابلاغ شد.

وی افزود: سازمان‌های دولتی به محض ابلاغ این مصوبه باید از خریداری این نوع لامپ‌ها برای روشنایی محیط اداری خودداری کرده و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول حسن اجرای حُسن آن است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 60 میلیون لامپ رشته‌ای در کشور تولید می‌شود که حدود 30 میلیون لامپ آن مصرف می‌شود.

مدیر دفتر مطالعات و بهره‌وری انتقال و توزیع سازمان بهره‌وری انرژی ایران تأکید کرد: چنانچه این مصوبه به طور کامل اجرایی شود و تمامی 30 میلیون لامپ رشته ای مورد استفاده با لامپ‌های کم‌مصرف تعویض شوند، پیش‌بینی می‌شود تا 2000 مگاوات کاهش اوج مصرف را داشته باشیم.

وی ادامه داد: این میزان کاهش اوج مصرف، چیزی معادل آزادسازی ظرفیت نیروگاه شهید رجایی قزوین است.

کبریایی با اینکه تعویض این 30 میلیون لامپ رشته‌ای می‌تواند بسیار در امر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مؤثر باشد، گفت: تعویض این میزان لامپ در کشور می‌تواند چیزی معادل 4.43 میلیون تن انتشار گازهای گلخانه ای را در کشور در طی یک سال کاهش دهد.

وی تصریح کرد: این میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای معادل انتشار گازهای گلخانه ای از جانب 70 درصد از خودروهای کلانشهر تهران است.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که معمولاً گفته می‌شود که چرا دولت برای اجرای درست این طرح‌ها از خود شروع نمی‌کند؛ ابتدا سعی شد اماکن و ساختمان‌های اداری و بیمارستانی دولتی به عنوان پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب شود.

مدیر دفتر مطالعات و بهره‌وری انتقال و توزیع سازمان بهره‌وری انرژی ایران اضافه کرد: یکی از مناطق پایلوت بیمارستانی، بیمارستان طالقانی بوده است که تعویض حدود 4100 لامپ رشته ای در این بیمارستان باعث کاهش 123 کیلواتی توان مصرف برق و حدود 775 تن کاهش CO2 در هوای شهر تهران شده است.

وی تأکید کرد: در طرح پایلوت ساختمان‌های دولتی زیرمجموعه برق، بیمارستان طالقانی و معابر شرکت‌های توزیع بیش از 12 هزار لامپ رشته‌ای تعویض و بیش از 1300 چراغ LED جدید در معابر نصب شده است.

وی افزود: اجرای طرح تعویض لامپ‌های رشته‌ای با لامپ‌های کم مصرف سابقه ای طولانی در دنیا دارد و حتی کشورهایی چون پاکستان نیز در این زمینه برنامه ریزی‌های بسیار خوبی انجام داده‌اند و کشوری مثل انگلستان نیز این برنامه را از سال 2011 شروع کرده‌اند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: