جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 15 آذر 1395     
بانک مرکزی تکلیف یکسان سازی نرخ ارز را روشن کند

به گزارش صنعت نیوز، بانک مرکزی که در سالهای اخیر سهم تخصیص ارز مبادله ای را تا یک چهارم کاهش داده است باید تکلیف یکسان سازی نرخ ارز را روشن کند.

حیدر مستخدمین حسینی از مسئولان سابق بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی در سال جاری بارها وعده داده است که می خواهد نرخ ارز را یکسان کند و این مسئله نوعی انتظار روانی برای نوسان نرخ ارز ایجاد می کند و از طرفی دیگر برنامه زمانبندی دیگری برای این کار هم دیده نمی شود و به نظر نمی رسد تا آخر سال تحقق یابد.

وی با اشاره به نوسانات و افزایش نرخ ارز در یک هفته اخیر و هدف گیری دلار برای چهار هزار تومان گفت: بانک مرکزی باید نقش فعال و روشنی در بازار داشته باشد که 80درصد درآمدهای ارزی کشور در اختیار بانک مرکزی و دولت است و بخشهای دیگر از جمله تقاضای ارز سفرهای خارجی و یا دوره اربعین سهم خیلی کمتری دارد و نمی تواند بازار ارز را تحت تاثیر شدید قرار دهد و دچار نوسان کند.

مستخدمین حسینی اظهار داشت: نوسان نرخ ارز در همه دولت ها وجود داشته و بیشترین منافع نرخ ارز هم نصیب دولت شده است و افزایش اخیر هم باعث فروش ارزهای دولتی به نرخهای بالاتر بوده است هرچند که همچنان ارز مبادله ای به بخشی از مبادلات کالا داده می شودکه در بازار داخلی با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری و عرضه می شود و پیامد ساده آن رانت خواری و ویژه خواری برخی وارد کنندگان است که البته مورد تایید هم نیست و باید سامان دهی شود.

وی گفت: بیشترین نقدهای و تحلیل ها متوجه بانک مرکزی است و اگر بانک مرکزی به موقع مداخله کند با فروش ارز می تواند بازار را بخوبی مدیریت کند هرچند برخی ها معتقدند این افزایش نرخ ارز باعث افزایش درآمد دولت و جبران بخشی از کسری های منابع بودجه ای می شود.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: