جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 16 آذر 1395     
ضرورت ارتقاء استانداردهای تولید خودرو در ایران

به گزارش صنعت نیوز،  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ارتقاء استانداردهای تولید خودرو در ایران یک ضرورت است، گفت : توجه به حداقل استانداردها اصلا مطلوب خودروسازی ایران نیست و شرکتها باید به دنبال ارتقاء استانداردهای تولید باشند.

سید مهدی مقدسی اظهار داشت : خودروسازان نباید به استانداردهای حداقلی اکتفا کنند و باید تلاش نمایند  تا روز به روز سطح استانداردهای تولید در صنعت خودرو ایران ارتقاء یابد.

وی با اشاره به بازدیدهای میدانی برخی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از شرکتهای خودروسازی ، افزود : در حال حاضر یکی از اولویت های کمیته صنعت کمیسیون صنایع مجلس ، نظارت و بازدید از شرکتهای بزرگ خودروساز داخلی است  چرا که مجلس در نظر دارد در بحث کیفیت، ایمنی ، کاهش قیمت و ارائه خدمات پس از فروش مناسب در خودروسازی ها ورود نموده و در این زمینه نظارت جدی نماید.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت جزء اولویت های مجلس در حوزه خودروسازی است، اظهار داشت : توجه به کیفیت و ارتقاء استانداردهای تولید از موارد مهم برای مصرف کنندگان داخلی است ، چنانچه امروز شاهدیم تمایل به خرید خودروهای خارجی در بازار افزایش یافته است و علت آن مقایسه ای که همواره بین خودروهای داخلی و وارداتی توسط متقاضیان صورت می گیرد.

وی تصریح کرد : در چنین شرایطی ضرورت دارد تا خودروسازان متناسب با نیاز بازار و سطح درآمد جامعه، رنج های مختلفی از خودروها را تولید نمایند این در حالی است که ارتقاء کیفیت همواره برای هر سطحی از تولید ات مورد تاکید بوده است.

وی در ادامه به برخی تغییرات کیفی در  برخی از خودروهای پرتیراژ در کشور پرداخت و اظهار داشت : هر چند در خودروهای پرتیراژی که معمولا بخش زیادی از نیاز بازار داخل را تامین می کنند پروژه های ارتقاء اجرایی شده اما در عمل کیفیت ها چندان تغییرات قابل توجه و جدی نداشته است.

نماینده اراک و کمیجان درمجلس دهم ضمن اشاره به تاکید  مجلس بر نگاه جدی خودروسازان در حوزه R&D و تحقیق و توسعه در صنعت خودرو خاطر نشان کرد : متاسفانه درایران به ویژه در صنعت خودرو R&D معنای چندانی ندارد و با جدیت به آن پرداخته نمی شود در حالی که دربسیاری از کشورهای صنعتی دنیا حداقل 40 درصد پرسنل آنها در تحقیق و توسعه فعالیت می کنند و بیش از 10 درصد فروش خود را صرف تحقیق و توسعه می کنند.

مقدسی افزود : باید بخشی از منابع شرکتهای خودروسازی به سمت تحقیق و توسعه سوق یابد مطمئنا این جریان در مسیر ارتقاء کیفی خودروها بوده و می تواند به بقای شرکتهای خودروساز کمک نماید.

وی گفت : امروز خودروهای چینی با ظاهری زیبا وارد ایران شده اند و متاسفانه سهم نسبتا بزرگی از بازار ایران را تحت تاثیر قرار دادند در حالی که اگر در حوزه تحقیق و توسعه ، طراحی ، افزایش آپشن ها و کاهش قیمت توجه و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد می توان بازار را از سایر رقبا گرفت.

وی با اشاره به اینکه تحقیق و توسعه مقدمه ای برای افزایش کیفیت خودروها است، اظهار داشت : تا زمانی که صنعت خودرو به تحقیق و توسعه و استفاده از پتانسیل دانشگاه ها روی نیاورد ،نه تنها در کیفیت افزوده نخواهد شد بلکه از کیفیت محصولات آنها نیز  کاسته می شود.

 

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: