جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 17 آذر 1395     
آخرین آمار پرداخت وام ازدواج توسط بانکها


خبرگزاری مهر: میرمحمدصادقی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت تسهیلات دهی بانکها گفت: بانک مرکزی خود را ملزم به ارایه عملکرد بخش اعتباری می داند چراکه تصمیمات دولت در بخش اعتباری، به منصه ظهور می رسد.  

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: در بخش قرض الحسنه ازدواج پس از ابلاغ قانون بودجه ٩٥ که بانکها را مکلف به ارایه وام قرض الحسنه ازدواج کرده بود، پرداخت وام ها آغاز شد که بر این اساس مقرر شد تمامی متقاضیان قبل و بعد از ابلاغ بودجه، مشمول پرداخت وام شوند.

وی تصریح کرد: به بانکها ابلاغ شد تا همه افراد متقاضی را مشمول پرداخت وام ده میلیونی کنند که بر این اساس از ابتدای سال ٩٤ تا شانزده آذر سال قبل ٥٨٠ هزار فقره وام ازدواج به میزان دو هزار و ۴۵۰میلیاردتومان پرداخت شد؛  امسال نیز ٥٩٠ هزار نفر مبلغ٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان وام گرفتند.

وی ادامه داد:در سال جاری به  ۹۰ هزار نفر در مردادماه، ١١٠ هزار نفر در شهریور، ۹۰ هزار نفر در مهر ماه  و ٨٦ هزار نفر در  ابان ماه تسهیلات ده میلیون تومانی پرداخت شده است.

به گفته میرمحمد صادقی، هفده هزار نفر ایثارگر از تسهیلات بیست میلیون تومانی دریافت کرده اند که رشد دو تا سه برابری داشته است.

این مقام مسئول اظهار کرد: از ابتدای راه اندازی سامانه تاکنون ٨ میلیون و ٢٠٠ هزار نفر تسهیلات ازدواج گرفته اندو در حالی که در سال ٩٣ تعداد بانکها فقط ۱۲ بانک بود،  اکنون همه بانکها وارد سامانه شده اند.

میرمحمد صادقی گفت: شکواییه به بانک مرکزی این بود که برخی بانکها سامانه را محدود کرده اند؛ دلیل آن نیز آن است که حجم  ثبت نام یک بانک افزایش می یابد که بانک مرکزی به طور موقت بانک را مسدود می کند تا متقاضیان به سایر بانکها مراجعه کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دهیم؛ این در حالی است که هم اکنون ٦٤٢ هزار نفر در صف هستند که از این رقم ٣٤٤ هزار نفر مراحل تکمیل پرونده را سپری می کنند.

تسهیلات تولیدی موجب رونق شده است

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی همچنین درمورد تسهیلات خروج از رکود حوزه صنعت گفت: بانک مرکزی و دولت برای واحدهای کوچک و متوسط نیز تسهیلاتی در جهت ایجاد رونق در نظر گرفته اند که بر این اساس محدودیتهایی همچون بهره مالکانه، بدهی جاری و چک برگشتی حذف شد و بالغ بر ١٢ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که ۱۷ هزار و ۷۰۰ بنگاه را شامل می شود.

وی ادامه داد: از این رقم ٥٥٠٠ میلیارد تومان مشتری بانکها  و مابقی از طریق معرفی کارگروههای استانی بوده است. سقف ۱۶هزار میلیارد تومان تنها یک سقف اولیه است که قابلیت افزایش دارد.

وی تصریح کرد: بررسی وزارت صنعت و بانک مرکزی نشان داد که تسهیلات پرداخت شده، باعث رونق حوزه تولید شده است.

میرمحمد صادقی ادامه داد: در هفت ماهه امسال ٢٨٧ هزار میلیارد تومان کل تسهیلات پرداختی بانکهای کشور بوده که ٩٢ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است امیدواریم رشد تسهیلات در سه ماهه اخر سال جاری ادامه داشته باشد.

صدور ۳۵۰هزار کارت خرید اعتباری

این مقام مسئول بانک مرکزی به عملکرد بانکها در حوزه اعطای کارت اعتباری اشاره کرد و گفت: در حوزه کارت اعتباری نیز دو نوع کارت داشتیم که ٤٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار از طریق سه بانک به برخی افراد مشمول پرداخت شد که منابع آن از سوی بانک مرکزی تامین شده است؛ البته این اعتبار تا پایان سال نیز تمدید شده است و سه بانک مکلفند نسبت به ارایه کارت خرید کالای ایرانی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در بخش کارت عام نیز در سه نوع کارت ده، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی کار با توجه به منابع و مصارف بانکها در حال انجام است. بر این اساس ٣٥٠ هزار کارت اعتباری برای متقاضیان از سوی ۱۲ بانک صادر شده است که نرخ سود ۱۸ درصد را برای متقاضیان دارد. بر این اساس بانکهای رفاه، ملی، تجارت، سپه، پست بانک، آینده، انصار، ملت، پاسارگاد، شهر، پارسیان و خاورمیانه در این طرح مشارکت دارند و کارت اعتباری عام صادر کرده اند؛ ضمن اینکه بالغ بر ١٠٢ هزار کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر کرده اند.

این خبر در حال تکمیل است ...