جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 20 آذر 1395     
ژنرال‌های ترامپ، ایران را بزرگترین تهدید می‌دانند

خبرگزاری تسنیم: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا درحال جمع‌آوری یک تیم امنیت ملی متشکل از ژنرال‌های بازنشسته است که بی‌اعتمادی عمیقی به ایران داشته و به تهدید اسلام‌گرایان افراطی بسیار بیشتر از ارزیابی‌های دولت اوباما تمرکز دارند.

این سه ژنرال سابق هسته دولت ترامپ را تشکیل می‌دهند و دیدگاه آنها با تلاشهای اوباما برای متقاعد کردن افکار عمومی آمریکا درباره جدی بودن تهدید تروریسم برای این کشور – 15 سال پس از حملات یازده سپتامبر- کاملا متفاوت است.

دیدگاه این سه نفر متفاوت با سیاستهای آمریکا برای به قدرت رسیدن میانه‌روها در ایران و همچنین ارزیابی‌های اطلاعاتی ایالات متحده درباره تهدیدات مربوط به حملات سایبری و تهاجمات تازه چین و روسیه است.

این دیدگاهها به نام مایکل فلین، جیمز ماتیس و جان اف کِلی منتهی می‌شود که به اعتقاد همکاران قبلی و کارشناسان مربوطه دنیا را همانند جنگی میان خیر و شر می‌بینند.

ماتیس و کلی که به ترتیب نامزدهای ترامپ برای تصدی پست وزارت دفاع و ریاست امنیت داخلی به شمار می‌روند دیدگاه‌هایی افراطی درباره ایران و تهدید تروریسم دارند.

هشدارهای پیوسته ماتیس درباره تهدیدات ناشی از ایران به تنش‌ با کاخ سفید انجامید. وی دولت اوباما را به استفاده از شیوه‌ای منفعل در برابر آنچه خود تهاجم ایران مینامید متهم کرد.

فلین نیز در کتاب اخیر خود نوشته است: ما در جنگی جهانی قرار داریم اما تعداد کمی از آمریکایی‌ها آن را تشخیص می‌دهند و تعداد بسیار کمتری ایده‌ای برای پیروزی در این جنگ دارند.

وی همواره اسلام را مذهبی با قابلیت ایجاد خطری بزرگ معرفی کرده است و حتی سال جاری میلادی در یکی از پستهای صفحه توییتر خود نوشت: ترس از مسلمانان منطقی است.

هر سه ژنرال همچنین نارضایتی مشترکی درباره  15 سال جنگ در ارتش بدون حمایت کامل از سوی کشور آمریکا و یا رهبران غیرنظامی این کشور دارند.