جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 20 آذر 1395     
کیاموتورز در پاکستان کارخانه تاسیس می‌کند

کیاموتورز دوباره به بازار پاکستان بازمی‌گردد

سرویس بین‌الملل فردا: شرکت لاکی سمنت، شریک تجاری کیاموتورز در پاکستان، اعلام کرده است این شرکت کره‌ای به‌زودی خط مونتاژ خودروهای خود را در پاکستان به راه می‌اندازد. لاکی سمنت 12 میلیارد روپیه (115 میلیون دلار) برای راه‌اندازی این خط مونتاژ سرمایه‌گذاری می‌کند.

شرکت لاکی سمنت در بورس کراچی حضور دارد و زیرمجموعه‌ی شرکت چندملیتی یونس برادرز گروپ است. با اعلام خبر راه‌اندازی خط جدید مونتاژ خودروهای کره‌ای، نماد این شرکت در روز گذشته (هشتم دسامبر) ستاره‌ی بورس پاکستان بود و با افزایش 5درصدی بیشترین اثر را در شاخص کل گذاشت.

هنوز مشخص نیست که خود شرکت کیا چقدر در این کارخانه‌ی جدید سرمایه‌گذاری می‌کند. پیش از این، ماشین‌های کیا در پاکستان مونتاژ می‌شد، اما فروش خودروها راضی‌کننده نبود و به همین خاطر این خط تولید متوقف شده بود.

شرکت لاکی سمنت در بیانیه‌ای که به بازار بورس پاکستان ارائه کرده اعلام کرده است که این کارخانه‌ی جدید همه‌ی انواع خودروهای کیا، و همچنین قطعات و لوازم جانبی آن‌ها را وارد و صادر می‌کند و همچنین فروش و بازاریابی آن‌ها را نیز انجام می‌دهد.

بازگشت کیا به پاکستان به مسئولان دولتی کمک می‌کند تا بازار خودرو را که به‌وسیله‌ی شرکت‌های ژاپنی قبضه شده است تکانی بدهند. هم‌اکنون شرکت‌های تویوتا، هوندا، و سوزوکی با همکاری شرکت‌های پاکستانی مشغول مونتاژ خودرو در پاکستان هستند و بازار خودروی پاکستان را در اختیار خود دارند.

ماه گذشته نیز، شرکت فرانسوی رنو موافقت خود را با سرمایه‌گذاری و احداث کارخانه‌ای جدید در پاکستان اعلام کرد. مسئولان پاکستانی با چندین شرکت دیگر نیز مشغول مذاکره هستند.

دولت معتقد است که با افزایش رقابت می‌توان قیمت‌های نامعقول خودرو را در این کشور کاهش داد. در ماه مارس (اسفند) سیاست جدیدی را برای بازار خودرو در پیش گرفت که ورود شرکت‌های جدید را تشویق می‌کرد و عوارض سخاوتمندانه‌ای برای ورود خودرو در نظر می‌گرفت. این مشوق‌ها بازیگران حاضر در بازار را خشمگین کرده است.

پاکستان، با جمعیتی نزدیک به 200 میلون نفر، بازار بسیار بزرگی است، اما در سال مالی 2014/2015 تنها 180000 خودرو در این کشور فروخته شد؛ درحالی‌که در کشور رقیب و همسایه، یعنی هند، سالانه دومیلیون خودروی شخصی فروخته می‌شود.