جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 21 آذر 1395     
تسهیلات ویژه برای صادرات کوچک مقیاس

به گزارش صنعت نیوز، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از تسهیلات ویژه برای حمایت از صادرات محموله های کوچک مقیاس خبر داد.

علی صالح ابادی گفت : این تسهیلات برای صادرات پسته ، کشمش ، خرما و برخی از محصولات کشاورزی است که تاکنون

برای 198 واحد صادراتی تسهیلات پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: حمایت از صادرات را باید کار ویژه بانک توسعه صادرات دانست که این مهم به کمک ارائه تسهیلات ارزی و ریالی، استفاده از خطوط اعتباری و همچنین ارایه خدمات مشاوره و اطلاع رسانی محقق شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: یکی از کارهای ویژه و اصلی بانک توسعه صادرات همان گونه که از نام این بانک نیز مشخص است باید حمایت از صادرات باشد که در این خصوص دو رویکرد اصلی را می توان مد نظر قرار داد یکی اعطای تسهیلات و دیگری ارائه خدمات بانکی.

 

صالح ابادی درباره تسهیلات برای آغاز فعالیت های تولیدی این بانک پس از دریافت طرح و بررسی های توجیهی گفت: این بانک حاضر است سرمایه اولیه طرح تولیدی را پرداخت کند و با توجه به زمان احداث و دوره بازپرداخت اقساط وام، در نهایت اقساط آن بین 8 تا 10 سال بازپرداخت خواهد شد.

 

تسهیلات ویژه برای صادرات کوچک مقیاس

وی گفت: برای سرمایه در گردش نیز قراردادهایی یکساله منعقد شده و بازپرداخت اقساط نیز یکساله است.

این در حالی است که با توجه به سرمایه بانک که نزدیک به 80 درصد آن ارزی است ، همین حجم به صورت ارزی پرداخت و همین رقم نیز به صورت ارزی دریافت می شود.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات بخش دیگر حمایت های این بانک را ارائه خدمات بانکی اعلام کرد و گفت : بانک توسعه صادرات هم اکنون در بسیاری از نقاط جهان و در بانک های دیگر حساب های بانکی گسترده ای دارد و می تواند به صورت مستقیم به ارائه خدمات حواله ارزی اقدام کند یعنی صادرکننده خواهد توانست مبالغ ارزی خود را به نام خود در حساب های این بانک حفظ کند و این در حالی است که صادرکننده اگر مایل بود با همان ارز حاصل از صادرات خود اقدام به خرید مواد اولیه یا ماشین آلات کند نیز این توانمندی وجود دارد که این مبالغ دقیقاً به حساب مورد نظر نیز واریز شده یا معادل نقدی آن به صورت ریال از طریق بانک یا شبکه صرافی به قیمت روز مورد معامله قرار گیرد.

صالح ابادی گفت: از طرف دیگر گشایش و ابلاغ LC به صادرکننده ایرانی نیز به صورت ارزی و یا ریالی می تواند در دستور کار قرار گیرد و نکته دیگر نیز ارائه ضمانت نامه های ارزی و ریالی است که در بانک توسعه صادرات انجام می پذیرد.

صالح آبادی درباره صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه گفت: روابط پایدار و بلندمدت با کشورهای همسایه یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی به شمار می آید و به این منظور در حال تکمیل خطوط اعتباری با کشورهای همسایه هستیم که از آن جمله می توان از تأمین مالی خط انتقال برق ارمنستان به ایران خبر داد که در بانک توسعه صادرات به کمک خط اعتباری بانک مرکزی در حال انجام است.

وی افزود: درباره عراق نیز هم اکنون خط اعتباری 200 میلیون دلاری برقرار شده که به کمک آن صادرات خدمات فنی – مهندسی به این کشور همسایه نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کوچک و متوسط هم اشاره کرد که در ادبیات رایج اقتصادی به SME ها مشهور هستند و گفت: در خصوص صادرات محموله های کوچک مقیاس تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته ایم که از از آن جمله می توان از صادرات پسته ، کشمش ، خرما و برخی از محصولات کشاورزی نام برد.

وی گفت : تاکنون 3884 میلیارد ریال اعتبار برای 198 واحد صادراتی به این بخش از صادرات تسهیلات پرداخت شده که با مقرراتی که توسط بانک مرکزی تسهیل شده ، فضای خوبی در خصوص در این بخش از صادرات ایجاد شده است.

صالح آبادی در ادامه گفتکو با اگزیم نیوز به برنامه های آموزشی و مشاوره ای بانک توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: طبق اساسنامه بانک پرداخت تسهیلات و در کنار آن ارائه خدمات مشاوره و حتی آموزش از اصول اصلی بانک توسعه صادرات به شمار می آید. هم اکنون این بانک 40 شعبه در اقصی نقاط کشور در اختیار دارد اما در سایر کشورهای جهان ، EXIM بانک ها (بانک های توسعه صادرات و واردات) معمولاً شعبه محور نیستند ولی شعب این بانک همگی فعالیت ارزی داشته حتی در استان ها و شهرهایی که صادرات محدودی از آنها انجام می شود.

صالح ابادی گفت : در شعب این بانک کارشناسان ما خدمات مشاوره ای نیز ارائه کرده و شعب این بانک در استان های مختلف ، نقطه تماس مهمی با صادرکنندگان به شمار می آیند.

وی در ادامه افزود: در کنار شعب مختلف ، باشگاه مشتریان بانک راه اندازی شده است که تاکنون بیش از 3000 شخص حقیقی و حقوقی صادرکننده در این باشگاه عضو هستند و خدمات بانک ، تحولات ، ارتباط با بانک های خارجی و گشایش های جدید از طریق این باشگاه به اعضاء اطلاع رسانی می شود.

صالح آبادی در سومین بخش از تلاش برای ارتباط با صادرکنندگان و ارائه اطلاعات مهم در این خصوص را راه اندازی پایگاه خبری - تحلیلی اگزیم نیوز دانست که با هدف ارائه مشاوره و همچنین مخابره آخرین اخبار از حوزه های مختلف تجارت بین الملل و خدمات بانکی ایجا شده است.

وی در ادامه افزود: هم اکنون این پایگاه خبری شبیه به یک خبرگزاری در حوزه تجارت بین الملل فعال است که اطلاعات مفید و مورد نیاز صادرکنندگان را ارائه می کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات به سفرهای خود به استان های مختلف اشاره کرد و گفت: به صورت مرتب و به همراه مدیران بانک به برخی از شعب در استان

های مختلف سفر می کنیم و در گفتگوهایی رو در رو با صادرکنندگان ، تلاش داریم تا از یک سو آخرین اطلاعات موجود را اطلاع رسانی کرده و مخصوصاً با مشکلات این بخش ارتباط بیشتری پیدا کنیم.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: