جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 22 آذر 1395     
آخرین وضعیت «شیخ زکزاکی»

خبرگزاری تسنیم: "غرب هارون مغشی" وکیل شیخ زکزاکی گفت: شیخ زکزاکی قربانی اقداماتی ظالمانه شد و حکم آزادی وی گواهی روشن بر این مدعا است.

وی افزود: در واقع، حکم از نظر ما قابل قبول است. ما درخواست های خود را مطرح کردیم و در نهایت دستگاه قضایی پاسخ داد و بر آزادی شیخ زکزاکی صحه گذاشت و این بدان معنا است که مظلوم است و قربانی شده است و دادگاهی ملی رای به آزادی و پرداخت غرامت به وی داد و همین قدر به اندازه کافی ثابت می کند که شیخ زکزاکی بی گناه و جنبش وی مسالمت آمیز است.

این وکیل افزود: دادگاه دستور آزادی شیخ زکزاکی را در طول 45 روز داده است زیرا خانه وی از طرف عناصر دولت ویران شده و باید دولت خانه جدیدی برایش بسازد.

دادگاه دستور آزادی شیخ زکزاکی را در طول 45 روز داد و قاضی دادگاه درباره علل صدور این دستور گفت: یکی از دلایل این است که خانه شیخ زکزاکی از طرف عناصر دولت ویران شده است لذا دولت باید خانه جدیدی برای شیخ زکزاکی خواه در زاریا یا در هر شهر دیگری در شمال نیجریه - آنطور که وی می خواهد- بسازد.

وی افزود: دولت 90 روز برای اعتراض به حکم یا اجرای حکم دادگاه فرصت دارد.

این درحالی است که مسؤولان محلی ایالت کادونا در نیجریه در بیانیه ای جنبش اسلامی این کشور را به زعم خود یک جنبش شورشی توصیف کردند و بر محاکمه شیخ زکزاکی به اتهام آنچه آن را به زعم خود مسؤولیت وی در کشتار زاریا دانستند، تاکید کردند؛ امری که به منزله اعلام جنگ علیه جنبش مسالمت آمیز وی است.

اعتراض سازمان های مدافع حقوق بشر و تحلیلگران و ناظران در سراسر جهان علیه این نوع برخورد با جنبش اسلامی نیجریه ادامه دارد.

جنبش اسلامی نیجریه نیز به نوبه خود تاکید کرده است که به دادگاه شکایت خواهد کرد. این مطلب را ابراهیم موسی سخنگوی جنبش در بیانیه ای اعلام کرد.