جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 22 آذر 1395     
رویترز: بالاترین قیمت یک سال و نیم اخیر نفت ثبت شد

خبرگزاری فارس: با باز شدن بازارهای جهانی نفت، اثرات توافق کشورهای تولیدکننده نفت که عضو اوپک نیستند با کشورهای اوپکی خود را نشان داد.

به نوشته رویترز، قیمت نفت پس از اینکه اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت توانستند پس از 8 سال به نخستین توافق برای کاهش تولید دست یابند تا از فزونی عرضه در بازار بکاهند و از قیمت‌ها حمایت کنند، به بالاترین سطح از نیمه سال 2015 رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 2.39 دلار یعنی 4.4 درصد افزایش 56.72 دلار فروخته شد. نفت برنت امروز 57.89 دلار را نیز ثبت کرده است که بالاترین رقم از جولای 2015 به شمار می‌رود.

هر بشکه نفت خام آمریکا با 2.51 دلار یعنی 4.8 درصد افزایش 54.01 دلار معامله شد. این نوع نفت نیز 54.51 دلار بالاترین رقم از جولای 2015 را ثبت کرد.

علی رغم اینکه این دو شاخص نفتی در این لحظه به 56.72 و 54.01 دلار کاهش یافتند اما همچنان بیش از 4 درصد از آخرین قیمت بسته شدن بازار در روز جمعه بالاتر هستند.

آرامکو به مشتریان آمریکایی و اروپایی خود اعلام کرده است که از ماه ژانویه ارسال محموله‌های نفتیش را کاهش خواهد داد.

اوپک در نظر دارد تا تولید خود را از ماه ژانویه 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد و سهم عربستان از این کاهش 486 هزار بشکه در روز است. کشورهای غیراوپکی نیز 558 هزار بشکه در روز کاهش تولید دارند که بزرگ ترین مشارکت از سوی کشورهای غیراوپکی محسوب می‌شود.

بانک مورگان استنلی اعلام کرد: «مشارکت کشورهای غیراوپکی به احساس افزایشی بازار خواهد افزود... به محض اینکه این کاهش‌ها در ابتدای سال 2017 اجرایی شود، بازارهای نفتی از مازاد به کسری تغییرجهت خواهد داد. با توجه به کاهش تولید اعلام شده توسط اوپک، ما انتظار داریم که بازارها در سه ماهه نخست 2017 با کسری 0.8 میلیون بشکه در روز مواجه شود.»

اما هنوز برخی انتظار دارند که با افزایش قیمت نفت، تولیدات باز هم افزایش یابد.

بانک گلدمن ساکز نیز اعلام کرد: «درحالی‌که بیش از انتظار ما همراهی رخ داد و این موجب افزایش قیمت‌ها شد، همراهی کامل می‌تواند 6 دلار دیگر بر قیمت‌های پیش‌بینی شده ما اضافه شود اما انتظار داریم که پاسخ تولیدکنندگان به ویژه در آمریکا، در نهایت قیمت‌ها را به 55 دلار بازگرداند.»