جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 24 آذر 1395     
خانه تکانی در خانه تکواندو

به گزارش صنعت نیوز، شاید به جرات می‌توان گفت سال 2016 حداقل برای تکواندو مردان ایران یکی از ناکام‌ترین سال‌ها بود.

نتایج تاسف‌بار و دور از انتظار تیم ملی در دور اول مسابقات جام جهانی باکو اشک خیلی از چهره‌های تکواندو و منتقدان سرسخت آن را در فصل پاییز درآورده است.

تکواندو ایران اگرچه نتایج پرافتخاری را در مسابقات قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون، مسابقات مختلف گرندپری (جایزه بزرگ) و پیکارهای جهانی 2015 روسیه در سه سال اخیر با سرمربیگری بیژن مقانلو بجا گذاشت اما حاشیه‌های خودساخته، اجازه ادامه روند این موفقیت‌ها را نداد.

چهره‌های شاخص تکواندو با اینکه در سال قبل از المپیک به دور از هیاهوی لیگ برتر و با در اختیار داشتن همه امکانات برای المپیک آماده می شدند در سال 2016 نتایج ناامیدکننده‌ای کسب کردند.

همه نتایج 2016

تیم دوم ایران در غیاب ستاره‌هایش با چهار ورزشکار اسفند پارسال در تورنمنت فجیره امارات شرکت کرد و 2 مدال طلا و یک نقره بدست آورد. اتفاقا در پایان همان مسابقات فدراسیون جهانی با مثبت اعلام کردن آزمایش دوپینگ امید عمیدی این ورزشکار را با محرومیت روبرو کرد. البته انتشار خبر محرومیت عمیدی بعد از حضور او در مسابقات کشوری و لیگ برتر حاشیه‌های دیگری را هم برای فدراسیون در پی‌داشت.

در این میان 2 تکواندوکار ذخیره المپیکی هم با یک مدال طلا از مسابقات آزمایشی المپیک ریو در اسفند 94 به کشور بازگشتند. پس از آن تیم جدید و جوانی با هدایت سیدنعمت خلیفه از مربیان موفق لیگ برتر و مربی تیم دانشجویان، فروردین امسال قهرمان آسیا شد و تیم المپیکی برای جلوگیری از مصدومیت‌های احتمالی در تورنمنت‌های سنگین غایب بود، تا تنها اعزام ملی پوشان المپیکی شرکت در تورنمنت سبک یونان باشد.

تکواندوکاران المپیکی مردان و بانوان در خرداد امسال با کسب سه مدال طلا و یک نقره به کشور بازگشتند و در المپیک ریو به جز تک مدال برنز کیمیا علیزاده در بخش بانوان، فاجعه آمیزترین المپیک تکواندو رقم خورد. جاییکه هر سه نماینده رنکینگ‌دار ایران در کمال ناباوری و در همان دور مقدماتی مسابقات حذف شدند.

اگر از نایب قهرمانی تیم‌های ملی نوجوانان در مسابقات جهانی کانادا بگذریم که البته با نتایج خوب بانوان و عملکرد ضعیف تیم پسران همراه شد، نتایج ضعیف بزرگسالان در مسابقات گرندپری و جام جهانی باکو، سکانس آخر ناکامی‌های تکواندو در سال 2016 نامیده می‌شود.

مقانلو قربانی شد؟

بیژن مقانلو بعد از المپیک ریو در سمتش ابقا شد تا شاید زخم‌های بجا مانده از ریو را ترمیم کند. این مربی در مصاحبه‌هایش پس از المپیک بارها با مقصر خواندن خود سرنوشت ادامه همکاری‌اش را به دست مسئولان فدراسیون سپرد.

با اینکه این مربی برای جبران ناکامی به صحنه بازگردانده شد اما آغاز خوب مقانلو با وداعی تلخ برای او همراه شد. مقصر جلوه دادن کادر فنی تیم ملی در میان حاشیه‌های بسیار فدراسیون بی‌انصافی باشد. از دیدگاه برخی کارشناسان شاید مقانلو به نوعی قربانی سیاست‌های منفعت طلبانه و تک بعدی برخی‌ها هم شده است.

تکرار سناریوی لندن

ناکامی در المپیک ریو و ابقای چند ماهه بیژن مقانلو در سمتش برای جام جهانی باکو تکرار سناریوی فریبرز عسکری در سال 2012 بود. فریبرز عسکری سرمربی وقت تیم ملی تکواندو بعد از کسب نتایج نه چندان دلچسب در المپیک لندن برای چند ماه به عنوان سرمربی تیم ملی در مسابقات جام جهانی آروبا در سمتش ابقا و پس از آن کنار گذاشته شد.

فصل استعفا

در حالیکه بعد از ناکامی المپیک، تکواندو منتظر شوکی بزرگ برای احیا بود، کمیته صوری ارزیابی عملکرد تیم ملی با گذشت چهار ماه خروجی درپی نداشت. حالا بعد از مسابقات باکو فدراسیون دست به خانه تکانی زده و استعفای رییس سازمان تیم‌های ملی اتفاقی است که قبلا برای آن برنامه ریزی شده بود!

استعفای مقانلو از سرمربیگری تیم ملی هم برای بازگذاشتن دست مسئولان در انتخاب سرمربی جدید رخ داد و به هرحال قرارداد او طبق اعلام رسمی فدراسیون تا پایان مسابقات 2016 طراحی شده بود.

 

افول ستاره‌ها

 

نتایج درخشان تکواندوکاران در سه سال اخیر و قرار گرفتن آنان در اوج بدون کنترل روانی و ذهن این ملی پوشان جوان، آنان را دچار بحران کرد و با دادن القاب درشت جهانی منجر به غرور کاذب برای آنها در المپیک ریو شد. این ستاره‌ها قبل از المپیک به اوج شهرت رسیدند اما دریغ از ظهور توانایی‌های‌شان روی شیاپ چانگ ریو.

نام‌های پرآوازه تکواندو ایران حالا تبدیل به ستاره‌های بی‌فروغی شده‌اند که شهرت و القاب‌شان فقط در اخبار و رسانه‌های کاغذی و الکترونیکی خاک می‌خورد.

ترمیم زخم‌های کهنه

تکواندوی بیمار که حالا ورزشکارانش در فاصله حدود چهار ماه مانده به مسابقات جهانی کره بیش از مسایل فنی نیاز به ترمیم روانی دارند، نیاز به بازسازی دارد تا بتواند از عنوان قهرمانی دوره گذشته خود دفاع کند.

معاون قهرمانی وزارت ورزش در نشست رسانه‌ای قبل از المپیک ریو از ارزیابی عملکرد و نتایج تیم‌های اعزامی به ریو صحبت کرده بود و حالا اهالی تکواندو منتظر دیدگاه وزیر ورزش و واکنش وزارتخانه با فدراسیون پرحاشیه رزمی این روزهای ورزش هستند تا تکواندو در فاصله کمتر از یک سال مانده به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا باز هم برای ایران همچون گذشته موفق و خبرساز شود.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: