جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 25 آذر 1395     
خبر شورشیان سوری از توافق برسر آتش‌بس در حلب

خبرگزاری تسنیم: یک روز پس از نقض آتش‌بس در حلب، شورشیان سوری، از توافق تازه‌ای برای آتش‌بس و تخلیه شرق حلب خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سخنگویان سه گروه شورشی سوری، روز چهارشنبه اعلام کردند، درگیری‌ها تا شامگاه چهارشنبه به پایان می‌رسد و بامداد روز پنجشنبه این توافق اجرا خواهد شد.

براساس توافق آتش‌بسِ روز سه‌شنبه، قرار بود تخلیه شورشیان و شهروندان غیرنظامی که خواهان ترک شرق حلب هستند، بامداد روز چهارشنبه آغاز شود ولی این خروج به دلایلی نامعلوم انجام نشد و گروه‌های شورشی اقدام به حملات خمپاره‌ای به مناطقی در این شهر کردند.

سخنگوی گروه شورشی «الجبهه الشامیه» در گفت‌‌وگو با خبرگزاری «رویترز»، اعلام کردکه توافق ساعت 6 بامداد روز پنجشنبه (به وقت محلی) اجرا خواهد شد.

طبق اعلام این سخنگو، در اولین مرحله یک‌هزار مجروح شرق حلب را ترک خواهند کرد.

در همین حال به دنبال نقض آتش‌بس در بامداد روز چهارشنبه، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در یک گفت‌وگوی تلفنی بر تداوم تلاش‌ها برای برقرار آتش‌بس مجدد در حلب تاکید کرده بودند.

همزمان، «مولود چاووش‌ اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز با همتایان خود از ایران، عربستان، آمریکا و روسیه برای برون‌رفت از شرایط کنونی در حلب رایزنی کرده است.

هدف از توافق آتش‌بس، تخلیه مناطق شرقی حلب از شورشیان و غیرنظامیان است. برآورد می‌شود که هنوز حدود 50 هزار غیرنظامی در شرق حلب و مناطق تحت تسلط شورشیان هستند.

این در حالی است که یک منبع نزدیک به دولت سوریه که نام وی ذکر نشده است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، موضوع دستیابی به توافق آتش‌بس جدید را تکذیب و تأکید کرد که گفت‌و‌گوها و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.