جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 28 آذر 1395     
قیمت نفت ایران بیش از 4 دلار افزایش یافت

به گزارش صنعت نیوز، در حالی که 12 روز به اجرایی شدن توافق اوپک و همچنین توافق اوپکی ها با غیراوپکی باقی مانده است، روند افزایشی قیمت نفت ادامه دارد.

در حالی که 12 روز به اجرایی شدن توافق اوپک و همچنین توافق اوپکی ها با غیراوپکی مبنی بر حذف حدود یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت از بازار نفت باقی مانده است، روند افزایشی قیمت نفت که از نشست صد و هفتاد و یک اوپک آغاز شده بود، ادامه دارد.

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 9 دسامبر (19آذر) با چهار دلار و 22 سنت افزایش به 50 دلار و 82 سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون 40 دلار و 35 سنت بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با چهار دلار و 31 سنت افزایش به 49 دلار و 68 سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون 38 دلار و 40 سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به 50 دلار و69 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، چهار دلار و 25 سنت افزایش نشان می دهد.

هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به 9 دسامبر با 2 دلار و هفت سنت افزایش، 50 دلار و 97 سنت برای هر بشکه معامله شد.

همچنین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با سه دلار افزایش، 52 دلار و 44 سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با چهار دلار و 52 و چهار دلار و 59 سنت افزایش به 51 دلار و 11 و 51دلار و 79 سنت برای هر بشکه رسید.

عوامل متعددی در هفته مورد بررسی در تقویت قیمت‌ها نقش داشتند، در همین رابطه می توان به اعلام آمادگی عربستان مبنی بر کاهش تولید نفت خود، پیش از زمان اجرای توافق اوپک از اول ژانویه 2017 اشاره کرد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان گفت: کاهش تولید نفت عربستان ممکن است بیشتر از رقم توافق شده باشد.

توافق کشورهای غیراوپک به کاهش تولید نفت، عامل موثر دیگری بر افزایش قیمت نفت در هفته گذشته بود؛ کشورهای جمهوری آذربایجان، بحرین، برونئی، گینه استوایی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، عمان، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت غیراوپک با هدف ایجاد تراز در عرضه و تقاضای نفت توافق کردند که همراه با کاهش تولید نفت اوپک، بصورت داوطلبانه از اول ماه ژانویه 2017 به مدت 6 ماه که برای 6 ماه دیگر نیز قابل تمدید است در مجموع 558 هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهند.

این اقدام، اولین گام میان کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در جهت کاهش تولید نفت در 15 سال گذشته است.

کشورهای عضو اوپک در نشست صد و هفتاد و یک این سازمان در وین تصمیم گرفتند که میزان تولید خود را یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز کاهش دهند، این تصمیم از اول ژانویه 2017، اجرایی می شود.