جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 29 آذر 1395     
پس از آپشن، نوبت به آتی ارز می‌رسد

خبرگزاری ایسنا: شاهین چراغی درباره راه‌اندازی معاملات آپشن در بورس کالا گفت: معاملات آپشن تکمیل کننده عملیاتی است که طی سال های اخیر در بورس کالا به کار گرفته شده، بنابراین بورس کالا مسیر بسیار خوبی را در راستای راه‌اندازی و تکمیل ابزارهای جدید در پیش گرفته است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در حال حاضر بورس کالا جهت استفاده از ابزارهای مالی در جهت پوشش ریسک و جذب نقدینگی روند خوبی را در پیش گرفته و امیدواریم به زودی با تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس و نیز با توجه به زیرساخت‌های فنی مناسب در بورس کالا، معاملات آتی ارز به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز در بورس کالا راه‌اندازی شود.

رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین با اشاره به راه‌اندازی ابزارهای پوشش ریسک در بازار سرمایه گفت: به طور قطع با راه‌اندازی و توسعه ابزارهای مالی متنوع در بازار سرمایه، نوسانات بهای کالاها و ارز نمی‌تواند ضربه‌های سنگینی به فعالان اقتصادی بزند و بر این اساس می‌توان از معاملات آتی ارز به عنوان حلقه مفقوده فعالیت‌های اقتصادی نام برد.

چراغی در پاسخ به این پرسش که آیا معاملات آپشن سکه طلا با استقبال از سوی معامله‌گران روبه رو می‌شود؟ گفت: به طور طبیعی ابزارهایی که تازه به بازار سرمایه ورود پیدا می‌کنند به دلیل ناشناخته بودن، نیاز به فرهنگ سازی دارند تا بازیگران آنها رفته رفته افزایش یابد. برای مثال معاملات آتی سکه در بورس کالا نیز در ابتدا با استقبال پر شوری روبه رو نشد، اما با گذشت زمان به یکی از جذاب ترین بازارهای بازار سرمایه مبدل شد؛ در این بین به نظر می‌رسد با توجه به وجود بازار آتی سکه قوی در بورس کالا، بازار آپشن این محصول به زودی با رونق مواجه شود.

وی تاکید کرد: به طور حتم معاملات آپشن بسیار موفق عمل خواهد کرد و تمام این ابزارها در راستای بزرگ شدن بازار سرمایه و توسعه اقتصادی راه اندازی می شوند.

رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین با بیان اینکه سکه طلا بهترین محصول جهت معرفی این ابزار جدید در بورس کالا است، گفت: سکه به عنوان محصولی است که در معاملات آتی به خوبی خود را نشان داده و بازار نسبت به آن شناخت پیدا کرده، از این رو سکه برای شروع معاملات آپشن در بورس کالا بهترین گزینه بود.

وی درخصوص مزایای معاملات آپشن در بازار سرمایه گفت: از مهمترین مزایای این ابزار کاهش و پوشاندن ریسک‌های موجود در معاملات بازار سرمایه و فعالیت‌های اقتصادی است و هدف از انجام معاملات آپشن متناسب کردن ریسک معاملات با بازدهی سرمایه‌گذاران است.

چراغی با اشاره به تفاوت‌های موجود در انجام معاملات آپشن و آتی گفت: در معاملات آتی خریدار و فروشنده ملزم به استفاده از معامله هستند، اما معاملات آپشن یک اختیار است که خریدار یا فروشنده حق خرید یا فروش دارند و زیان موجود به حد خریدی است که انجام شده است.