جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 29 آذر 1395     
گاز سکوی فاز 21 به شبکه سراسری گاز تزریق شد

به گزارش صنعت نیوز، گاز دریافتی از سکوی فاز 21 ظرف 42 ساعت در پالایشگاه بخش خشکی فاز 20 شیرین سازی و شامگاه شنبه (27 آذرماه) به خط لوله سراسری چهارم گاز تزریق شد.

متخصصان شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) موفق شدند عملیات شیرین سازی گاز دریافتی از سکوی فاز 21 را در پالایشگاه بخش خشکی فاز 20 ظرف 42 ساعت انجام دهند و شامگاه شنبه (27 آذرماه) و در شرایطی که جبهه هوای سرد کشور را فراگرفته این گاز را به خط لوله سراسری تزریق کنند.

انجام این فرآیند که با تلاش شبانه روزی متخصصان ایرانی، با باز شدن مسیر نخستین چاه به سمت پالایشگاه و در سرویس قرار گرفتن تدریجی چاه‌های سکوی فاز 21 در ظهر پنج شنبه (25 آذر) آغاز شد، در ادامه، پس از رسیدن به فشار لازم در پالایشگاه، بامداد جمعه (26 آذر)، گاز از سکوی دریا با موفقیت وارد پالایشگاه خشکی این مگا پروژه شد.

پس از آزمایش گاز و روشن شدن مشعل فاز 20، به سرعت فعالیت‌های فرآورش گاز ترش فراساحل و تولید محصولات این فازها شامل گاز شیرین و میعانات گازی آغاز و سرانجام گاز دریافتی در کمترین زمان ممکن و با رعایت همه استانداردهای ایمنی، شیرین سازی شد.

براساس گزارش شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، به این ترتیب عملیات شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز 20، در مدت زمان 42 ساعت با موفقیت انجام و پس از کسب مجوز صادرات از شرکت ملی گاز ایران، شامگاه شنبه (27 آذر ماه) به خط لوله سراسری چهارم گاز تزریق شد.

با راه اندازی ردیف‌های نخست و دوم شیرین سازی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز شیرین از این پروژه ملی به شبکه سراسری تزریق می شود.

هدف از طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی تزریق 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری، 77 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد در روز و یک میلیون تن اتان و 1. 1 میلیون تن گاز مایع در سال است.

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) اجرای این مگا پروژه را در هر دو بخش خشکی و حفاری در دریا بر عهده دارد.