جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 29 آذر 1395     
برداشت تجمعی نفت از یادآوران به 70 میلیون بشکه رسید

به گزارش صنعت نیوز، برداشت تجمعی نفت خام از فاز نخست میدان مشترک یادآوران از ابتدای تولید تاکنون، به 70 میلیون بشکه رسید.

هادی نظرپور، سرپرست طرح توسعه میدان مشترک نفتی یادآوران به شانا اعلام کرد: روزانه 115 هزار بشکه نفت خام از این میدان برداشت می شود.

میدان نفتی یادآوران در 10 کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود 70 کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده که با میدان سندبادعراق مشترک است.


شرکت ساینوپک چین پیمانکار بیع متقابل توسعه میدان نفتی یادآوران است. براساس برنامه ریزی انجام شده این میدان در سه فاز توسعه خواهد یافت که در فاز نخست برداشت نفت از این میدان باید به 85 هزار بشکه در روز برسد. در فاز دوم سقف تولید از این میدان به 180 هزار بشکه در روز و در فاز سوم سقف تولید به 300 هزار بشکه در روز می رسد.

 

از اوایل امسال (1395)، برداشت نفت از میدان‌یادآوران به میزان 85 هزار بشکه در روز آغاز شده است که در نیمه نخست آبان امسال به 115 هزار بشکه در روز رسید. این رقم 30 هزار بشکه بیش از تعهد میدان در فاز نخست است.

 

فازهای نخست میدان نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و طرح توسعه میدان یاران شمالی 23 آبان امسال با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری افتتاح شد. با افتتاح این فازها برداشت روزانه نفت خام از میدان های غرب کارون به بیش از 260 هزار بشکه در روز رسیده است.

 

براساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان امسال ظرفیت برداشت نفت از میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون به 300 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 

حوزه غرب کارون از 2 ناحیه نفتی آزادگان (شامل میدان‌های آزادگان و یاران) و میدان یادآوران (شامل 2 ناحیه نفتی کوشک و حسینیه) تشکیل شده است؛ ذخایر نفت درجای این میدان‌ها بالغ بر 67 میلیارد بشکه برآورد می‌شود.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: