جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 29 آذر 1395     
نگرانی خودروسازان از موج ایجاد شده در بازار ارز

به گزارش صنعت نیوز، تجربه سالهای اخیر نشان می دهد نوسانات نرخ ارز همواره توانسته تلاطماتی را در بازار خودرو ایجاد نماید به طوری که برخی از پیش بینی ها حاکی از آن است که با تدوام جریان حاکم بر بازار ارز و سیر صعودی نرخ دلار ، گریزی از افزایش قیمت خودرو نخواهد بود این موضوع در حالی مطرح می شود که به گفته دبیر انجمن خودرو سازان ایران،افزایش های اخیر نرخ ارز نگرانی هایی را برای خودروسازان ایجاد نموده است. حال در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که در صورت عدم توقف افزایش نرخ دلار و باز گشت به شرایط گذشته ، چه سرنوشتی برای بازار و قیمت خودرو رقم خواهد خورد؟

دبیر انجمن خودروسازان ایران ، ضمن اعلام نگرانی خودروسازان از افزایش نرخ ارز می گوید : با ادامه روند گرانی نرخ ارز و عدم بازگشت به شرایط گذشته ، متاسفانه افزایش قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است.

احمد نعمت بخش عنوان می کند : البته این افزایش بر اساس میزان ارزبری هر خودرو و هر قطعه ای  طبعا اثرات خود را خواهد داشت اما درصد آن متفاوت خواهد بود.

وی با اشاره به وابستگی ارزی بخش زیادی از قطعه سازان در تامین مواد اولیه و تکمیل برخی از قطعات ، تاکید می کند : در این سالها علی رغم تلاش خودروسازان برای افزایش سهم ساخت داخل ، اما همچنان وابستگی ارزی وجود دارد.

وی همچنین ضمن اشاره به خروج بخش زیادی از خودروهای داخلی از جریان قیمت گذاری ، تصریح کرد :  با توجه به ایجاد بازار رقابت هم اکنون قیمت گذاری اکثر خودروها به شرکتهای خودروساز واگذار شده است از این رو شرکتها نیز با افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر افزایش هزینه ها ناگزیر به افزایش قیمت خودرو خواهند بود همان گونه که واردکنندگان کالا نیز این رویه را در شرایط افزایش نرخ ارز اعمال می کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار می کند : تنها دو خودرو پر تیراژ تولیدی در دو شرکت ایران خودرو و سایپا است که حساسیت ها بر قیمت گذاری آنها وجود دارد که در این زمینه شرکتها در حال فراهم سازی اسناد و مدارکی هستند تا تاثیر افزایش نرخ ارز بر هزینه تولید این دو خودرو را به شورای رقابت ارائه نمایند تا در این زمینه تصمیم گیری شود.

به گفته نعمت بخش همواره در جریان نوسانات نرخ ارز بسیاری از قطعه سازان که وابستگی ارزی بیشتری دارند از شرایط موجود قیمتی ابراز نارضایتی نموده و خواستار افزایش قیمت شده اند.

وی می گوید : هر چند قیمت اغلب خودروها به شرکتها واگذار شده است اما قطعا خودروسازان نیز با بررسی وضعیت موجود و در نظر گرفتن تداوم حضور در بازار رقابت ، اقدام به تغییر و یا افزایش قیمت خودرو خواهند نمود.

وی در خصوص تاثیر نرخ ارز بر افزایش قیمت خودرو عنوان می کند : از آنجا که میزان ارزیری خودروهای تولیدی در کشور متفاوت است بنابراین نمی تواند رقم دقیقی در خصوص تاثیر نرخ ارز بر قیمت هر خودرو را اعلام نمود اما قطعا این شرایط بر اساس میزان ارزبری خودروها ، بین 2 تا 10 درصد بر هزینه تولید خودروهای داخلی تاثیر خواهند گذاشت .

وی در ادامه به تاثیر ارز تک نرخی بر قیمت و بازار خودرو اشاره کرد و یاد اورشد : اجرای سیاست ارز تک نرخی از مهمترین اقدامات دولت است که می تواند در  حذف رانت و فساد در بازار ارز و شفاف سازی قیمت خودرو تاثیر قابل توجهی بگذارد در حالی که تاکنون ارز تک نرخی برخلاف وعده دولت تاکنون محقق نشده است .