جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 30 آذر 1395     
پیش بینی افزایش حداکثر 10 درصدی قیمت خودرو تا پایان امسال

به گزارش صنعت نیوز، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر قیمت برخی از تولیدات داخلی پیش بینی کرد نوسانات نرخ ارز ،افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت خودرو را به همراه داشته باشد.

محمد رضا نجفی منش با توجه به وابستگی 30 درصدی خودروسازان به قطعات و مواد اولیه وارداتی اظهار داشت : با افزایش 20 درصدی نرخ ارز ، انتظار می رود این مساله حداقل 6  درصد بر قیمت نهایی خودرو تاثیر بگذارد.

وی گفت : هم اکنون بخشی از نیاز خودروسازان به صورت قطعات و مواد اولیه از خارج از کشور تامین می شود و از آنجا که ارز مبادله ای نیز به خودروسازان اختصاص نمی یابد و شرکتها ناگزیر به استفاده از ارز آزاد هستند  طبعا بخشی از قطعاتی که با ارز آزاد تامین می شود در قیمت تمام شده محصول تاثیر گذاشته و به طور منطقی بر قیمت نهایی خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

وی با توجه به برخی از اظهارات مبنی بر عدم تاثیر آنی نرخ ارز بر سفارش گذاری خودروسازان تصریح کرد : در صورتی که تا پیش از افزایش نرخ ارز ، قطعاتی سفارش گذاری شده باشد در زمان ورود و تحویل ، قیمت قطعات بر اساس نرخ روز دلار ، محاسبه و ترخیص می شود.

وی با اشاره به تامین 20 درصد از قطعات مورد نیاز خودروسازان از منابع خارجی تاکید کرد : البته بخشی از 80 درصد از قطعاتی که در داخل تولید و تامین می شوند نیز همچنان وابستگی های در تامین مواد اولیه مورد نیاز دارد که مسلما با افزایش نرخ ارز هم در تولید قطعات و هم قیمت نهایی خودروسازان تاثیر خواهد گذاشت.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان تهران تصریح کرد : البته افزایش نرخ ارز ، تاثیران جنبی را بر روی سایر اقلام و کالاها خواهد داشت لذا این احتمال نیز وجود دارد که قیمت خودرو متاثر از این جریان نیز شود.

نجفی منش با اشاره به پیش بینی افزایش 5 تا 10 درصد قیمت خودرو اظهار داشت : البته این رقم افزایش در صورتی است که نرخ ارز بیش از این افزایش نیابد.

وی همچنین در خصوص تاثیر نرخ ارز بر قراردادهای همکاری با شرکای خارجی گفت : مسلما نوسانات نرخ ارز در تولیدات مشترک خودروسازان با شرکای خارجی که در ماههای آینده به بازار عرضه می شوند نیز تاثیر خواهد داشت.

وی در ادامه به تاثیر ارز تک نرخی بر بازار خودرو اظهار داشت : قطعا تک نرخی شدن ارز در ایجاد بازار رقابتی تاثیر خواهد گذاشت هر چند برای دستیابی به بازار رقابتی علاوه بر تک نرخی شدن ارز، کاهش سود بانکی نیز در این جریان نقش مهمی دارد.

وی افزود : در صورتی که سود تسهیلات بانکی بر اساس نرخ جهانی و از سویی قیمت ارز نیز ازاد شود ، مسلما بازار خودرو ایران در شرایط رقابتی بهتری قرار خواهد گرفت.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین با توجه به شرایط کنونی بازار خودرو ایران اظهار داشت : در سال جاری تولید خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 30 درصدی را داشته است که طبعا این مساله نشان از افزایش تقاضا در بازار خودرو و شرایط مطلوب حاکم بر بازارعرضه و تقاضای خودروهای داخلی دارد.

 

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: