جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 29 دی 1387     
کافئين پريشاني خاطر راافزايش مي دهد

ايرنا: پژوهشگران انگليسي هشدار ‌‌دادند زياده‌روي در مصرف نوشيدني‌هاي حاوي کافيين،‌ احتمال پريشاني خاطر را افزايش مي‌دهد.

نوشيدن بيش از هفت فنجان قهوه در طول روز خطرناک است، زيرا دست‌ها شروع به لرزش مي‌کنند و ضربان قلب تند مي‌شود.

براساس گزارش دويچه وله،پژوهشگران مذکور خاطرنشان ساختند اگر به نوشيدن قهوه عادت نداريد، چنين حسي را زماني تجربه مي‌کنيد که تازه به جمع طرفدران "قهوه" پيوسته باشيد. اگر هم به "قهوه‌نوشي" عادت داريد که با افزايش ضربان قلب و لرزش دست‌ها آشناييد.

دويچه وله افزود: "قهوه کافيين‌دار" با تحريک سيستم عصبي، منجر به افزايش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون و فعاليت بيشتر رود‌ه‌ها مي‌شود. کساني که قهوه مي‌نوشند، معتقدند که "قهوه کافيين‌دار" دقت و تمرکز حواس را افزايش مي‌دهد.

پژوهشگران روانشناسي دانشگاه "دورهام" انگلستان مي‌گويند، افزايش تمرکز حواس پس از نوشيدن قهوه، بدون عوارض جانبي نيست. مصرف بيش از حد قهوه، خطر پريشاني خاطر را افزايش مي‌دهد و ممکن است باعث توهم شود.

افزايش کساني که روزانه بيش از حد معمول قهوه مي‌نوشند، مثلأ حدود 7 فنجان در طول روز، در مقايسه با افرداي که يک ليوان قهوه در طول روز مي‌نوشند، تا 3 برابر بيشتر در معرض خطرند.

نتيجه تحقيق اين پژوهشگران، در مجله علمي "شخصيت و تفاوت‌هاي فردي" به چاپ رسيده است.

در اين تحقيق، 200 دانشجوي داوطلب شرکت کردند و به سوال‌هايي از قبيل اينکه در طول روز چه ميزان نوشيدني کافيين‌دار مصرف مي‌کنند، پاسخ ‌دادند.

چاي، قهوه، کولا و نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و همين‌طور شکلات، حاوي کافيين هستند. در مرحله بعدي تحقيق‌،‌ داوطلبان توضيح دادند که چه زماني استرس بيشتري داشتند يا دچار توهم مي‌شدند.

برخي از شرکت‌کنندگان مي‌گويند پس از نوشيدن بيش از 7 فنجان قهوه در طول روز‌، گاه چند دقيقه صداهايي مي‌شنوند يا تصاويري جلوي چشمشان ظاهر مي‌شود که وجود خارجي ندارند. برخي از داوطلبان حتي حضور درگذشتگان را حس مي‌کنند.

تحقيقاتي مختلفي که تاکنون در اين زمينه انجام شده، نشانگر آن است که کافيين با افزايش استرس، قدرت درک افراد را تحت تأثير قرار مي‌دهد. علت اين امر هم مي‌تواند افزايش ترشح هورمون "کورتيزول" در خون باشد.

از سوي ديگر، به گفته روانشناسان دانشگاه دورهام انگلستان، توهم و پريشاني خاطر، اغلب ريشه ژنتيکي دارد، يا به خاطرات دوران کودکي و حوادث ناگوار عاطفي برمي‌گردد که در ضمير ناخودآگاه فرد بايگاني شده‌اند.

در نتيجه اين احتمال هم وجود دارد که چنين افرادي براي تمرکز بيشتر و فرار ناخودآگاه از توهم، قهوه بيشتري بنوشند و نتيجه عکس بگيرند.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: