جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 4 شهريور 1388     
کشتيراني در خليج فارس امن شده است

به گزارش خبرنگار گروه کشتیرانی صنعت نیوز، يک مقام نظامي امريکايي در منامه پايتخت بحرين گفت کشتيراني در خليج فارس امن شده است .

اين مقام امريکايي در عين حال درباره افزايش حملات دزدان دريايي در خليج عدن و تغيير تاکتيک انها براي حمله به کشتيهاي تجاري هشدار داد.

دريادار گري روگهيد فرمانده عمليات ناوگان دريايي امريکا در منامه گفت " کشتيراني و فضاي دريا در خليج ( فارس ) به لطف همکاريهاي بين المللي امن شده است ".

وي افزود " چالشهايي که کشتيراني در اين منطقه با ان روبروست به خصوص قاچاق تغيير نکرده است".

روگهيد تاکيد کرد " اوضاع در اين منطقه در مقايسه با حدود يکسال پيش بهتر شده است".

روگهيدگفت اما اوضاع در خليج عدن ممکن است به علت دزدي دريايي بدتر شود و موقعي که هوا بهتر شود فعاليتهاي دزدان دريايي افزايش خواهد يافت.

وي گفت " من به نيروهايي که در خليج عدن فعاليت مي کنند و به توانايي انها در مواجهه با هرگونه فعاليت راهزني دريايي اطمينان زيادي دارم .در خليج عدن يک ائتلاف بين المللي بزرگ متشکل از بيست و دو کشور و کشورهاي ديگر که با کشتي هاي جنگي براي مقابله با دزدان دريايي شرکت کرده اند به وجود امده است".

نيروهاي ائتلاف دريايي بيست و هفتم ژوئيه گذشته درباره افزايش دزدي دريايي در خليج عدن با پايان فصل وزش بادهاي جنوب غربي ظرف چند هفته اينده هشدار داده بودند و بار ديگر از کشتي هاي تجاري خواسته بودند براي جلوگيري از حملات دزدان دريايي تدابير پيشگيرانه لازم را اتخاذ کنند.

کوري بارکر سخنگوي ناوگان پنجم امريکا گفته بود اين هشدار بنا بر تجربه گذشته است.

وي افزود" همين اتفاق سال گذشته رخ داد بنابراين پيش بيني مي کنيم حملات دزدان دريايي پس از پايان موسم بادهاي جنوب غربي در اين منطقه افزايش يابد".

بر اساس امارهايي که امريکايي ها منتشر کرده اند سال گذشته حدود چهارصد و هشتاد و چهار مورد دزدي دريايي در خليج عدن رخ داده است . سالانه حدود سي و سه هزار فروند کشتي تجاري از خليج عدن عبور مي کنند.

نيروهاي ائتلاف دريايي حدود بيست و هشت فروند کشتي دزدان دريايي را نابود کرده و ده نفر از انها را کشته اند و دويست و سي و پنج نفر انها محاکمه و دويست و سي و نه نفر انها نيز ازاد شده اند.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: