جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 7 شهريور 1388     
افزایش قیمت تندر90 در بازار خاکستری نشان از کیفیت آن دارد

به گزارش صنعت نیوز به نقل از خبرخودرو، ازآغاز عقد قرارداد تندر90 تا به امروز ، این خودرو ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته است و مردم هر روز منتظر اتفاق تازه ای در رابطه با این میهمان تازه وارد خیابانهای شهر هستند. هر چند این اواخر اختلاف نظر رنوپارس و خودروسازان سوژه ای تازه برای تهیه خبر در این زمینه است ، اطلاع رسانی از منابع رسمی بهترین راه برای آگاهی از آخرین وضعیت این خودروی فرانسوی است. با میشل کربل ، مدیرعامل رنوپارس درباره آخرین اخبار تولید تندر90 به گفتگو نشستیم که در ادامه از نظر می گذرد:

 

میشل کربل در ابتدا از علاقه خود برای افزایش ارتباط با رسانه ها سخن گفت و افزود: همانطور که می دانید رنو پارس در ماه گذشته قدمهای مثبتی را برداشت به طوری که تندر 90 به عنوان با کیفیت ترین خودروی ساخت داخل معرفی شد و این افزایش کیفیت در مورد محصولات هر دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو اعلام شد که این افتخاری برای رنو پارس محسوب می شود. همان طور که می دانید تندر 90 ، تنها خودروی به روز ساخت ایران است که همزمان در 8 سایت تولیدی دنیا در حال تولید است.

 

به طور کلی طی هفته های گذشته در فرانسه شاهد بودم که بسیاری از مردم از خودروی لوگان و تندر استفاده می کنند و آمار نشان از رضایت مشتریان این خودرو است. به طوری که مقالات زیادی در خصوص این خودرو نوشته شده است. همچنین این خودرو از نظر مسئولان محیط زیست به دلیل مصرف بسیار کم بنزین نیز خودروی خوبی به شمار می رود.

 

تاکنون تندر در خصوص فروش با مشکلی مواجه نبوده چرا که به محض ورود به بازار به دلیل کیفیت مناسب به سرعت خریداری می شود . می دانید که بین تولید کارخانه و میزانی که به فروش می رسد همواره تعدادی خودرو در انبارها باقی می ماند اما در مورد تندر 90 می توان گفت که کمترین تعداد آن در انبارهای ما باقی مانده است.

 

همان طور که پیش از این گفته شد بازار شاخص مهمی برای فروش این خودرو است و مشاهده می کنید که در بازار خاکستری، این خودرو بیش از سایر خودروها ، افزایش قیمت داشته که این نشان از رضایت مشتریان بوده و این مسأله از دیگر موارد موفقیت تندر 90 است.

 

رنو پارس همواره به تیم فنی خود چه در ایران خودرو و چه در پارس خودرو افتخار می کند که باعث این موفقیت و پیروزی شده اند.

 

در حال حاضر می توانیم خوشحال باشیم و فکر کنیم که برای افزایش تولید همه چراغها سبز شده اما اینطور نیست چرا که یکی از مهمترین چراغهایی که باید سبز باشد متأسفانه قرمز است که شاید مهمترین و تنها چراغی که تاکنون سبز نشده و آن تعداد خودروهایی است که به فروش رسیده و پول آن توسط خودروسازان دریافت شده اما چیزی به ما نرسیده که این مهمترین مشکل رنو پارس است که مشخص نیست این پولها کجا رفته است . به همین منظور و به دلیل نبود سرمایه ، در حال حاضر مسائل تجاری شرکت به هم خورده و متأسفانه نمی توانیم به میزان مورد نیاز قطعات به خودروسازان تحویل دهیم چون مطالبات ما پرداخت نمی شود.

 

البته باید اشاره نمایم که برای این دو خودروساز زمان زیادی صرف شد و در حال حاضر می توان گفت پارس خودرو نسبتاً خوب عمل کرده ، به همین جهت در صددیم میزان تولید این شرکت را افزایش دهیم اما متأسفانه هم اکنون میزان مطالبات رنو پارس از خودروسازان در حدی کاهش نیافته که شرکت بتواند تولید این خودرو را به میزان بالا افزایش دهد.

 

در مجموع باید گفت که تا کنون تمامی چراغها مثل همکاری تیم فنی و همکاری کارخانه ها با ما سبز است و تنها مشکل شرکت میزان مطالباتی است که پرداخت نشده است. تا کنون تمام مفاد قرار داد توسط رنو پارس انجام شده به طوری که به 60 درصد تولید داخلی نیز رسیده ایم و به این موضوع افتخار می کنیم. البته میزان بدهی های شرکت بهتر گردیده چرا که یکی از خودروسازان در حال پرداخت مطالبات است اما هنوز وضعیت بحرانی در شرکت وجود دارد.

 

• در حال حاضر تنها 7 میلیارد تومان از بدهی پارس خودرو به رنوپارس باقی مانده و این درحالی است که بدهی ایران خودرو به مرز 70 میلیارد تومان می رسد. چرا با وجود آنکه وضعیت مطالبات پارس خودرو بهتر شده ، اما همچنان میزان تولید در آن شرکت پایین است؟

 

- تولید تندر در پارس خودرو در حال افزایش است و برنامه این است که هر چه زود تر این میزان تولید را بالاتر ببریم. همانطور که قبلاً نیز گفتم رنو پارس آماده است تا تولید تندر 90 را افزایش دهد . شاید علت کاهش تولید پارس خودرو در هفته های گذشته به خاطر تعهد ما نسبت به صادرات به عراق باشد. در این مدت به دلیل تعهد به وارد کننده عراقی ، میزان سفارش به شرکت ایران خودرو افزایش یافت ولی کاملاً موقتی بود چرا که می بایستی تا قبل از تعطیلات تابستانی 500 دستگاه تندر 90 به عراق صادر می شد. به همین جهت می خواستیم خیلی سریع این کار انجام شود . چرا که صادرات از جمله تعهدات رنو پارس بوده که به خوبی در حال انجام دادن آن است گر چه صادرات به میزان کم صورت گرفته اما اگر رنو پارس نبود این میزان صادرات نیز انجام نمی شد. به طوری که هم اکنون وارد کننده عراقی میزان بیشتری تندر 90 را از ما درخواست کرده است.

 

• آیا تا کنون 500 دستگاه مورد توافق به عراق صادر شده است ؟

 

- 465 دستگاه از این میزان به عراق صادر شده و مابقی آن نیز صادر خواهد شد . به طوری که تا کنون هزار دستگاه تندر 90 به عراق صادر شده و فکر می کنیم که تا پایان سال میلادی حدود 3 هزار دستگاه تندر90 به عراق صادر شود که البته این میزان اولین صادرات ما به این کشور است و امیدواریم که بیشتر نیز شود.

 

• آیا بازارهای هدف صادراتی دیگری نیز برای رنو پارس تعریف شده است ؟

 

- افغانستان ، کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق و کشورهای آسیای میانه از جمله بازارهای هدف ما هستند. شاید برخی نسبت به ما بدبین بودند و بیان می کردند که رنو پارس صادرات انجام نمی دهد و در این خصوص تعهدی ندارد ولی هم اکنون نشان داده که متعهد هستیم و در این ارتباط در تلاشیم.

 

• با توجه به این بحث که پارس خودرو موفقیت بیشتری در پرداخت مطالبات خود به رنوپارس داشته است آیا بهتر نیست در بحث تمرکز تولید تندر90 کار کنید و تولید این خودرو در یکی شرکتها انجام شود ؟

 

- من اکنون نمی خواهم نظر خاصی را ارائه کنم چرا که رسماً چیزی به ما ابلاغ نشده ، بنابراین بگذارید این بحث باشد برای زمانی که رسماً اعلام شود.

 

در دنیای بازرگانی و بین المللی ، امضای یک قرار ماه ها زمان می برد تا تمام جوانب قرار داد توسط دو طرف بررسی شود و در رابطه با قرار داد تندر 90 هم ما این کار را با مقامات ایران انجام دادیم و این قرار داد از هر نظر که فکر کنید بر روی آن فکر شده بود . ولی همانطور که می دانید تندر تنها یک مدل خودرو نیست بلکه پلتفرم مشترکی است که خودروهای مختلفی بر روی آن تولید می شود . می توان گفت خانه ای برای یک خانواده بزرگ ساخته ایم و در این خانه یک اتاق برای مادر خانواده است که حالا اسم مادر را می توانید تندر بگذاریم ولی در این خانه اتاقهای دیگر هم است که برای دختران این مادر در نظر گرفته شده است ، مدلهای دیگر مانندB90 ، F90 و .. است و سری های دیگری که اگر مشخصات آنها را بگیرید می بینید که مدلهای مختلفی در حال تولید است . و اگر ما بخواهیم این خانه را بفروشیم و فقط یک اتاق برای مادر خانواده نگه داریم شاید ضرر بسیار زیادی بر طرف ایرانی وارد شود، چون بقیه مدلهای آن در تمام دنیا در حال تولید است به طوری که سود بسیار خوبی نصیب شرکت سازنده و کشورهای تولیدی کرده است.

 

به هر ترتیب باید دید که پس از صحبتهای من مقامات چه تصمیماتی در این خصوص خواهند گرفت.

 

• هم اکنون کمکی یک هزار میلیاردی به ایران خودرو در حال پرداخت است ، آیا رنو پارس تا کنون صحبتی را با ایران خودرو با توجه به این مبلغ دریافتی برای دریافت مطالبتش داشته است؟

 

- امیدوارم میزانی از این پول به رنو پارس برسد ، زیرا همانطور که در قبل اشاره کردم خودروها فروخته شده و پول آنها نیز دریافت شده اما تا کنون مبلغی را که باید به ما می دادند پرداخت نکرده اند. چون هر دو شرکت همزمان با فروش خودروها می بایست مبلغی را به رنو پارس پرداخت می کردند که تا کنون این امر محقق نشده است.

 

• شما در مورد سایر محصولات تندر 90 صحبت کردید و قرار بود که ساندرو و دیگر محصولات خانواده تندر 90 نیز در ایران تولید شود اما تغییراتی که به وجود آمد، موجب شد که در کشورهای دیگر به جز ایران این تولید انجام شود . آیا فکر نمی کنید که این مسأله باعث شود که ما بازارهایمان را از دست بدهیم با توجه به این که پارس خودرو میزان بدهی هایش کاهش یافته ، آیا برنامه ای برای تولید محصولات جدید دارید؟

 

- به هر دو خودروساز اعلام کردیم زمانی که میزان مطالبات آنها به مقدار قابل قبول پیش بینی شده در قرارداد برسد ، مذاکرات جدیدی را در خصوص تولید سایر محصولات جدید تندر 90 آغاز می کنیم. هم اکنون در سیستم مدیریتی پارس خودرو این احساس بوجود آمده که مطالبات ما را بپردازند البته شاید تا رسیدن به میزان مورد نظر ما چند هفته ای زمان ببرد ولی به زودی مذاکرات بر ای تولید دیرگ محصولات تندر در پارس خودرو آغاز خواهد شد . قرار دادی که رنو پارس با دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو بسته شاید از پاینده ترین قرار دادهایی باشد که در صنعت خودروسازی ایران بسته شده است که مشابه این قرار داد با کشورهای همچون برزیل و آفریقای جنوبی هم بسته شده است . در کشورهای دیگر قرار داد رنو پارس به شکلی است که قطعات داده می شود و آنها تولید می کنند و پول ما را پرداخت می کنند اما اتفاقی که در ایران به خاطر مطالبات افتاد باعث شد، که ایران کمی از این کشورها عقب بیفتد به همین جهت برای ما اصلاً مقدور نیست که قطعه بدهیم و پول دریافت نکنیم.

 

• شرکت پارس خودرو بیان می کند که با توجه به این بخش زیادی از مطالبات را به رنو پارس پرداخت نموده ایم و حتی بسیار زود تر از ایران خودرو پرداخت کرده ، اما قطعات دریافتی آنها افزایش نیافته ، به همین دلیل قادر نیستند تیراژ تولید تندر با بالا ببرند علت این مسأله چیست؟

 

- رنو پارس مشکلی را با پارس خودرو ندارد و مطمئنم که در آینده شاهد تولید هر چه بیشتر در این شرکت خواهیم بود.

 

• در تولید محصولات جدید تندر ، چه مدلی از این خودرو را تولید خواهید کرد؟

 

- خودروی ساندرو . چرا که خودروی به روز دنیاست . هنگامی که در فرانسه بودم برایم بسیار تعجب آور بود که با وجود خودروهای شیک و جدید ، جوانان زیادی این خودرو را سوار می شوند . شاید یکی از دلایل آن ارزانی و به روز بودن این خودرو باشد.

 

• قیمت آن چه میزان خواهد بود؟

 

- در حال حاضر اظهار نظر در خصوص قیمت این خودرو بسیار سخت است شاید در حدود مدلهای قبلی تندر 90 باشد اما می دانید که ما در تعیین قیمت این خودرو تصمیم گیرنده نیستیم و خودروسازان به علاوه وزارت صنایع و معادن تصمیم گیرنده هستند.

 

• ایران خوردو مدتی پیش اعلام کرد که مجوز تولید تندر 90 آپشن شده را دریافت کرده و تا چند وقت دیگر نیز شروع به تولید خواهد کرد . آیا این مجوز واقعاً صادر شده و با توجه به مشکلات مالی که ایران خودرو ،آیا قطعات آن قرار است توسط ایران خودرو تأمین شود یا رنو پارس؟

 

همه چیز برای تولید خودرو آماده است ، فقط تنها مشکل ما مسئله پرداخت مطالبات است که اگر این مسأله حل شود ، فردای آن روز ، می توانند شروع به تولید کنند چون واقعاً خودروی زیبایی است .

 

• آیا همان خودرویی است که توسط ایران خودرو رونمایی شد؟

 

- چون در آن مراسم حضور نداشتم نمی توانم نظری بدهم اما به هر حال خودروی زیبایی است.

 

• می توانید رقم مطالبات رنو پارس را اعلام کنید؟

 

- در قرار داد پیش بینی شده که 15 روز بعد از تحویل قطعه ، پول قطعات پرداخت شود اما چیزی که از آن شکایت دارم این است که متأسفانه خودروسازان طرف قرار داد ما متعهد به این قضیه نیستند و حتی برخی از بدهی آنها به 6 یا 7 ماه قبل برمی گردد . البته در دنیای بازرگانی طلب داشتن مسأله نرمالی است اما آنچه برای من و رنو پارس غیر قابل قبول است این است که پس از ماه ها ، هنوز طلب ها پرداخت نشده و زمانی که شما ارقام بدهی را مثال زدید ، آن رقم ، طلب ما نبود بلکه آن رقم طلبی است که رنو پارس از قبل داشته است و درخواستی که ما از خودروسازان داریم این است که ظرف همان 15 روز ، مطالبات را پرداخت نمایند.

 

• نظرتان در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش تندر 90 چیست و آیا برنامه جدیدی برای خدمت رسانی بهتر به مشتریان دارید؟

 

- وضعیت خدمات پس از فروش تندر 90 نسبت به سال گذشته بسیار پیشرفت کرده است ، به طوری که پس از بررسی که در هفته گذشته صورت گرفت حدود 50 تا 70 خودرو به نمایندگی ها و تعمیر گاهها مراجعه کرده بودند ، که این میزان نسبت به خودرویی که داریم میزان نرمال بین المللی است . امامن مشخصاً از این موضوع راضی نیستم . به همین جهت قرار داد جدیدی را با DHL منعقد کرده ایم که در صورتی که قطعه ای از خودرو و یا بدنه خودرو در ایران وجود نداشت تعمیرگاهها سریعاً بتوانند این قطعه را از اروپا تهیه نمایند زیرا برای رنو پارس ، رضایت مشتری و خدمات پس از فروش بسیار با اهمیت است . همچنین در هفته گذشته تعدادی از کارکنان بخش فنی در شبکه خدمات پس از فروش را به اروپا فرستادیم تا تعلیمات تکمیلی را بگذرانند.

 

تهیه محصولی جدید و عرضه آن به بازار کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است و هزینه زیادی را احتیاج دارد . شاید 10 سال قبل تولید یک محصول جدید مشکلی نداشت ولی هم اکنون مسأله کیفیت و رقابت بسیار افزایش یافته است . به همین جهت شاید رمز موفقیت تندر90 در ایران ، همان بحث کیفیت باشد چون به خوبی توانستیم این موضوع را به شرکای خودمان منتقل کنیم و هم اکنون یکی از افتخارات رنوپارس این است که سازمان حمایت از مصرف کننده ، کیفیت این خودرو را در مقایسه با سایر خودروها بسیار بالا اعلام نموده است .

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: