جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 11 شهريور 1388     
تاثیرجويدن آدامس درپاك كردن پلاك دندان‌

فارس: دانشيار دانشكده دندانپزشكي اصفهان بخش جراحي لثه گفت: جويدن آدامس سبب تميز كردن پلاك از سطح جويدني دندان‌ها خواهد شد.‌

احمد مغاره‌عابد افزود: استفاده از آدامس بلافاصله بعد از خوردن غذا سبب تحريك و ترشح غدد بزاق، افزايش ميزان يون‌هاي بي‌كربنات، بالا رفتن ph دهان، خنثي شدن اسيدهاي ناشي از متابوليسم كربوهيدرات و بالا رفتن كلسيم و سديم موجود در بزاق مي‌شود‌.

وي با بيان اينكه دندان‌ها داراي سه سطح بيروني، دروني و سطح جويدني هستند، بيان داشت: دندان‌هاي آسيا به دليل قرار گرفتن روي يكديگر داراي سطح جويدني بوده كه جويدن آدامس سبب از بين بردن پلاك ايجاد شده روي سطح جويدن دندان‌هاي ‌آسيا خواهد شد.

دانشيار دانشكده دندانپزشكي اصفهان بخش جراحي لثه با اشاره به اينكه جويدن آدامس تاثيري روي سطح صاف دندان ندارد، ادامه داد: در واقع جويدن آدامس موجب پاك كردن غذاهايي مي‌شود كه با مسواك نمي‌توان به ‌آن‌ها دسترسي پيدا كرد.

وي با بيان اينكه جويدن آدامس با اسانس‌هاي مختلف سبب تحريك غدد بزاقي مي‌شود، اضافه كرد: جويدن آدامس سبب بالا رفتن كلسيم و سديم موجود در بزاق شده كه در پوسيدگي اوليه دندان موثر است همچنين موجب پاك كردن دهان از كربوهيدرات‌ها خواهد شد.

مغاره‌عابد استفاده از آدامس را در محل‌هايي كه افراد دسترسي به مسواك ندارند را موثر دانست و اظهار داشت: جويدن آدامس طي رشد و در زمان‌هايي كه مسواك زدن امكان‌پذير نبوده براي از بين بردن پلاك دندان مطلوب است.

وي با اشاره به آثار منفي حاصل از جويدن آدامس گفت: استفاده بيش از حد از آدامس‌هاي قندي پوسيدگي دندان‌ها را سريع‌‌تر مي‌كند به همين دليل محققان در جستجوي استفاده از آدامس‌هاي بدون قند به جاي آدامس‌هاي قنددار هستند.

دانشيار دانشكده دندانپزشكي اصفهان با اشاره به استفاده از مواد ضد باكتري در دهان‌شوي‌‌ها و خميردندان‌ها افزود: با استفاده از اين مواد مي‌توان تا حدي از پوسيدگي زود‌رس دندان‌ها جلوگيري كرد و حتي پوسيدگي آن‌ها را به تعويق انداخت.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: