جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 14 شهريور 1388     
پاکستان هواپيماي بدون سرنشين بومي توليد کرد

به گزارش خبرنگار گروه صنایع پیشرفته صنعت نیوز، نخستين هواپيماي بومي بدون سرنشين در پاکستان طراحي و ساخته شد.

پاکستان به سلاح جديدي براي مقابله با طالبان دست يافته است. پاکستان موفق شده است هواپيماي بدون سرنشيني را به صورت بومي طراحي کند و بسازد که پيش بيني مي شود جايگزين هواپيماهاي بدون سرنشين امريکايي در اين کشور خواهد شد.

اين هواپيماهاي جديد پاکستان در مراحل ازمايشي موفق عمل کرده اند. اين هواپيماهاي بدون سرنشين فعلا فقط براي عمليات شناسايي ساخته شده اند اما اسلام اباد اميدوار است بتواند بزودي به هواپيماهاي بدون سرنشيني دست پيدا کند که به موشک مجهز باشند.

طرح اصلي اين نوع هواپيماهاي بدون سرنشين ، ايتاليايي است. ايتاليا با همکاري نيروي هوايي پاکستان اين هواپيما را ساخته است. استفاده از اين نوع هواپيما ، اين امکان را براي پاکستان فراهم مي کند تا محلهاي اختفاي نيروهاي طالبان را در دره هاي صعب العبور اين کشور شناسايي کند و هدف قرار بدهد. پاکستان از دو سال پيش براي ساخت اين نوع هواپيماي بدون سرنشين موسوم به "فالکو FALCO" در تلاش بوده است. نيروي هوايي پاکستان در تلاش است اين هواپيماها را به توان حمل موشک مجهز کند. نيروي هوايي و دستگاه اطلاعاتي پاکستان خواستار تقويت سامانه کنترل اين نوع هواپيماي بدون سرنشين است تا اينکه اطلاعات جمع اوري شده ان دقيق تر و موثق تر باشد.

ارتش پاکستان مي تواند با استفاده از اطلاعات هواپيماهاي بدون سرنشين امريکا و هواپيماهاي بومي خودش ، اطلاعات دقيق تري درباره طالبان داشته باشد و به صورت کارامدتري با اين گروه شبه نظامي مقابله کند. استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين امريکايي در پاکستان به يکي از حساس ترين مسائل سياسي اين کشور تبديل شده است. کشته شدن غيرنظاميان در اين حملات هوايي امريکا سبب خشم عمومي در پاکستان شده است. حال اگر در اين حملات از هواپيماهاي بدون سرنشين خود پاکستان استفاده شود ، واکنشهاي مردمي به اثار اين حملات کمتر خواهد بود.

در اين ميان ، مقامات پاکستان به خوبي مي دانند که بزرگترين تهديدشان يعني هند از اسرائيل هواپيماهاي بدون سرنشين خريداري کرده است. امريکا نگران ان است که پاکستان از هواپيماهاي بدون سرنشين خودش برضد هند استفاده کند و نه طالبان. به گفته کارشناسان نظامي ، حدود دو سال طول خواهد کشيد تا شرکتهاي فعال در زمينه فناوري هاي نظامي در پاکستان بتوانند هواپيماهاي بدون سرنشيني توليد کنند که با نمونه هاي امريکايي برابر باشد البته احتمال دارد اسلام اباد بخواهد از چين هواپيماهاي بدون سرنشين پيشرفته خريداري کند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: