جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 14 فروردين 1389     
خواص مثبت داروی فشارخون برسرطان پستان

ایسنا: محققان اروپايي مي‌گويند داروهاي کنترل فشار خون مي‌تواند در پيشگيري از گسترش سرطان پستان مفيد باشد.

بنابراین گزارش گروهي از محققان آلماني و بريتانيايي در يک کنفرانس در اسپانيا اعلام کردند مبتلايان به سرطان پستان که براي کنترل فشار خون خود از داروهاي موسوم به بتا بلاکر استفاده مي‌کنند از ساير مبتلايان به اين بيماري بيش‌تر عمر مي‌کنند.

به گفته محققان امکان دارد اين دسته از داروها مانع فعاليت هورمون‌هايي شود که در گسترش سلول‌هاي سرطاني به ساير قسمت‌هاي بدن موثر هستند.

نتيجه تحقيقات دانشگاه‌هاي ناتينگهام در بريتانيا و ويتن در آلمان در کنفرانس اروپايي سرطان پستان در شهر بارسلونا ارايه شد.

اين محققان مي‌گويند براي قطعي شدن بکارگيري بتابلاکرها در درمان مبتلايان به سرطان پستان به تحقيقات بيش‌تري نياز است.

پزشکان مي‌گويند گسترش سلول‌هاي سرطاني از پستان به ساير نقاط بدن امکان درمان را سخت‌تر مي‌کند. مکانيسم گسترش سلول‌هاي سرطاني از عضو درگير به ساير نقاط بدن، متاستاز، هنوز کاملا مشخص نشده است. تحقيقات پيشين نشان داده بود که هورمون‌هاي مربوط به استرس در گسترش سلول‌هاي سرطاني و تسريع در تکثير و رشد آن‌ها نقش دارد.

محققان دانشگاه‌هاي ناتينگهام و ويتن در تحقيقات خود نشان دادند که داروهاي بتا بلاکر با گيرنده‌هاي مخصوص هورمون‌هاي استرس بر روي سطح سلول‌هاي سرطان پستان پيوند برقرار مي‌کنند و مانع از پيوند اين هورمون‌ها با سلول‌هاي سرطاني مي‌شوند.

براساس گزارش بي‌بي‌سي، اين محققان در مطالعات خود بر 466 بيمار مبتلا به سرطان پستان تحقيق کردند. اعضاي گروه نخست اين بيماران به فشار خون بالا مبتلا بودند و از داروهاي بتا بلاکر استفاده مي‌کردند. گروه دوم از بيماران مبتلا به فشارخون تشکيل شده بود ولي اين افراد از داروهاي ديگر استفاده مي‌کردند. اعضاي گروه سوم به فشار خون مبتلا نبودند.

ميزان متاستاز در 43 نفري که در گروه نخست قرار داشتند کم‌تر از اعضاي 2 گروه ديگر بود و احتمال درمان و زنده ماندن اين افراد 71 درصد بيشتر از ديگران گزارش شد.

دکتر دس پو، که سرپرست محققان دانشگاه ناتينگهام را برعهده داشت، با ابراز رضايت از نتيجه تحقيقات خود گفت: به انجام مطالعات بيش‌تري در اين رابطه نياز است.

مگ مک آرتور، از فعالان مبارزه با سرطان پستان در بريتانيا، نيز با تاکيد بر نياز به تحقيق بيش‌تر از اين تحقيق به عنوان يک قدم مهم نام برد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: