جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 22 فروردين 1389     
معاون وزير بازرگاني:
كتاب قانون مقررات صادرات و واردات سال 1389 منتشر شد

به گزارش خبرنگار گروه سرمایه صنعت نیوز، كتاب قانون مقررات صادرات و واردات سال 1389 منتشر و به همراه مصوبه هيات محترم وزيران به مبادي ورودي و خروجي گمركات كشور ابلاغ شد.

مهندس بابك افقهي افزود: عمده ترين دلايل كاهش سود بازرگاني برخي از اقلام وارداتي تامين نيازمنديهاي واحدهاي توليدي، توانايي ناكافي برخي از واحدهاي توليدي داخل براي تامين نياز مصرف كشور و همچنين ايجاد انگيزه واردات از مبادي رسمي و كاهش قاچاق است.

وي درخصوص دلايل افزايش تعرفه واردات 337 قلم كالا تصريح كرد: حمايت از توليد داخلي با كيفيت بالا، كاهش انگيزه واردات كالاهاي مشابه توليد داخلي، جلوگيري از واردات بي رويه و همچنين تحقق قانون بودجه امسال براي برخي از محصولات كشاورزي از جمله عوامل موثر بر افزايش تعرفه واردات كالا ها است.

معاون وزير بازرگاني با اشاره به خط مشي كلي سازمان توسعه تجارت ايران در تعيين و برقراري سود بازرگاني كالاهاي وارداتي گفت: براساس تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر توجه ويژه به محوريت قراردادن توليد داخلي، سود صفر درصد بازرگاني مواد اوليه و ماشين آلاتي كه توليد داخل ندارند و بالا بودن سود بازرگاني اقلام ساخته شده نسبت به نيم ساخته و مواد اوليه در سياستگذاري سود بازرگاني در حمايت از توليد داخلي لحاظ شده است.

معاون وزير بازرگاني با بيان اينكه تعيين تعرفه اقلام يادشده حاصل بيش از80 نشست كميته هاي كارشناسي و اصلي ماده يك آيين نامه اجرايي مقررات صادرات و واردات بوده است، افزود: در اين كميته نمايندگان دستگاههاي دولتي و خصوصي مربوطه شامل اتحاديه ها، انجمن ها و تشكل هاي صنفي، صنعتي و مصرفي حضور داشته اند.

افقهي تصريح كرد: همكاري مستمر با سازمان‌ها و دستگاه‌هاي موثر در چرخه تجارت خارجي كشور در جهت رفع موانع و مشكلات تجاري و تسهيل در امر صادرات، همواره مدنظر سازمان توسعه تجارت ايران بوده است.

رييس كل سازمان توسعه تجارت ايران با ابراز خرسندي از چاپ و ابلاغ كتاب مقررات سال 89 در ابتداي سال، افزود: تهيه و تنظيم قوانين و مقررات مناسب براي فعاليت‌هاي تجاري و توسعه همكاري‌هاي دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌اي با ساير كشورها بسيار حائز اهميت است.

افقهي گفت: در تدوين مقررات و تعيين تعرفه‌ها علاوه بر توجه به حمايت از توليدكننده و مصرف‌كننده، وضعيت تجارت جهاني و قوانين و مقررات آن مدنظر قرار مي ‌گيرد.

وي اضافه كرد: كتاب قانون مقررات صادرات و واردات امسال براساس سامانه هماهنگ‌شده توصيف و كدگذاري كالا تنظيم‌شده و لوح فشرده آن نيز در اختيار علاقمندان قرار مي‌گيرد.

وي خاطر نشان كرد: آن دسته از تغييرات تعرفه اي مربوط به بند 15 قانون بودجه 89 كل كشور با تشكيل كارگروههاي مورد نظر قانون جهت تعيين مصاديق و تعيين تكليف تعرفه محصولات كشاورزي براي سال 89 از هفته گذشته تشكيل شده و نتايج آن از همان تاريخ بودجه 89 انشاءالله به صورت اصلاحيه تعرفه ها پس از تصويب در اسرع وقت ابلاغ خواهد شد.

افقهي درخصوص اطلاع ‌رساني تغييرات احتمالي گفت: نسخه الكترونيكي ين كتاب در پايگاه اطلاع رساني سازمان توسعه تجارت ايران به نشاني www.tpo.ir قابل دسترسي است و آخرين تغييرات در طول سال 89 در نسخه الكترونيكي آن بر روي وب‌سايت اعمال مي‌شود.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: